Od Off

V Ostravě vznikl jedinečný památník válečným veteránům

V Ostravě vznikl jedinečný památník válečným veteránům

08. 07. 2022

Na počátku července 2022 byl v ostravském parku Československých letců slavnostně odhalen nový památník s názvem „Na paměť veteránům“ věnovaný válečným veteránům. Autorkou realizace je sochařka Pavla Sceranková, na uměleckém řešení spolupracoval také spisovatel a básník Ondřej Buddeus. Vojenský historický ústav Praha se na památníku podílel výstupy z nahraných rozhovorů s českými válečnými veterány.

Nový památník tvoří tří kuželové objekty, s nimiž návštěvník může pohybovat a měnit jejich polohu. Jednotlivé objekty jsou opatřeny nápisy ze slov válečných veteránů, jež zachycují jejich osobní zkušenost i kolektivní příběh. Texty umístěné na okruží kuželů se po setmění rozsvítí a dle jejich polohy vytváří různé kombinace slov. Návštěvník má tak možnost symbolicky vstoupit do památníku jako dějiště veteránské zkušenosti.

Sochařka Pavla Sceranková k svému dílu uvádí: „Chtěla jsem vytvořit takové místo paměti, do něhož může divák vstoupit a symbolicky v něm projít kus cesty společně s těmi, kteří nesou zkušenost války a jsou ochotni položit svůj život za hodnoty, které sdílí naše společenství.“

Další Čtení :  Tisková konference Václava Prchlíka 15. července 1968 a její následky

Vojenský historický ústav Praha se na realizaci památníku podílel výstupy z nahraných rozhovorů s českými válečnými veterány ze svého orálněhistorického výzkumného projektu Paměť vojáka – příběhy zahraničních operací: „Snažili jsme se, aby výběr výrazů, obratů a motivů byl věcný, důstojný, s naprostým respektem k bojovnicím a bojovníkům, jejich příběhům a zkušenostem, vojenským i osobním hodnotám a abychom se – slovy jednoho z veteránů – nedopustili žádného ‘hraní na city’,“ dodává spisovatel Ondřej Buddeus.

Na informačním panelu u památníku si mohou návštěvníci přečíst záměr a ideu jeho realizace: „Památník je místem živého setkání s příběhem a poselstvím našich veteránů. Lze vstoupit dovnitř, objekty pootočit a symbolicky se dotknout zkušenosti těch, kteří prošli válkou v Afghánistánu, na Balkáně, v Mali i bojištěm 2. světové války. Mluví řečí, která je přímá a lidská. Mlčí o tom, co nelze říct. Jsou osobní i společnou pamětí boje za naši vlast, svobodu a hodnoty světa, v němž chceme žít.“

Autory památníku Pavlu Scerankovou (*1980) a Ondřeje Buddeuse (*1984) spojuje působení na pražské Akademii výtvarných umění. Vítězný návrh památníku vzešel z veřejné soutěže vyhlášené Statutárním městem Ostrava v roce 2020.

Další Čtení :  V sobotu 9. prosince se letos naposledy sešli zájemci o cyklus vycházek „Místa bojů Pražského povstání“

mjr. Pavel Stehlík

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Pyrotechnikům pomáhají s hledáním výbušnin i psi