Od Off

Další pokus o nákup bojových obrněných vozidel 8×8 pro slovenskou armádu

Přidat na Seznam.cz

Akvizice nových kolových bojových vozidel 8×8 je projekt, o kterém se ve slovenské armádě a na Ministerstvu obrany mluví už několik let. Veřejnost si ještě dobře pamatuje neúspěch projektu bojového obrněného vozidla (BOV) Patria AMV 8×8, na jehož vývoji a výrobě se měl podílet finský a slovenský obranný průmysl. Nynější ministr obrany Jaroslav Naď nazval projekt akvizice vozidel Patria AMV za „manuál na netransparentnost“ a rozhodl se ho po svém nástupu do funkce v roce 2020 pozastavit. Nyní ovšem přišlo Ministerstvo obrany SR s novým materiálem, který řeší nákup nových BOV 8×8.

Geneze projektu BOV 8×8 

I když je projekt akvizice nových BOV 8×8 pro slovenskou armádu spojován především s osobou Petra Gajdoše ze strany SNS, který vedl Ministerstvo obrany SR v letech 2016-2020, snahy o nákup nových bojových vozidel 8×8 se objevily už v roce 2015. Významným krokem směrem akvizici nových BOV 8×8 se stalo podepsání záměru o spolupráci mezi tehdejším slovenským premiérem Robertem Ficem a polskou premiérkou Ewou Kopaczowou. 
Tato dohoda se týkala dvou projektů – možných generálních oprav samohybných kolových houfnic DANA, které mají obě země ve výzbroji a výroby BOV Rosomak – Scipio 8×8, přičemž podvozky by dodalo Polsko a Slovensko by prostřednictvím společností EVPÚ a DMD Group dodávalo věže. Nová bojová obrněná vozidla měla nahradit zastaralé kolové transportéry OT-64 a celkově mělo Slovensko zájem o 66 takový vozidel. V roce 2016 byl tento slovensko-polský projekt zrušen a to, jak bylo upřesněno Ministerstvem obrany SR, z důvodu ekonomické a vojenské nevýhodnosti projektu pro Slovenskou republiku.

Pansarterrängbil_360_Revinge_2015-7Foto: Kolové bojové vozidlo Patria AMV | Jorchr / CC BY-SA 3.0

Příběh nákupu nových bojových obrněných vozidel pokračoval v roce 2017. Usnesením Bezpečnostní rady Slovenské republiky č. 540 z 17. května 2017 byl materiál MO SR s názvem „Zabezpečenie projektov – Bojové obrnené vozidlo 8×8 a Bojové obrnené vozidlo/Viacúčelové taktické vozidlo 4×4“ odsouhlasen a zároveň Bezpečnostní rada doporučila vládě SR dokument MO SR schválit. To se nakonec i stalo. V listopadu 2017 Útvar hodnoty za peníze, spadající pod Ministerstvo financí, vydal k plánovanému akvizičnímu projektu své hodnocení.

Další Čtení :  MR-2 Viktor: Nenápadný bojovník proti dronům

Plánovaná investice do obou typů vozidel, tedy 8×8 a 4×4, měla činit 1,2 miliardy eur. Počet vozidel na platformě 8×8 se měl z původních 66 zvýšit na 81 vozidel, přičemž náklady na tento typ bojových vozidel měly být 417 milionů eur. V materiálu se mimo jiné píše i to, že vítězným vozidlem je finské vozidlo Patria AMV, které bylo z materiálů předložených MO SR vyhodnoceno jako nejlepší. Jak je konstatováno v samotném dokumentu, základním požadavkům Ozbrojených sil Slovenské republiky, jakými jsou například balistická ochrana a protiminová ochrana, vyhovovalo i německé vozidlo Boxer.

GTK_Boxer_side
Foto: Boxer je těžký kolový obrněný transportér, vyvinutý ve spolupráci Německa a Nizozemska. | Heldt / Public domain

Vozidlo Boxer ale bylo drahé (5,4 milionu eur za kus) a neschopné plavby. Dalšími vozidly, která prošli porovnáním, byly vozidla Pandur, Piranha, Rosomak a americký Stryker. Na finském obrněném vozidle Patria AMV měl mít slovenský obranný průmysl podíl až 70 %. Nové vozidlo mělo nést název Vydra a finální projekt MO SR představilo na podzim 2018. Ani tento pokus bohužel nebyl úspěšný. Jednak proto, že tehdejší vláda o něm nerozhodla včas, ale projekt také čelil kritice mnohých bezpečnostních analytiků a zástupců politické opozice. Po volbách v roce 2020 tedy nové vedení Ministerstva obrany mělo rozhodnout o budoucnosti projektu, což se nakonec i stalo. Projekt byl ministrem Jaroslavem Naďem pozastaven.

Současný plán ministerstva

Nedávno Ministerstvo obrany představilo nový plán pro akvizici BOV 8×8. Tento plán se jmenuje „ZÁMER PROJEKTU PRE Obstaranie Bojových obrnených vozidiel 8×8“. Podle informací, které tento dokument obsahuje, plánuje Ministerstvo obrany v pěti fázích v průběhu několika let nakoupit až 500 BOV 8×8 v různých konfiguracích. Dokument zároveň přikládá BOV 8×8 velkou důležitost, jelikož platforma 8×8 je základem pro zabezpečení požadovaných operačních schopností Ozbrojených sil Slovenské republiky, který vyplývají z mezinárodních závazků.

Další Čtení :  Představujeme: Velitelství Vojenské policie Tábor

Při posuzování předložených nabídek se bude posuzovat zejména celková cena vozidla, celková cena integrované logistické podpory, provozní náklady, interoperabilita NATO a samozřejmě i podíl zapojení slovenského průmyslu. Podle informací portálu aktuality.sk má být jednou z podmínek i schopnost plavby. V první fázi projektu se má obstarat celkově 76 BOV 8×8 ve třech verzích – verze bojové obrněné vozidlo 8×8 v počtu 60 kusů, bojové obrněné vozidlo V 8×8 (velitelská verze) celkem 6 kusů a bojové obrněné vozidlo 8×8 AMBS (ambulantní verze).

Celkové náklady na zabezpečení vozidel v první fázi mají činit přibližně 323 milionů eur s DPH, z toho na samotná bojová vozidla má jít částka 296 milionů eur. V dalších fázích nákupu se kromě tradičních verzí vozidel budou nakupovat i BOV 8×8 ve variantách PVO, a to ve množství až 56 kusů (2. fáze) a ve verzi 120 mm samohybného minometu v počtu 36 kusů.

To, z jakých bojových vozidel si bude Slovensko vybírat, není zatím známo, ovšem účast některých vozidel v tendru se dá očekávat. Vezmeme-li v úvahu bojová obrněná vozidla se schopností plavat, v úvahu připadá například vozidlo Pandur II, které je sériově vyráběno v České republice a úspěchy slaví i v zemích jihovýchodní Asie. Případný úspěch vozidla Pandur II na Slovensku by mohl prohloubit obrannou spolupráci mezi Slovenskem a Českou republikou, jejímž prohloubení mají zájem obě země.

42mpr_pandur_boletice_3
Foto: Konkrétně v konfigurací 8×8 slouží vozidla Pandur II v různých verzích v Armádě České republiky (na snímku), v Portugalsku a nedávno mezi uživatele Pandurů přibyla i Indonésie. | Ministerstvo obrany ČR

Do tendru se může hlásit opět i vozidlo Vydra, tedy slovenská varianta BOV Patria AMV nebo vozidlo Piranha V, které do výzbroje zavádí Rumunsko nebo Španělsko. Teoreticky lze očekávat účast tureckého vozidla PARS III 8×8. Očekávat se dá například i účast bojového vozidla Boxer, které ale nedisponuje schopností plavat.

PIRANHA-5-RomaniaFoto: Nejnovější generace vozidel Piranha si našla zájemce v Dánsku, Rumunsku a Španělsku. | GDELS / Public domain

Další Čtení :  Druhá vycházka po stopách bojů Pražského povstání ukázala místo odkud vysílala Strašnická vysílačka

Zdroj: Ministerstvo obrany SR, Bezpečnostná rada SRÚrad vlády SR

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba: