Od Off

Vozidlo Pandur II jako jeden z favoritů ve slovenském tendru

Přidat na Seznam.cz

Není tomu tak dávno, co Ministerstvo obrany Slovenské republiky představilo svůj záměr nákupu nových bojových obrněných vozidel (BOV) 8×8. V tomto materiálu ministerstvo popisuje finanční rámec projektu, poptávaný počet nových vozidel, verze, o které mají Ozbrojené síly Slovenské republiky zájem, nebo také technické parametry a specifikace, které musí vítězné vozidlo splňovat. Celkem plánuje MO SR nakoupit v pěti fázích až 500 nových BOV 8×8 ve dvaceti různých modifikacích. Projekt akvizice nových BOV je v současnosti v počáteční fázi a je možné se pouze domnívat, která vozidla by se do tendru mohla zapojit. Jedním z nich může být vozidlo Pandur II, které se už jednou tendru na nová BOV 8×8 na Slovensku účastnilo.

První pokus slovenského ministerstva

O akvizici nových bojových obrněných vozidel 8×8 usilovalo i předešlé vedení Ministerstva obrany SR v čele s dnes už bývalým ministrem Petrem Gajdošem. V roce 2017 schválila nákup 81 vozidla Bezpečnostní rada Slovenské republiky. Vítězným vozidlem se tehdy stalo bojové vozidlo Patria AMV. Tendru se účastnilo několik vozidel, včetně vozidla Pandur II 8×8. Vozidlo Pandur II 8×8 bylo v tomto tendru nabízeno v modifikované verzi pod názvem Corsac 8×8 a poprvé ho představila na veletrhu IDEB 2016 slovenská společnost MSM Group, která ho následně i v uvedeném tendru MO SR nabídla. Na neúspěch vozidla Pandur II 8×8 neboli vozidla Corsac 8×8 mohlo mít vliv několik faktorů. 

corsacFoto: Vozidlo Pandur II 8×8 bylo v tendru z roku 2017 nabízeno v modifikované verzi pod názvem Corsac 8×8 | Tatra Defence Vehicle / CC BY-NC-ND

Z hlediska technických parametrů vozidlo Pandur II nesplňovalo požadovanou úroveň balistické ochrany, jelikož balistická ochrana tehdy nabízeného bojového obrněného vozidla Pandur II byla na úrovni 1 dle normy STANAG 4569, zatímco MO SR požadovalo minimálně úroveň 3 dle této normy. Kromě nedostatečné balistické ochrany mohla být problémem i cena vozidla. Podle informací uvedených v dokumentu Útvaru hodnoty za peníze Ministerstva financí SR, který hodnotil projekt akvizice vozidel 8×8 a 4×4, cena za kus vozidla Pandur II se pohybovala v rozmezí 5 až 5,5 milionů eur. Cena jednoho vozidla Patria AMV činila 4 miliony eur. Například bojové obrněné vozidlo Boxer neuspělo, podle informací z hodnocení Útvaru hodnoty za peníze, mimo jiné právě kvůli vysoké ceně, která činila 5,4 milionu eur za kus.

Další Čtení :  Sportovci ASC DUKLA převzali z rukou náměstka ministryně obrany děkovné listy za výbornou reprezentaci

Pansarterrängbil_360_Revinge_2015-7Foto: Kolové bojové vozidlo Patria AMV | Jorchr / CC BY-SA 3.0

Nová příležitost

Na druhé straně od uvedeného tendru z roku 2017 uplynula už značná doba a u vozidla Pandur II 8×8 došlo k vylepšením. V České republice už běží výroba vozidel Pandur II 8×8 díky licenci, kterou společnost Tatra Defence Vehicle získala od společnosti GDELS v roce 2015. Zároveň podnik Tatra Defence Vehicle na konci roku 2020 úspěšně dokončil zakázku pro českou armádu, která si od firmy v roce 2017 objednala 20 kusů speciálních vozidel Pandur II CZ ve verzích KOVS a KOVVŠ. Ve srovnání s už dříve zavedenými vozidly Pandur II CZ 8×8 v české armádě disponují nově dodané verze výrazně vyšší balistickou a protiminovou ochranou dle normy STANAG 4569, a to díky zavedení nových přídavných plátů keramického pancíře a zesílením podvozkové části vozidla. Kromě toho, vozidlo Pandur II dokáže plavat, a právě tato schopnost je jedním z kritérií, které MO SR od nových vozidel vyžaduje. Zároveň je vozidlo Pandur II vyzbrojeno protitankovými řízenými střelami SPIKE LR, které chce MO SR zavést i na budoucí pásovou platformu.

Kromě zvýšení úrovně balistické a protiminové ochrany vozidla se vozidla Pandur II těší i úspěchům v zahraničí. V roce 2019 podepsala Indonésie kontrakt na dodání 23 bojových obrněných vozidel Pandur II 8×8 pro své ozbrojené síly. V čele projektu stojí česká společnost Excalibur Army, která na projektu spolupracuje se společností Tatra Defence Vehicle a za indonéskou stranu je do projektu zapojena společnost PT PINDAD. Objevily se i informace, že do budoucna by mohlo být zapojení společnosti PT PINDAD do projektu výroby vozidel Pandur II 8×8 ještě větší vzhledem k možnosti navýšení kontraktu až na stovky vozidel. Kromě Indonésie se vozidlo Pandur II prosadilo i na Filipínách. Tam bude izraelská společnost Elbit Systems místní armádě dodávat vozidla palebné podpory Sabrah, která budou používat podvozky pásového vozidla ASCOD 2 a kolový podvozek vozidla Pandur II 8×8. Dodání vozidel Pandur II zajistí společnost Excalibur Army, které vyrobí kopřivnická Tatra Defence Vehicle. Tento typ vozidel by v budoucnu mohl teoreticky doplnit i modernizované tankové vojsko Pozemních sil Ozbrojených sil Slovenské republiky.

Další Čtení :  Ministerstvo obrany prodává nepotřebné nemovitosti, koupit můžete třeba pevnost

Jedním z faktorů, na který bude slovenské Ministerstvo obrany přihlížet při výběru nových BOV 8×8 bude zapojení domácího obranného průmyslu. Jelikož má česká společnost Tatra Defence Vehicle na výrobu vozidel Pandur II 8×8 licenci, zapojení slovenských společností by výrazně přispělo k prohloubení obranné spolupráce mezi oběma zeměmi. Byla by tady příležitost i pro velké zapojení domácího průmyslu. Například společnost Tatra Defence Slovakia při svém slavnostním otevření na počátku letošního léta deklarovala, že bude usilovat o přenesení výroby podvozků a následně i celých vozidel pro silové složky na Slovensko. Zároveň při pohledu na některé požadované verze nových vozidel 8×8, kterými jsou například verze pro elektronický boj nebo PVO, české a slovenské společnosti můžou pro tyto verze vozidel společně vyvíjet nové věže a vybavení a přijít tak i se zajímavým exportním artiklem. To by přineslo ještě větší zapojení slovenských společností do projektu vozidel Pandur II 8×8, a tedy i větší přínos slovenské ekonomice. 

Obecně se dá říct, že BOV Pandur II 8×8 má potenciál dostat se minimálně do užšího výběru ve slovenském tendru na nová bojová obrněná vozidla. Svou roli budou samozřejmě hrát i další faktory, jako například cena jednoho kusu vozidla, provozní náklady, nebo termíny dodávek, které můžou rozhodnout o tom, kam se vozidlo Pandur II ve slovenském tendru dostane. Nicméně vozidlo od tendru z roku 2017 prošlo určitým vývojem a jak zahraniční zakázky, tak i splnění objednávky 20 speciálních vozidel Pandur II ve verzích KOVS a KOVVŠ pro českou armádu dokazují, že to byl vývoj k lepšímu.

Další Čtení :  Armáda poptává další rušičky s moduly antidronové ochrany

Zdroj: Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo financií SR

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba: