Od Off

Vláda schválila vyslání jednotky Armády ČR na pomoc Polsku

Přidat na Seznam.cz

Dnes předložil ministr obrany Lubomír Metnar spolu s ministrem zahraničních věcí Jakubem Kulhánkem vládě České republiky ke schválení návrh mandátu pro jednotku Armády České republiky, která by byla vyslána na pomoc polským ozbrojeným silám na hranici s Běloruskem. Mandát nyní ještě musí schválit Poslanecká sněmovna i Senát Parlamentu České republiky.

„Věřím, že obě komory parlamentu věc projednají už v příštím týdnu, aby česká jednotka mohla vyrazit co nejdříve. Chceme poskytnout ozbrojeným silám našeho severního souseda maximální možnou podporu,“ uvedl ministr Metnar.

armada_01
Foto: Vláda schválila vyslání jednotky Armády ČR na pomoc Polsku. Mandát nyní ještě musí schválit Poslanecká sněmovna i Senát Parlamentu České republiky. (ilustrační foto) | Ministerstvo obrany ČR

Polsko v pátek 3. prosince 2021 pozitivně reagovalo oficiální cestou na opakované nabídky vojenské pomoci jak ze strany předsedy vlády Andreje Babiše, tak ze strany prezidenta republiky Miloše Zemana, který již v listopadu oslovil Polsko oficiálním dopisem. Konkrétní parametry pomoci pak byly dojednány zástupci Armády ČR s jejich polskými protějšky.

Další Čtení :  Minový vrhač: Za necelé dvě minuty je schopný zaminovat území o rozloze 1 hektaru

Navržený mandát počítá s jednotkou o maximálním počtu 150 příslušníků AČR, kteří by v Polsku mohli působit až 180 dní. V Polsku mají podle Metnara působit vojáci z několika útvarů a budou se střídat po zhruba měsíčních turnusech. Mělo by se jednat o 15. ženijní pluk, 53. pluk průzkumu a elektronického boje, 102. průzkumný prapor a 533. prapor bezpilotních systémů. Česká republika je tak po Estoncích a Britech třetím státem, který vyšle své vojáky na hranici s Běloruskem.

Bude se jednat především o ženijní specialisty, které Polsko identifikovalo jako nedostatkovou odbornost. Jejich úkolem budou ženijně stavební práce pro výstavbu, údržbu a opravy hraničních bariér, budování a údržba komunikací v prostoru působení a monitoring hranice v denních a nočních hodinách. 

Čeští vojáci by neměli být v rámci plněných úkolů v bezprostředním kontaktu s migranty a zbraně budou mít pouze pro osobní ochranu. Právní rámec jejich nasazení bude zajištěn podle Dohody o statusu sil NATO, tzv. NATO SOFA. Přeprava jednotky na místo působení proběhne částečně po vlastní ose, částečně po železnici (zejména kvůli těžké ženijní technice). Působiště se ještě upřesňuje.

Další Čtení :  Plk. Jiří Roček: Vojenský policista je úřední osoba. Nemůže si dovolit jakýkoliv přešlap

Náklady na vyslání a působení sil a prostředků resortu MO v Polsku jsou odhadovány na 86 mil. Kč a budou hrazeny z rozpočtové kapitoly MO.

Na na polsko-běloruské hranici se nyní nachází cca 7 000 migrantů.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Ohlédnutí za mezinárodním veletrhem obranné a bezpečnostní techniky IDET 2021