Od Off

Ministryně obrany a ministr kultury umístili na výstavě v Národním muzeu cenné exponáty připomínající atentát na Reinharda Heydricha

Ministryně obrany a ministr kultury umístili na výstavě v Národním muzeu cenné exponáty připomínající atentát na Reinharda Heydricha

25. 05. 2022

Ministryně obrany Jana Černochová a ministr kultury Martin Baxa vložili ve středu 25. května 2022 slavnostně dva cenné exponáty do vitrín výstavy Nikdy se nevzdáme! v Národním muzeu v Praze. Expozice, která bude pro veřejnost otevřena od soboty 28. května, je jedním z hlavních kulturněhistorických projektů, které připomínají letošní 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Přítomni byli rovněž ředitel Národního muzea Michal Lukeš a ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek. Autorem expozice je historik Michal Stehlík.

V případě výstavy Nikdy se nevzdáme!, která je umístěna v horním patře historické budovy Národního muzea, spojily své síly Ministerstvo obrany České republiky a Ministerstvo kultury České republiky. Výstava připomene v širších souvislostech realitu protektorátu i události a osudy spjaté s 38 dny druhého stanného práva v období mezi 27. květnem a 3. červencem roku 1942. To vše se zaměřením na osudy konkrétních lidí, ať už československých vojáků, kteří provedli atentát, aktivních odbojářů, žen či nezletilých.

K cenným předmětům, které mohou návštěvníci na výstavě spatřit, patří i britský samopal Sten Mk II. ráže 9mm Parabellum a aktovka jednoho z československých parašutistů, která byla zajištěna gestapem po boji dne 18. června 1942 v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Samopalem typu Sten Mk II. měl být proveden útok na Reinharda Heydricha dne 27. května 1942.

Další Čtení :  Dny NATO pod patronátem Polska nabídnou střet generací

Právě tyto předměty ministryně Jana Černochová a ministr Martin Baxa vložili do jednotlivých vitrín, které ilustrují období jara roku 1942. Jana Černochová se ujala vložení samopalu Sten Mk II., Martin Baxa vložil do vitríny aktovku parašutistů.

„Jsem ráda, že dnes můžeme být společně s ministrem kultury Martinem Baxou v Národním muzeum a že můžeme učinit poslední symbolický krok před otevřením výstavy Nikdy se nevzdáme!“, zmínila ministryně obrany Jana Černochová a dále zdůraznila: „Výstava připomíná 80 let od jednoho z nejdůležitějších okamžiků naší historie – útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Pro mne osobně, ale i pro resort obrany je důležité si připomínat hrdinství československých vojáků, kteří odstranili tohoto kata českého národa. Tuto ojedinělou výstavu připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha a nám všem nyní připomíná odkaz našich hrdinů, jimž můžeme vzdát čest, kterou si zaslouží.“

Další Čtení :  Kdy to spustíme? Před 77 lety, 5. května 1945, vypuklo Pražské povstání.

Výstavní projekt Nikdy se nevzdáme! bude návštěvníkům přístupný od soboty 28. května 2022. Návštěvníci budou moci sledovat příběhy statečnosti i obrovské důvěry ve svobodu národa a státu. K vidění budou autentické předměty československých parašutistů, části výstroje Josefa Gabčíka a Jana Kubiše a další doklady tehdejších událostí. Bude možné si prohlédnout také originál vysílačky desantu Silver A Libuše, tragédii Lidic zase připomíná číslo popisné z lidické školy. Výstava zahrnuje i jedinečné předměty dokumentující všední dny protektorátu.

RED 

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Zemřeli v c. a k. polních nemocnicích. Další unikátní soubor matrik najdete na Digitální studovně Ministerstva obrany.