Od Off

Dohoda o spolupráci v oblasti obrany mezi ČR a USA se blíží

Přidat na Seznam.cz

V Praze se ve dnech 21. až 23. září konalo druhé kolo vyjednávání o dohodě o obranné spolupráci za účasti vyjednávacích týmů ČR a USA. Účastníci jednání během druhého kola podrobně projednali návrh Dohody o obranné spolupráci (DCA). Schůzka vedla k významnému pokroku v řadě oblastí a podařilo se vyjasnit většinu nejasných bodů.

usacrnato_TITFoto: Dohoda, kterou má v současné době uzavřenou 24 členských států NATO, umožní intenzivnější praktickou spolupráci mezi českými a americkými ozbrojenými silami. | Shutterstock

Český vyjednávací tým je složený z odborníků na jednotlivé tematické oblasti z ministerstev obrany, zahraničních věcí, spravedlnosti, financí, vnitra, životního prostředí, práce a sociálních věcí nebo průmyslu a obchodu.

Údajné selhání dvou českých protitankových zbraní LGL-7 na Ukrajině výrobce prošetřuje

„V době, kdy nedaleko našich hranic probíhá brutální ruská vojenská agrese, je prohloubení obranné spolupráce s USA krokem k posílení naší obranyschopnosti. USA jsou naším nejdůležitějším spojencem, který garantuje obranu naší země i celé Severoatlantické aliance. Připravenost USA uzavřít bilaterální dohodu o obranné spolupráci s ČR potvrzuje a dále posiluje závazek Spojených států k obraně evropských spojenců“, uvedl Jan Jireš, vedoucí českého vyjednávacího týmu k DCA. 

Další Čtení :  Výstava „1943 – Československá armáda na východní frontě“ zahájena a kniha o zahraničních operacích Armády ČR pokřtěna

Třetí kolo vyjednávání se pravděpodobně uskuteční na přelomu října a listopadu 2022. „Ambicí české i americké strany je dokončit vyjednávání DCA do konce roku 2022“, dodal Jan Jireš.

Dohoda, kterou má v současné době uzavřenou 24 členských států NATO, umožní intenzivnější praktickou spolupráci mezi českými a americkými ozbrojenými silami, zejména v souvislosti se zajišťováním obrany východního křídla NATO, logistickou podporou spojeneckých vojenských aktivit, posilováním vojenské infrastruktury, zvyšováním interoperability našich ozbrojených sil, vojenským vzděláváním a společným výcvikem a cvičeními.

Dojednaný text dohody bude ještě muset schválit vláda ČR. Poté bude předložena k odsouhlasení oběma komorám českého parlamentu a k podpisu prezidentu republiky.

Svět v krizovém režimu: Dopady na Česko

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Severská obranná spolupráce a přístup do NATO