Od Off

Léčba lymeské boreliózy může trvat pár týdnů i několik měsíců.

Lymská borelióza patří mezi zoonózy, co znamená, že jde o nemoc přenášenou ze zvířete na člověka. Tím zvířetem je klíště (Ixodes ricinus), které se vyskytuje v trávě, v lesích, na loukách i městských parcích. Proti borelióze se zatím nedá očkovat ale dobrou zprávou je, že je léčitelná. Stačí se zeptat a poslouchat jaké má někdy kousnutí klíštěte devastující efekt na člověka a co všechno tento malý „bastard“ dokáže napáchat, jó že si dáte něco silnějšího a na vás nepůjdou, a „spijete se do němoty na čundru“ vyspíte v trávě u řeky a „nic“ no ono se chodí tak dlouho se džbánem ke studni, až se ucho utrhne, nechci nikoho strašit. Znám případy mladého klempíře který ve svých 36 letech opravoval kostelní střechu, to víte všude byla vysoká tráva. A pak dlouho se o něm neslyšelo, až za několik měsíců farář povídal, že je pán mrtev. Otče, spadl snad z lešení ? Však nepil. Ne, synu kouslo ho klíště…

Samozřejmě, je to článek jako každý jiný, repelent si můžete zakoupit i jinde, nemusí to být přímo s permethrinem, může mít odpuzující efekt jako DEET, ale..je lepší nosit oděv, který je jako ochranný oděv, jako ochranná pláštěnka, jako váš štít, jako první stupeň ochrany vašeho dítěte může být právě jeho, její oblíbený oděv do přírody, nenápadně ošetřený permetrinovým repelentem u kterého víte, že to klíště lezoucí po kalhotách zabije..

Co je to borelióza?

Borelióza je onemocnění, které způsobuje bakterie Borellia burgdorferi. Přenášejí ji klíšťata a to v každém vývojovém stádiu, od larev, přes nymfy až po dospělé klíště a proto se někdy nazývá i klíšťová borelióza. Borellia má spirálovitý tvar a přežívá ve střevech některých infikovaných klíšťat. Poté, co se klíště přisaje na zvíře nebo člověka, bakterie se přemisťuje do slin a následně pak do těla hostitele. Přenos boreliózy nenastane tedy okamžitě, ale v průběhu několika hodin a proto okamžitým vytažením přisátého klíštěte snížíte riziko nákazy.

Příznaky boreliozy lze někdy snadno zachytit, jindy se prohlédnou

Typickým prvním příznakem, který hledá každý v místě vytažení klíštěte, je zarudnutí. Zarudnutí vzniká také v případě, že je klíště přisáté delší dobu a pokožka je podrážděná, zarudlá, někdy i teplá. Jak tedy vypadá flek při borelióze a jak ho odlišit od podrážděné pokožky? Flek při borelióze se objeví přibližně po čtyřech nebo pěti dnech a je přesně ohraničený, s bílým středem. Kromě toho se může přidat únava, malátnost, horečka, bolest hlavy a bolest svalů i otoky lymfatických uzlin. Tyto projevy boreliózy připomínají chřipku a proto jim někdo nemusí věnovat dostatečnou pozornost. U lidí, kteří mají silnou obranyschopnost, se nemusí dokonce projevit žádné příznaky boreliózy.

Další Čtení :  Unikátní SEO Reporty | SEOTESTY.CZ

Pokud si na sobě nebo na druhém všimnete, že se objevil ostře ohraničený flek na místě vytažení klíštěte, je čas jít k lékaři, který předepíše na léčbu antibiotika. V opačném případě se příznaky lymské boreliózy dále rozvíjí do pozdní boreliozy. Ve druhé fázi po 1-4 měsících postihuje nemoc klouby, srdce a nervový systém a vyústí do třetí fázi, která znamená celoživotní potíže: bolesti kloubů, zánět osrdečníku (obalu srdce), brnění končetin a poruchy paměti. Inkubační doba boreliózy se pohybuje v rozmezí několika dnů až týdnů, většinou je to 7 – 14 dní ale tolerance je až 3 – 30 dní.

A liší se nějak léčba v prvním stadiu nemoci od terapie nasazované v pokročilejší fázi?

Borelióza se léčí antibiotiky, která usmrcují bakterie zvané borelie. Čím dříve je léčba zahájena, tím nižší je riziko komplikací či přechodu nemoci do dalšího stadia.

  • Typ antibiotik, která lékaři při borelióze předepisují, závisí na věku a stavu pacienta, příznacích onemocnění i fázi nemoci.
  • Antibiotika se polykají v tabletách nebo podávají infuzí přímo do žíly.
  • Délka léčby se odvíjí od závažnosti příznaků. Při nekomplikovaném průběhu nemoci obvykle trvá 3–4 týdny.

První a druhé stadium

  1. Pro první stadium nemoci jsou typické příznaky podobné chřipce, bolesti hlavy a skvrna v místě přisátí klíštěte. Tehdy lékaři většinou předepíšou doxycyklin. Dětem do 8 let věku a těhotným ženám se podává amoxicilin. Léčba bývá účinná, ale důležité je podat antibiotika včas. Předejde se tak problémům s klouby, srdcem či nervovým systémem. Příznaky boreliózy nemusí vymizet hned po zahájení léčby, některé obtíže mohou přetrvávat i týdny po dobrání antibiotik. Neznamená to však, že léčba nebyla úspěšná nebo že je potřeba brát antibiotika dál. Konkrétní situaci vždy vyhodnotí lékař.
  2. Pokročilejší, druhé stadium boreliózy vyžaduje užívání antibiotik po dobu několika týdnů. Pokud borelióza v této fázi neovlivnila nervový systém, antibiotika v tabletách většinou stačí. V případě závažnějších problémů, které mohou postihnout kromě nervového systému také srdce, se podávají antibiotika přímo do žíly pomocí infuze. Problémy většinou ustoupí během několika dní, ovšem léčbu musíte absolvovat celou.

Léčbu sami nepřerušujte

Antibiotika mají jako většina léků různé nežádoucí účinky. K nejčastějším patří:

  • nevolnost,
  • mírný průjem,
  • nepříjemný pocit v ústech,
  • poševní kvasinková infekce.

Nežádoucí účinky mnohdy odezní samy během několika dní. V případě intenzivních potíží a při špatném snášení antibiotik se domluvte na dalším postupu s lékařem. Možná vám upraví dávkování nebo změní druh antibiotika. Léčbu však v žádném případě sami nepřerušujte. Mohli byste tím ohrozit úspěch terapie a do budoucna i své zdraví.

Léčbě předchází správná diagnostika v ordinaci u lékaře. Rozhodně neplatí, že každý, kdo měl přisáté klíště má hned boreliózu a to dokonce i v případě, že bylo klíště infikované. Při diagnostice lékař přihlédne na časový odstup od přisátí klíštěte (více než 36 hodin) a rozměr skvrny (více než 5 cm u dospělého). Léči se podáváním antibiotik po dobu 14 dní.

Další Čtení :  Ošetření stanu, batohu a maskáčů ” ArmyRepelent ” na novou sezónu

Borelióza v těhotenství se léčí stejným způsobem, a to podáváním antibiotik s výjimkou těch léčiv, které jsou v těhotenství kontraindikované. I když bakterie rodu Borrelia mohou pronikat přes placentu, doposud nebyl zaznamenaný negativní vliv na vývoj miminka. I když může mít maminka příznaky boreliózy,tyto bakterie neprochází do mateřského mléka. Léčba a diagnostika boreliózy u dětí se neliší od postupů u dospělých pacientů.

Očkování proti borelióze ?

V tuto chvíli neexistuje vakcína, která by zabránila borelióze tak, jako je tomu při klíšťové encefalitidě. Týmy vědců ale na vývoji intenzivně pracují a v horizontu několika let se takového očkování dočkáme. Prozatím je jedinou prevencí použití repelentů, vhodného oděvu a obuvi při pobytu v přírodě. Po příchodě domů si nezapomeňte pečlivě zkontrolovat hlavně takové místa na těle, kde je kůže tenčí, jako jsou třísla, podpaží, místa v loktech a pod koleny. Pokud najdete přisáté klíště, odstraňte ho co nejdříve, ideálně do 24 hodin od přisátí. Ideálním pomocníkem jsou na tento účel pinzety nebo háčku a místo vydezinfikujte.

Jak se žije klíšťatům aneb I krvelační parazité mají své nepřátele

Člověk kupodivu není jediným a pravděpodobně ani největším nepřítelem klíšťat. V lesích a na loukách se pohybují tvorové, kteří dokážou drobným roztočům pořádně zatopit a do většiny z nich bychom to ani neřekli.

Člověk kupodivu není jediným a pravděpodobně ani největším nepřítelem klíšťat. V lesích a na loukách se pohybují tvorové, kteří dokážou drobným roztočům pořádně zatopit a do většiny z nich bychom to ani neřekli. Kdo jsou tedy naši spojenci, kteří soustavně redukují počty infikovaných a krvežíznivých klíšťat?

Bakterie, kvasinky a houby

S trochou škodolibosti můžeme konstatovat, že klíšťata trpí nemocemi stejně jako člověk. Napadají je bakterie a kvasinky nebo jiná houbová onemocnění, proti kterým nemá „nemocné“ klíště žádnou šanci se ubránit.

Mravenci, pavouci a brouci

Klíšťata chutnají i různým zástupcům hmyzí říše, zvláště pokud jsou čerstvě nacucaná krví. Nasátá klíšťata, která právě opustila svého hostitele, daleko neutečou a snadno se mohou stát kořistí mravenců, pavouků i dravých brouků.

Klíšťožravá vosička

Málokdo by to do ní řekl, ale vzdělanci znalí latiny mají jasno: latinské jméno malé vosičky zní Ixodiphagus hookeri, přičemž „Ixodiphagus“ můžeme neuměle přeložit jako „požírač klíšťat“. Čiperná vosička totiž s oblibou klade svá vajíčka přímo do klíštěcích larev, které pak vosím larvičkám slouží za potravu.

Ještěrky, žáby a ptáci

Ani obojživelníci a plazi nepohrdnou klíštětem, zvláště pak bohatě nasátým. Mezi ptáky jsou na lov klíšťat přeborníci například slepice, perličky, bažanti a jiní hrabaví ptáci. Zvláště v exotických zemích se na klíšťata specializují i ptáci, kteří je vyzobávají přímo ze srsti pasoucího se dobytka. Tímto postupem jsou známí především klubáci, ale také některé druhy volavek.

Další Čtení :  Vladimír Pikora: Čechy děsí inflace, cestou k ochraně peněz může být zlato, stříbro a dluhopisy

Hlodavci

Drobní hlodavci samozřejmě klíšťata v lásce nemají, vždyť jim sají krev stejně jako třeba člověku. Přisátá klíšťata si vykusují a bez milosti je likvidují. Na druhou stranu jsou hlodavci pro klíšťata velmi důležitým hostitelem, který jim umožňuje přeměnit se do dalšího vývojového stadia. Proto je v zájmu člověka, aby v jeho okolí bylo nejen klíšťat, ale i hlodavců pokud možno co nejméně.

Snad se vám článek líbil a dozvěděli jste se i něco nového, každopádně je potřeba před výletem minimálně ošetřit dětem i vám oděv,pokud si to nemůže váš rozpočet dovolit zkuste náš repelent „vietnam již od 375 Kč 500 ml „. Nástřik oděvů z obou stran, vhodná obuv, nástřik ponožek svrchní části, utažení kolem obvodu nohavice kolem bot je způsob jak zabránit klíštěti aby se dostalo pod oděv na kůži.

-noste kalhoty s možností utažení po obvodu kotníku

-dlouhé rukávy, i v létě v lese, křovinách, lesních loukách

-impregnujte si oblečení den před výletem než vyrazíte například na Sázavu, nebo na jen tak na ryby.

-impregnovat můžete skoro všechno i goretex,sympatex, důležité je nechat vše přirozeně vyschnout, permetrin vytvoří na umělém povrchu filtr, ve tkaninách se naváže přímo na vlákno ideální je 50% bavlny, může to být však i směs umělých vláken.

-kalhoty, stany, moskyriéry,maskáče, hamaky, ponožky, vrchní část klobouků, hejkala, balistickou vestu, nosič plátů, sumky, batohy nebo také použít nástřik závěsů v pokoji, záclon proti komárům,mouchám, mravenců nástřiky parapetů, koberců jak doma tak v autě,sedačky,gauče,pohovky,postele,skautské chatky, oděvy ve skříni proti molům, rozotčům.

-svrab, jistě stačí si pohladit vesnickou divokou kočku, pohybovat se v prostředí s výskytem svrabu a je vystaráno, avšak ..pokud se u vás objeví svrab nastříkejte repelentem postižené místa, ruce, vlasy, předloktí, postel, polštáře, koberce, nastříkejte celý pokoj kde je postižená osoba, smyjte vodou a mýdlem po 12hodinách. Aplikujte repelent na svrab opět po 24hodinách a nechte působit dalších 12hodin, postupujte takto maximálně 3 – 4 svrab bude zahuben, u citlivých jedinců se může kůže lehce začervenat, není to na škodu na účinku to nic nezmění. Po dalších 2-3 dnech pokud se objeví někde nějaké místo opět na 12h nechte působit Army Repelent, ideálně variantu Extreme s 1,67 % permetrinu. Tento postup se používá v africe, kde je hygiena na nízké úrovni…

https://armyrepelent.cz/produkt/%e2%ad%90%e2%ad%90%e2%ad%90us-army-repelent-vietnam-extrem-1-5-1-67/