Od Off

Do konce března je v Armádním muzeu Žižkov otevřena výstava mapující dění na východní frontě v roce 1943. Včetně bitvy o Sokolovo

Do konce března je v Armádním muzeu Žižkov otevřena výstava mapující dění na východní frontě v roce 1943. Včetně bitvy o Sokolovo

08. 03. 2024

U příležitosti dnešního 81. výročí bitvy o Sokolovo připomínáme, že do konce března 2024 je v Armádním muzeu Žižkov otevřena výstava „1943 / Československá armáda na východní frontě“.

Dioráma zachycující boj 1. roty čs. polního praporu v Sokolovu, jehož součástí jsou palebná postavení těžkého kulometu a protitankového děla dominuje výstavě „1943 / Československá armáda na východní frontě“, která je až do konce března otevřena v Armádním muzeu Žižkov. Mapuje nejen bitvu u Sokolova, jejíž výročí si dnes připomínáme, ale i okolnosti formování československé armády na východní frontě a také to, co následovalo.

Výstavu připravili historikové VHÚ Praha Mgr. Tomáš JaklPaedDr. Jindřich Marek spolu s  Martinem Žourem, poradcem ministryně obrany a předsedou správní rady Sokolovo o.p.s., a ve spolupráci s kolegy z Odboru muzeí Jiřím Vodenkou, Zdeňkem Špitálníkem a Petrem Bjačkem. Výstava je umístěna přímo naproti návštěvnické recepci v prostoru dočasných výstav.

xpozice, nápaditě ztvárněná grafiky Andreou Bělohlávkovou a Milanem Syrovým, je rozčleněna do tří tematických částí. První je věnována výstavbě čs. vojenské jednotky v Buzuluku, druhá zachycuje boj o Sokolovo a třetí osvobozování Kyjeva.

Další Čtení :  Jak na Aktivní Zálohy AČR – díl 4. – Denní chleba záložáka

Poněvadž z bojů o Sokolovo a o Kyjev neexistují žádné fotografie, využili J. Marek, T. Jakl a M. Žour ve snaze zdokumentovat výzbroj a výstroj příslušníků naší jednotky fotografie ze závěrečného cvičení 1. čs. samostatného polního praporu v Buzuluku z ledna 1943, dále fotografie sovětské i německé provenience, mapy a četné archivní dokumenty. Vystaveny jsou též ruční zbraně a stejnokroje našich vojáků i jejich protivníků (například střelce z kulometu čs. polního praporu se sovětským lehkým kulometem DP nebo německého střelce z kulometu s lehkým kulometem MG 34). Výstava také přináší stručné životopisy významných vojenských osobností (Otakara Jaroše, Ludvíka Svobody, Heliodora Píky, Josefa Buršíka, Antonína Sochora, Richarda Tesaříka, Jana Kratochvíla) i medailonky obyčejných vojáků.

O tom, že události roku 1943 na východní frontě byly historicky významné, svědčí i to, že jeden z dílů pořadu České televize Perimetr se ve své pravidelné historické reportáži, které s odborníky z Vojenského historického ústavu Praha natáčí režisér Filip Renč, věnoval právě osvobození Kyjeva.

Další Čtení :  Význam času pro preppery a výběr hodinek pro postapo

[embedded content]

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Nejmladší oběť demonstrací 21. srpna 1969