Od Off

Moai

Jak je u mě již tradicí, dělám věci netradičně. Takže na Velikonoce je to článek ne z východních Čech, ale z  východního Velikonočního ostrova. Tedy, ne, že bych tam někdy fyzicky byl, ale duchem mnohokrát, hlavně při tvorbě svého nového dílka. Takže vám přeju příjemnou zábavu při čtení článku.


PŘÍPRAVA

Nejdřív jsem si musel vybrat sochu, která by se mi nejvíc líbila. A nakreslit si nárys a bokorys, protože to podle oka fakt dělat nehodlám.


Nebe vypadalo všelijak, tak jsem se tentokrát přesunul pod střechu garážového stání. A dobře jsem udělal, protože během práce přišly dvě přeháňky.


MATERIÁLY A NÁSTROJE

MATERIÁLY

  • obvodová cihla z Ytongu

NÁSTROJE

  • nákres
  • tužka
  • pravítko a úhelník
  • sekera
  • nůž
  • dláto
  • rašple
  • pilka na dřevo – čepovka
  • šmirglpapír

POSTUP VÝROBY

Jak jste už poznali ze seznamu materiálů, sochu jsem “tesal” ze staré tvárnice z Ytongu. Jakékoliv tesání dělá celkem nepořádek, takže jsem pracoval opět venku stejně jako v případě MISKOPRKÝNKA. Jak jsem už psal, tentokrát to nebylo vzadu za domem, ale pod střechou garážového stání.

Tvárnice nám zbyly po naší hrubé stavbě domu a jsou už přes patnáct let na dešti a stále drží. Některé praskly, takže jsem musel vybrat takovou, která je vcelku.


Ze všeho nejdřív jsem chtěl opracovat tvárnici sekerou tak, abych dostal základní rozměr kvádru. Říkal jsem si, výška je daná a ostatní rozměry jí musím přizpůsobit, jelikož bude socha v obou směrech užší než jsou rozměry tvárnice. Ale naštěstí všechny rozměry jakž takž seděly, takže jsem se pustil rovnou do dalšího kroku.

V měřítku jsem nahrubo překreslil bokorys sochy podle svého nákresu. Pomohl jsem si čtverečkovou metodou. Tedy na nákresu jsem udělal síť se čtverečky po centimetru a pak v měřítku na tvárnici nakreslil síť se čtverečky v měřítku. No a potom jsem propojil čáry obrysu sochy tak, aby protínaly síť na tvárnici ve stejných místech jako na papíře. To samé jsem udělal i na protilehlé straně, tedy druhý, zrcadlový bokorys. Nárys jsem zatím neřešil, protože bych si pracně vynesené čáry stejně odsekal. Proč?


Protože nejdřív jsem v podstatě udělal boční profil přes celou šířku tvárnice. Je to nejjednodušší metoda, jak dodržet požadovaný tvar. Je daleko lepší, než osekávat kolem dokola nahrubo a pak začišťovat. To se taky nemusíte sejít na jedné nebo druhé straně nebo můžete zcela odbočit od původního plánu. Tohle jsem se naučil už v dřevořezbě, i když tam se používají ještě jiné techniky. Metodu bočního profilu jsem použil například při výrobě BŘEZOVÉ LŽÍCE.

Další Čtení :  Nové výzvy pro nové vedení resortu obrany

Řezal jsem a sekal, až jsem byl s tvarem jakž takž spokojený. Chtěl jsem “obětovat” na Ytong pouze starou čepovku a nemám doma speciální ocasku přímo k tomu určenou, mohl jsem odříznout vždycky jen kousek, kam mě pustila výška listu. Potom jsem už zbytek musel odsekávat sekyrou. S tou speciální pilou nebo jakoukoliv ocaskou by dílo postupovalo rozhodně rychleji.


Pak jsem si konečně překreslil nárys na vysekaný profil. Nešlo to tak snadno, jak jsem si původně myslel a spoustu čar jsem kreslil od ruky. Začal jsem od středové čáry, abych měl obě strany tak nějak souměrné.


K pile a sekeře jsem přibral i dláto. Místo paličky jsem používal zadek sekery. Ale hlavně jsem dlátem pracoval pouze ručně. Když nezajedete moc do hloubky, dá se s dlátem docela slušně a rychle upravovat povrch. Syn prohlásil: “Nojo, Ytong, ten se dá opracovávat i jídelní lžící.” Ale ať si to zkusí, chytrolín jeden. Je to sice super materiál, ale taky to dá práci a člověk musí hlídat, aby si někde něco neuloupl nebo neurazil.


Tak a teď přišla na řadu rašple. S tou jsem strávil nejvíc času a nadělal nejvíc nepořádku. Ale je to skvělý nástroj. Obrovsky mi pomohl tvarovat všechno tak, jak jsem chtěl.


Když jsem měl profil celkem vytvarovaný, vrhl jsem se na “uši”. Ony to nejsou uši, ale ozdoby na čelence nebo slavnostní čepici. Nahrubo jsem odřízl obdélník z jedné i druhé strany a odsekal, oddlabal a odrašploval vrstvu tak, abych dosáhl toho, že budou ozdoby vystupovat z boků ven. Dole na krku jsem taky nechal vystouplé části. Původně jsem je chtěl taky zarovnat, ale kvůli stabilitě sochy jsem je tam radši nechal. Koneckonců, odříznout je můžu vždycky, kdyby se mi to nelíbilo.


Potom jsem se zase vrátil k rašpli a začal modelovat finální tvar. Už si to začíná být podobné, že? Ještě ale zbývá hodně práce, i když se to nezdá. Taky zadek musím opracovat. Tam je bohužel vrstva starého tvrdého lepidla, které musím všechno odsekat opatrně dlátem. A pak teprve začít tvarovat ozdoby čelenky a zadek hlavy. Nechci mít zezadu jen rovnou plochu, jak to někteří dělají.


Konečně, po pěti hodinách práce hotovo. Po rašpli jsem všechno zahladil šmirglpapírem o hrubosti čtyřicet grit. Musel jsem si ale dávat pozor, abych si nenadělal tím šmirglem rýpance. Pár jich sice vzniklo, ale podařilo se mi je zaretušovat. Jemnější šmirgl už jsem nepoužíval, takhle to podle mě bohatě stačí. Rýhu mezi rty jsem udělal pilkou a rozšířil hranou rašple. Té pusy jsem se bál asi nejvíc, protože ta pak dá celému obličeji finální výraz. A na puse se dá jediným špatným tahem všechno pokazit. Ale myslím, že se mi to celkem povedlo.


No a takhle vypadá socha zezadu. Na internetu soch moc vyfocených zezadu není, takže jsem měl jen mlhavou představu, jak zadek udělat. Není to úplně ideální, ale není tam ošklivé lepidlo a není to úplná placka. Prostě jsem tam udělal prohnutí a zaoblil trochu hlavu do stran. U ozdob čelenky jsem hlavu zapiloval tak, že je tam ostrý přechod.


Takže, co závěrem? Jsem moc rád, že jsem to dokázal. A vám všem přeju VESELÉ VELIKONOCE z Velikonočních ostrovů.


POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.

Další Čtení :  Kapacity a schopnosti PVO je třeba rozšiřovat neustále. Česká republika je stále v bodu nula, pozdě je ale lépe než později

Systém bodování je následující  . . .  článek je perfektní ,  článek je kravina
Formulář na komentáře a na diskusi, nápady  či kritiku je ještě níž pod bodováním.

Jestli tě zajímají články na stejné téma, tak hned pod čarou (za takovou knížkou) je odkaz. Dále se dají vyhledat stejná klíčová slova – za “lístečky”. Ještě se dá přeskakovat na PŘEDCHOZÍ a NÁSLEDUJÍCÍ článek.

4.8 6 hodn.
Přidej své body

Zdroj článku s odkazem zde | Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Těžké ukrajinské dilema