Od Off

Před třiceti lety: konec společného státu znamenal počátek budování nových armád

Před třiceti lety: konec společného státu znamenal počátek budování nových armád

25. 01. 2023

V roce 1993 vznikly Armáda České republiky a Armáda Slovenskej republiky. Málokdo si dnes uvědomí, jak složitý a náročný krok to byl.

Armáda České republiky vznikla zákonem České národní rady č. 15/1992 Sb. Hlavní myšlenkou tohoto zákona bylo převedení dosavadní armádní struktury do struktury nové. Šlo o provizorium, protože se předpokládala brzká reorganizace a redukce počtů lidí i techniky. Od roku 1993 se začala Armáda ČR budovat na základě vojenské doktríny, která se od federální podstatně nezměnila. Ozbrojené síly měly mít nadále přísně obranný charakter. Následovaly další redukce počtu lidí a výzbroje, zavedení třístupňového systému velení a brigádní struktury pozemního vojska.

Dnem 1. ledna 1993 vznikla Armáda Slovenskej republiky.  Stalo se tak na základě zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 3/1993 Z. z. ze dne 16. 12. 1992. Slovensko stálo na rozdíl od České republiky nikoliv před transformací a redukcí federální řídící struktury, ale před vytvářením struktur vlastních. Tak vzniklo nově i Ministerstvo národnej obrany Slovenskej republiky. Velitelství bývalého Východního vojenského okruhu v Trenčíně se reorganizovalo již 1. ledna 1992 ve Vojenské velitelství Východ a 1. ledna 1993 se dále transformovalo ve Veliteľstvo Armády Slovenskej republiky. Do této struktury přešli vojáci a občanští zaměstnanci působící ve vojenských zařízeních na území Slovenské republiky. Prvním velitelem Armády SR se stal generálporučík ing. Július Humaj, dosavadní velitel Vojenského velitelství Východ.  Až v září 1994 byla vybudována nová struktura velení vytvořením generálního štábu Armády SR.

Roku 1994 se Česká republika přihlásila do programu NATO Partnerství pro mír. Vojáci se začali účastnit mezinárodních cvičení a studovat na zahraničních školách. Na madridském summitu  v červenci 1997 byla Česká republika přizvána ke vstupním pohovorům o rozšíření aliance. Do NATO pak byla ČR přijata 12. března 1999 a dnem 1. ledna 2005 se Armáda ČR stala plně profesionální.

Rok 1994 také znamenal zahájení dlouhého transformačního a reformního procesu na Slovensku. Slovensko se připojilo k NATO později, až 29. 3. 2004. Ozbrojené síly SR (od 1. 7. 2002 nový název Armády SR) se staly plně profesionálními od 1. 1. 2006.

Další Čtení :  Zbraně pouze od spolehlivých partnerů

Počátky spolupráce

Některá důležitá zařízení byla využívána zpočátku společně. Ve školním roce 1992-1993 tak dojížděli studenti obou států společně do školních zařízení. Týkalo se to tří vysokých a sedmi středních škol, dvou školících a výcvikových středisek. Současně si slovenská strana mapovala své potřeby v oblasti vojenského školství.

Na Slovensku studovalo 5 567 žáků, z toho 3 832 příslušníků Armády SR. Na školách v ČR studovalo tehdy 738 příslušníků Armády SR. Toto společné využívání skončilo s koncem školního roku 30. června 1993. Původně se připravovala společná dohoda o dalším využívání vojenských škol. K udržení společného systému nakonec nedošlo. Ze škol v České republice bylo v roce 1993 na Slovensko převedeno 703 žáků, studentů a posluchačů. Z vojenských škol ve Slovenské republice bylo do České republiky převedeno 2 258 žáků, studentů a posluchačů.

Dalším společným a vzájemně výhodným projektem byla likvidace přebytečné vojenské techniky. Oba státy se musely přizpůsobit počtům stanoveným Smlouvou o omezení konvenční sil v Evropě. Na Slovensku se demontovala bojová vozidla pěchoty obou stran v Trenčíně, dělostřelecké systémy v Moldave nad Bodvou a Lešti. V České republice byly likvidovány v Novém Jičíně tanky a v Šternberku bojová vozidla pěchoty.

Na území bývalé Jugoslávie působil v rámci sil UNPROFOR po 1. lednu 1993 ještě více než tři měsíce dokonce společný česko-slovenský prapor. V dubnu 1993 zde na závěr společného působení došlo k tragické události. Při dělostřelecké přestřelce mezi chorvatskou a srbskou stranou zahynul jeden příslušník Armády SR a jeden příslušník Armády ČR byl zraněn.

Jak se rozdělení projevilo na obranyschopnosti nových států

Česká republika i Slovenská republika se ocitly bez konkrétně mezinárodně-právně zajištěných bezpečnostních záruk. Ani Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě obranné tehdy jistoty poskytnout nemohla.

Další Čtení :  V Armádním muzeu Žižkov se konal křest knihy reportérky CNN Prima NEWS o válce na Ukrajině

Hodnocení možností obrany obou států po rozdělení bylo všeobecně spíše pesimistické. Odhad možností obrany Slovenska se dokonce zhoršil. Rozdělením podle principu 2:1 se nezměnil poměr osob a zbraní armád na 100 000 obyvatel. Ovšem například prostý přepočet délky státních hranic v poměru k počtům vojáků a techniky se po rozdělení pro Českou republiku prakticky nezměnil. Pro Slovensko se ale zhoršil asi o 32,3 %. Armáda SR by tedy hájila rozlohu státu s menšími silami, než měla předtím. V případě přepočtu na reálné směry strategicko-operačního významu (tzv. tankové směry) by počet vojáků a techniky Slovenska byl dokonce ve srovnání Česka a Slovenska jen téměř poloviční.

Potíže mělo Slovensko i s nasazením letectva.  Síť letišť v České republice se dlouhá desetiletí předtím budovala v zájmu zaujetí operační sestavy proti Západu.  Na jeden letecký pluk připadala tři až čtyři letiště se zpevněnou vzletovou a přistávací dráhou o délce dva kilometry a delší, včetně civilních letišť (Žatec, Líně, České Budějovice, Bechyně, Čáslav, Pardubice, Hradec Králové, Přerov, Náměšť, Mladá, Hradčany, Mošnov, Prostějov, Kbely). Na všech důležitých vojenských letištích byly vybudovány železobetonové úkryty pro letadla a důležitá letištní zařízení byla tzv. zodolněna. Na Slovensku byl letišť nedostatek, chybělo zodolnění a navíc byla tato letiště nevýhodně umístěna (Trenčín, Piešťany, Sliač a Malacky). Výstavba letišť představuje navíc obrovské investice. Podobný stav byl i v oblasti protivzdušné obrany, kde přes redislokaci techniky byla vzhledem k rozloze území účinnost PVO Slovenska o 20% nižší, než česká.

Čistě mechanickými výpočty základních kritérií se po rozdělení snížila účinnost obrany o 20 % v případě Česka a dokonce o 50 % v případě Slovenska. Rovněž další politická hodnocení vyhlídek na obranu byla v prvním okamžiku spíše negativní.

Dnes vidíme, že k rozdělení federace došlo v politicky velmi příhodné době, kdy neexistovala žádná významná bezpečnostní rizika. Studená válka skončila a zúčastněné strany si jen postupně orientovaly v nové situaci.  Nové státy by však tehdy při obraně těžko obstály samostatně.

Další Čtení :  Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

Prokop Tomek

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba: