Od Off

Jana Černochová: Dlužíme armádě jasný finanční výhled minimálně na pět let dopředu

Přidat na Seznam.cz

Co vše se povedlo a co nepovedlo v tomto volebním období? Co resort obrany i armáda potřebují pro efektivnější modernizaci? Nejen na to jsme se zeptali na konci tohoto funkčního období Poslanecké sněmovny předsedkyně Výboru pro obranu Jany Černochové (ODS).

cernochova
Foto: Předsedkyně Výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) | Jana Černochová / CC BY-NC-ND

Paní předsedkyně, když se ohlédnete za tímto volebním obdobím očima Výboru pro obranu, v jaké kondici je podle Vás Armáda České republiky?

I přes zvyšování rozpočtu máme stále mnoho techniky zastaralé, stejně jako nemovité infrastruktury. Škoda, že jsme léta růstu nevyužili k masivnějším investicím do modernizace, tak jako například Maďarsko, Polsko i Slovensko. Takže, máme armádu, která je v dobré kondici jen díky lidem, kteří mají výborný výcvik, mají zkušenosti například ze zahraničních nasazení a jsou schopni dělat zázraky, aby udrželi zastaralou techniku v chodu. Modernizace je ovšem stále polovičatá, a to se znovu na stůl dostaly škrty v penězích, které měla armáda dostat a které dostane. Tím se jen zvyšuje propast mezi financemi, které armáda má dostat a mezi tím, co plánovala v koncepčních dokumentech, například Koncepci výstavby armády ČR do roku 2030. Budu parafrázovat jeden výrok generála Opaty: Můžeme jet do války i na starých BVP, ale je otázka, v jakém stavu se vrátíme.

Zaměřme se na dlouhodobé projekty modernizace armády. Co se podle Vás povedlo a co jsme ozbrojeným silám dlužni?

Jsme především ozbrojeným silám dlužní jasný finanční výhled minimálně na pět let dopředu. Ať už formou zákonem stanovených výdajů, nebo jinak. Hlavně ale nějak. To dohadování z roku na rok, kdy se rozpočtové výhledy mohou významně měnit, je špatně a negativně to ovlivňuje jakékoli plánování. Dále pak takovou akviziční legislativu, ať už jde o zákony, či podzákonné i interní ministerské normy, která nebude koulí u nohy a bude umožňovat vyšší flexibilitu při zachování maximální transparentnosti.

Další Čtení :  JOSEF BUBLÍK / 12. února 1920 – 18. června 1942

Přesto se Vás musím se zeptat konkrétněji na financování. Je přijat KVAČR do roku 2030, nicméně rozpočtový výhled resortu obrany je reálně znám pouze rok dopředu, byť s dvouletým výhledem. Není toto hlavní překážka pro rychlejší průběh modernizace a vyzbrojování AČR?

O tom jsem hovořila před chvílí. Neříkala bych překážka a nespojovala bych s tím rychlost, ale rozhodně je to komplikace, která se více dotýká především menších projektů a méně těch strategických. Rozpočet těch strategických je obvykle vysoký a jsou důležité, takže je maximální snaha je udržet, což se daří. Nicméně, pokud se výše rozpočtu proměňuje, zmenšuje se množství peněz pro další projekty typicky v řádech vyšších desítek či stovek milionů korun. Ty jsou naopak odkládány a rozkládány a je to ku škodě celku. Je to patrné nejenom na výzbroji a výstroji, ale i infrastruktuře, kdy opravíte či zmodernizujete jeden objekt, ale sousední si musí počkat a podobně. Dobrým příkladem jsou útočné pušky, kterými přezbrojujeme přibližně dvacetipěti tisícovou armádu už přes deset let. To by třeba mělo být rychlejší.

modernizaceACR_TITFoto: Dlužíme armádě jasný finanční výhled minimálně na pět let dopředu. (ilustrační foto) | Ministerstvo obrany ČR

Zejména při posledních zasedáních výboru bylo slyšet stěžování si na kvalitu zákona o veřejných zakázkách viděno optikou armádních zakázek. Jak rychle by podle Vás měla příští sněmovna přijmout novelu zákona o veřejných zakázkách?

Další Čtení :  František Král / 1914 – 1944

Nejde o rychlost, ale o kvalitu. Nemá smysl dělat změny, jako před více jak pěti lety, kdy se psal zcela nový zákon o veřejných zakázkách, byli jsme bývalým ministrem obrany Martinem Stropnickým ubezpečováni, že armádě vyhovuje a do roka a do dne jsme poslouchali, jak je špatný. Legislativní proces má svá pravidla, novela může být přijata v řádu měsíců, ale to skutečně není to nejdůležitější. Novela pro novelu pomoci nemusí.

ODS plánuje, že v roce 2025 dosáhnou výdaje na obranu požadovaných 2 % HDP. Je to reálné?

Ano, je to reálné, jinak bychom to nedeklarovali. Představuje to roční nárůst ve výši přibližně 10-12 miliard Kč, samozřejmě v závislosti na vývoji HDP. Vzhledem k tomu, že nárůsty rozpočtu Ministerstva obrany jsou plánovány již nyní, není potřeba celá tato částka. A kde by se tedy ten zbytek vzal? Na zbytných výdajích například na dotované jízdné, kam putuje ročně až šest miliard, z dotací agrokomplexům a především z přirozeného růstu ekonomiky. V ní je peněz každoročně více a je jen otázka, na jaké priority jsou směřovány. A podle mě je obrana, stejně jako bezpečnost a spravedlnost priorita z nejvyšších.

Děkuji za rozhovor

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Ohlédnutí za mezinárodním veletrhem obranné a bezpečnostní techniky IDET 2021