
Most u Remagenu rozzuřil Hitlera

14. 03. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války. Portál Novinky.cz k tomuto významnému výročí připravil seriál, na kterém spolupracují také historici Vojenského historického ústavu Praha. Jejich mediální výstupy můžete sledovat i na našem webu.
Projekt portálu Novinky.cz 1945 – Rok osvobození poutavým způsobem přibližuje důležité i některé méně známé aspekty posledního roku války i týdny po jejím konci. Díky spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha představí i použité zbraně, nechybějí reportáže ze zahraničí, které doplní články oživené infografikou, dobové materiály, rozhovory nebo podcasty.
Most u Remagenu rozzuřil Hitlera
V březnu roku 1945 američtí vojáci z 9. obrněné divize pod velením generála Johna W. Leonarda rychle postupovali k Rýnu a obsadili výšinu nad německým Remagenem. Němce rychlý americký postup zaskočil.
Z 22 silničních a 25 železničních mostů přes řeku Rýn stály už jen čtyři – weselský železniční, Rýnský most v Bonnu, most Korunního prince Viléma v Urmitzu a Ludendorffův u Remagenu. ¨
A právě tento most se Němci snažili za každou cenu zničit, to se jim ale nepovedlo. Do bitvy o Ludendorffův most nasadili všechno. Od pěchoty a obrněné techniky až po žabí muže, kteří měli rozmístit na pilířích nálože. Vypouštěli plovoucí miny, most ostřelovali z železničních děl, a dokonce z 600mm moždíře Karl. Ten ale vypálil jen 15 ran, než musel být pro poruchu odtažen. Vůdce Adolfa Hitlera ztráta mostu rozzuřila – odvolal z funkce vrchního velitele sil na západě Gerda von Runstedta a na jeho místo 10. března 1945 jmenoval Alberta Kesserlinga, který vedl úspěšně obranu Itálie.
Američané přes Ludendorffův most nakonec dokázali dostat za 24 hodin 8000 mužů s tanky a protiletadlovými zbraněmi. Vojáků s technikou tam směřovalo tolik, že se u mostu tvořily zácpy.
Získání nepoškozeného Ludendorffova mostu se stalo předlohou amerického válečného firmu Most u Remagenu s Robertem Vaughnem? Ten se natáčel v roce 1968 v Československu u mostu v Davli a Měchenického mostu.
Celý článek najdete ZDE. Poslechněte si také rozhovor s historikem Vojenského historického ústavu Praha Tomášem Jaklem, který přímo ve Vojenském technickém muzeu Lešany popisuje dobovou techniku z tehdejší doby, konkrétně německý tankový stíhač Hetzer a americký stíhač tanků M36 Jackson. Můžete se také podívat na záběry ze známého filmu Most u Remagenu, který režíroval John Guillermin.
Články na webu VHÚ Praha k roku 1945 naleznete na tomto odkazu: https://www.vhu.cz/category/archiv-clanku/clanky-k-roku-1945/
Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:
-
Thermo Complete
980 Kč Koupit zde -
Nášivka: Krevní skupina B POS olivová | černá
35 Kč Koupit zde -
RUSH™ Tílko Under Armour Černá
839 Kč Koupit Zde -
MyProtein Rehabilitační tyč
359 Kč Koupit Zde -
Sojové boby
385 Kč Koupit zde -
Kombinéza bojová pro posádku vozidla olivová 1
495 Kč Koupit zde -
Nášivka: Vlajka Česká republika PUNISHER [55×38] [ssz] šedá | černá
69 Kč Koupit zde -
Plachta krycí TARP 3×5 m operation camo
1,055 Kč Koupit zde -
Čistící přípravek s citrusy
462 Kč Koupit zde -
Immune Booster 10 sáčků v krabici
385 Kč Koupit zde -
Nášivka: SPECIÁLNÍ SÍLY – hranatá vz. 95 zelený
115 Kč Koupit zde -
PURE No. 2486 (=01) Parfémovaná voda pro ženy Velikost: 50 ml
229 Kč Koupit Zde -
Nášivka: PSOVOD – znak AČR vz. 95 zelený
135 Kč Koupit zde -
Nášivka: Krevní skupina 0 NEG olivová | černá
35 Kč Koupit zde -
Nášivka: U.S. MARINES olivová | černá
29 Kč Koupit zde -
Nášivka: SPECIÁLNÍ SÍLY – rozlišení jednotek zelená
32 Kč Koupit zde