Od Off

Armáda ukončuje své působení v misi Takuba, mise EUTM a MINUSMA pokračují

Přidat na Seznam.cz

Francouzští vojáci včetně jejich evropských partnerů a Kanady se budou stahovat z Mali. Ukončují tak své působení v rámci operace Barkhane a mise Takuba, jejichž cílem byl výcvik malijských speciálních sil a pomoc v boji proti terorismu. Důvodem stažení jsou zhoršující se diplomatické vztahy s malijskou vládnoucí juntou, napsala s odvoláním na nedávné společné prohlášení zemí agentura AFP. Své vojáky, kteří v Mali působí v rámci mise Takuba, stáhne i Česká republika, potvrdila nedávno ministryně obrany Jana Černochová. 

Převrat v zemi nastolil jiné podmínky, navíc v zemi působí a stále více se angažuje tzv. Vágnerova armáda. Jde o žoldnéře převážně z Ruska, kteří mají úzké vazby na Kreml. Ti mají navázanou spolupráci s malijskou vládou a jak se zdá, tamní junta jejich vliv i nadále rozšiřuje.

„Kvůli četným překážkám ze strany malijské přechodné vlády Kanada a evropské státy působící po boku (francouzské) operace Barkhane a v rámci mise Takuba soudí, že tamní podmínky už neodpovídají současnému vojenskému závazku bojovat proti terorismu v Mali. Rozhodly se proto, že začnou s koordinovaným stažením příslušných jednotek z malijského území,“ píše se v prohlášení zveřejněném Elysejským palácem. Země však zároveň chtějí v regionu zůstat, a to zejména v Nigeru a státech Guinejského zálivu. Bližší informace by měly být známy do června 2022.

Nad novými BVP pro AČR stále visejí otazníky, armáda plánuje kanibalizaci starých skladových BVP

„Úkolové uskupení Takuba je do značné míry postaveno na spolupráci s francouzskými ozbrojenými silami. Bylo tedy jasné, že jakékoliv pokračování bude záviset na jejich rozhodnutí. Stažení z Takuby nemění nic na tom, že bezpečnost v Sahelu a podpora jeho stability je pro Českou republiku a Evropskou unii nadále důležitá,“ zdůraznila ministryně Černochová.

Další Čtení :  JOSEF BUBLÍK / 12. února 1920 – 18. června 1942

Vojáci devátého úkolového uskupení mise EUTMFoto: Armáda ukončuje své působení v misi Takuba, mise EUTM a MINUSMA pokračují (ilustrační foto) | Ministerstvo obrany ČR

Snížení počtu vojáků v Mali se netýká výcvikové mise Evropské unie EUTM ani mise MINUSMA pod hlavičkou OSN, kde české zapojení i nadále pokračuje a není navázáno na francouzské partnery.

Hlavním úkolem mise EUTM je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády tak, aby tato byla v budoucnu schopna samostatně čelit útokům ozbrojených teroristických skupin a zajistit suverenitu a teritoriální integritu země. Má rovněž podpořit výstavbu nedávno vytvořených Společných sil zemí G5 Sahel (Mali, Mauretánie, Burkina Faso, Niger, Čad). Aktuální mandát počítá s nasazením až 120 vojáků v rámci mise EUTM a je platný pro roky 2021 a 2022. Od 12. června 2020 až do 12. ledna 2021 velela Česká republika výcvikové misi Evropské unie v Mali. V druhé polovině roku 2022 by se měla velení opět ujmout.

Vojáky před deštěm ochrání nová ponča. Armáda jich nakoupí 28 000 kusů

Úkolem mise Organizace spojených národů MINUSMA v Mali (United Nations Multidimensional Integrated Stabilisation Mission in Mali) je podpora a implementace mírového procesu, zajištění bezpečnosti a vytvoření podmínek pro humanitární a politickou asistenci malijské vládě. O zřízení mise bylo rozhodnuto rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 2100 ze dne 25. dubna 2013. Mandát mise je každý rok revidován a prodlužován Radou bezpečnosti OSN. Mandát pro působení příslušníků AČR v misi Organizace spojených národů MINUSMA v Mali je do 15 osob, a to na roky 2021-2022.

Další Čtení :  Letecký personál dostane nové oděvy za miliony korun

Stažení jednotek z úkolového uskupení Takuba bude postupné a nejprve bude muset být podrobně naplánováno. K tomu armáda přistoupí co nejdříve, jedná se však o proces, který bude trvat týdny až měsíce.

Ochrana a bezpečnost Evropy nadále zůstává dlouhodobým cílem pro působení příslušníků Armády ČR v zahraničních misích. Rozhodnutí o stažení vojáků z uskupení Takuba tak neznamená konec angažmá České republiky v regionu. Vojáci nadále působí v dalších dvou operacích v Mali, tedy v nebojové výcvikové misi Evropské unie (EUTM) a misi OSN (MINUSMA). Platí také, že nadále probíhají přípravy na české velení silám mise EUTM ve druhé polovině roku 2022.

Zdroj: ČTK, Ministerstvo obrany ČR

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Připravovaná umělecká výstava k 55. výročí událostí v roce 1968