Od Off

Pistole Tobruk, další unikátní kousek České zbrojovky. Ve spolupráci s VHÚ.

Pistole Tobruk, další unikátní kousek České zbrojovky. Ve spolupráci s VHÚ.

12. 08. 2021

V letošním roce měla premiéru další limitovaná edice pistolí CZ 75 České zbrojovky a.s., Uherský Brod. Nejvýznamnější tuzemský výrobce ručních palných zbraní si tentokrát coby téma zvolil letošní osmdesáté výročí zapojení československých vojáků do obrany lybijského města Tobruk (někdy psáno Tobrúk) na pobřeží Středozemního moře v roce 1941. Podobně jako v případě série CZ 75 Operace Anthropoid z roku 2017 (viz ZDE) se na tomto projektu podílel Vojenský historický ústav Praha, s nímž Česká zbrojovka dlouhodobě spolupracuje.

S ideou edice CZ 75 Tobruk přišel duchovní otec předchozích výročních sérií zbraní CZ, renomovaný český rytec René Ondra, jehož Engraving Art Studio se tradičně ujalo špičkově provedeného zdobení (jako základ posloužily pistole CZ 75 B ráže 9 mm Luger/9×19 ze současné produkce).

Cílem bylo důstojným způsobem připomenout kulaté jubileum úspěšného nasazení Československého pěšího praporu 11 – Východního, který od 21. října do 10. prosince 1941 pod velením podplukovníka Karla Klapálka po boku dalších spojeneckých jednotek ve velice náročných podmínkách hájil strategicky důležité přístavní město Tobruk, obklíčené německo-italskými vojsky.

Pro čs. odboj šlo o důležitou událost: Čechoslováci zde svými činy i ztrátami (devět jich padlo, mnoho desítek utrpělo zranění) západním Spojencům opět prokázali, že na osvobození své vlasti nemíní jen čekat, ale že jsou ochotni a schopni za ně bojovat. Po roce 1948 se komunistický režim pokoušel význam západní části druhého československého odboje potlačit, „tobrucké krysy“ však nikdy neupadly do úplného zapomnění. Na to byla jejich role příliš velká. Po roce 1989 došlo k jejich rehabilitaci, obrana Tobruku se stala pevnou součástí bojových tradic dnešní Armády České republiky a zařadila se mezi pravidelně připomínané události, na které můžeme být právem hrdi.

Další Čtení :  Pilotní kurz Extended Combat Medical Skills prověřil schopnosti vojenských zdravotníků

Za VHÚ Praha se do projektu CZ 75 Tobruk zapojili zejména kurátor sbírky stejnokrojů a stejnokrojových součástek Zdeněk Špitálník a historik Tomáš Jakl, který např. vybral heslo použité na pravé straně těla a navrhl doplnit čs. vlajku na střenkách oválným odznakem z roku 1943, zavedeným u čs. jednotek ve Velké Británii jako límcový odznak pro čs. veterány ze Středního východu. Podílel se rovněž na přípravě brožury, která je přikládána ke každé zbrani této edice a graficky působivou formou přibližuje působení čs. vojáků na Středním východě v letech 1940–1943.

Zdobení edice CZ 75 Tobruk navazuje na již zmíněnou sérii Operace Anthropoid. Takto má vzniknout esteticky sladěná řada výročních zbraní CZ s druhoválečnými motivy. Další v pořadí by měla být edice věnovaná čs. pilotům RAF.

Pistole CZ 75 Tobruk mají tělo, závěr i hlaveň leštěny na vysoký lesk. Kontury těla a závěru zvýrazňuje zdobná linka vytvořená inkrustací ryzím stříbrem, střenky jsou vyrobeny z jakostního ořechu. Na levé straně zbraně jsou letopočty 1941–2021, název CZ 75 TOBRUK cal. 9 mm Luger a popis Vyrobeno v České republice v edici 80 kusů. Pravá strana připomíná místa bojů nápisem Tobruk, Libye. Pro tuto edici jsou vyhrazena výrobní čísla v rozsahu 1941-01 až 1941-80. Kromě toho tradičně vznikl „nultý“ vzorek, na němž se odladila posloupnost technologických procesů.

Další Čtení :  Rheinmetall a CSM Industry představily nové speciální vozidlo HX 8x8 Excavator

Na pravé straně těla najdeme nad názvem jednotky Československý pěší prapor 11 – Východní citát z dobového snímku: „Na bezpráví vybudovaná moc je pomíjivá.“ Na dno zásobníku René Ondra umístil symbol pouštní krysy. Připomíná původně posměšnou přezdívku, kterou vymyslel britský propagandista v nacistických službách William Joyce, ale kterou hrdě přijali za svou nejprve Australané v obklíčeném Tobruku a po nich všichni spojenečtí vojáci britské 8. armády v severní Africe.

Pistole CZ 75 Tobruk se dodávají v koženém kufru s obvyklým příslušenstvím, náležitým certifikátem, rukavicemi pro manipulaci se zbraní, už zmíněnou historickou brožurou – a vůbec poprvé u limitovaných edicí CZ také se zdobeným zavíracím nožem sčíslovaným s příslušnou pistolí. Konstrukci nože s pojistkou typu linerlock a čepelí z martenzitické nerezové oceli si zajistila sama Česká zbrojovka a v její režii probíhala i výroba, na níž se podílel externí dodavatel. Zajímavě je provedeno „sladění“ chladné a palné zbraně: pravá střenka nože je ze stejného materiálu jako u pistole CZ 75 Tobruk (turecký ořech s voskovou povrchovou úpravou), levá nerezová bočnice je s pistolovými střenkami spárovaná gravírovaným motivem.

Přestože pro tento komplet byla stanovena úctyhodná pultová cena 150 000 Kč, všech 80 kusů bylo okamžitě rozebráno, resp. předprodáno. Podobně jako v případě předchozích limitovaných edic CZ se nicméně počítá s tím, že jeden exemplář této unikátní zbraně rozšíří sbírky VHÚ Praha.

RED

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Osmdesáté výročí bitvy u Sokolova