Plk. Ivo Zelinka: V oblasti civilně-vojenské spolupráce patříme k tomu lepšímu, co může NATO nabídnout

Součástí Velitelství informačních a kybernetických sil (VeInKyS) je 91. skupina informačního boje. Jde o útvar Armády České republiky určený k provádění informačních operací, psychologických operací, civilně-vojenské spolupráce (CIMIC), monitorování informačního prostoru a podpoře strategické komunikace (StratCom). Disponuje dvěma středisky informačních operací, z nichž je jedno tvořené vojáky aktivní zálohy. Má také středisko CIMIC, středisko informační podpory a středisko podpory StratCom. Tyto jednotky pak podporuje skupina tvorby produktů svou multimediální tvorbou a četa zabezpečení základní logistikou. Útvar je schopen podporovat tři manévrové prvky Armády České republiky, 4. brigádu rychlého nasazení, 7. mechanizovanou brigádu a 43. výsadkový pluk, a může působit i ve prospěch strategického stupně, zejména generálního štábu. Velitelem 91. skupiny informačního boje je plukovník Ivo Zelinka, který byl hostem dalšího dílu našeho diskusního pořadu CZ DIALOGY.
Video: Rozhovor s velitelem 91. skupiny informačního boje plk. Ivem Zelinkou / CZ DEFENCE
91. skupina má několik hlavních úkolů. Je to například vedení psychologických operací, které se z definice vedou vůči nepřátelské sestavě nebo jeho obyvatelstvu tak, aby se omezila jeho vůle vést bojovou činnost. „Tohle je činnost, kterou děláme ve prospěch manévrových svazků Armády České republiky, tedy dvou brigád a 43. výsadkového pluku,“ říká v rozhovoru plk. Zelinka.
Dalším úkolem skupiny je civilně vojenská spolupráce. „To jsou takzvané měkké vyjednávací techniky vůči nevládním organizacím a spoustě dalších aktérů, koneckonců třeba i uprchlíkům. Smyslem je, aby manévrový velitel měl volné pole působnosti na bojišti a předešlo se civilním ztrátám. A také aby nebyly zacpané komunikační tepny,“ vysvětluje velitel 91. skupiny informačního boje. Podle něj musejí být za všech okolností – ať už jde o pozemní, vzdušnou nebo námořní doménu – zajištěny tři schopnosti. „První je obrana, druhá je útok a ta třetí je vedení průzkumu. Pomáhá nám středisko, které zpracovává zpravodajství z otevřených zdrojů a sociálních sítí. Provádí sběr informací, analýzu a tvorbu zpravodajských produktů jednak pro naši vlastní potřebu, abychom lépe cílili na cílové skupiny, ale i pro armádu jako takovou. Koneckonců také pomáhá i jiným složkám státu,“ upřesňuje poslání 91. skupiny její velitel.

Když si odmyslíme, že se jedná o složku Armády České republiky, můžeme podle plk. Zelinky 91. skupinu představit s jistou nadsázkou jako marketingovou agenturu v maskáčích v lese. „Ona to úplná nadsázka není, protože když popíšu činnosti, které hledáme u uchazečů, tak většinu z nich najdete v marketingové agentuře. Potřebujeme tedy markeťáky a analytiky. Potřebujeme lidi, kteří dokážou fungovat na sociálních sítích a dokážou pro ně vytvářet obsah. Hledáme mediální kouče, co dokážou školit někoho jiného. Ale samozřejmě hledáme i řidiče, logistiky, skladníky a tak dále,“ představuje složení skupiny její velitel.
V rozhovoru jsme se dále dozvěděli, že v 91. skupině informačního boje slouží stovky vojáků. „Jsme útvar plukovního typu. Nepatříme pod pozemní síly, nejsme pěchota, jsme v postavení jako specialisté. Většina našich vojáků začíná na hodnosti rotmistr,“ představuje blíže strukturu skupiny plk. Zelinka.
O práci u 91. skupiny informačního boje je podle jejího velitele oproti jiným útvarům Armády ČR zájem, avšak skupina čelí úplně jiným problémům. „Oproti zbytku armády, která v poslední době zápasí s rekrutací, my si nemůžeme vůbec stěžovat. 1. dubna jsme překročili hranici 90 %, takže naplněnost je u nás dobrá. Přičítám to několika faktorům. První je, že útvar sídlí uprostřed Hané v Olomouci, což je ideální rekrutační region. Druhým faktorem je druh vojska. Jde o mladý, rychle rostoucí druh vojska, kde je mnoho mladých lidí. A jak rychle roste, každý rok rostou tabulkové počty, logicky i kariérní dráhy jsou tam celkem akcelerované, což je zejména pro mladé lidi atraktivní. Třetím faktorem je charakter práce. Jsme na pomezí vojenství a civilního sektoru. Řada činností je mnohem blíž třeba tomu, co dělá policie nebo zdravotníci. Na té práci záleží každý den, a naši zpravodajci každý den ve směnách připravují zpravodajské produkty, obsluhují sociální sítě. Pokud chce někdo mít uspokojivý pocit, že je na této informační frontě každý den a že na jeho práci opravdu záleží, pak jsme správná volba,“ říká plukovník Zelinka.
Vojáci 91. skupiny pracují s informacemi, a zejména dezinformacemi denně. „Já celkem nerad používám termín dezinformace, protože v českém veřejném prostoru už to dneska znamená skoro něco jiného, něco jako alternativní názor nebo jiný názor. My používáme termín nepřátelská propaganda. Ten mnohem jasněji definuje, co to je a od koho to je. Aktér je nepřítel. Jde například o Rusko a jeho propagandu. Nejsou to pravdivé informace. Jsou to částečně pravdivé nebo úplně nepravdivé informace nebo dokonce lživé. Často mohou mít za cíl vykonat nějaké kognitivní a behaviorální změny. To znamená, aby si nepřítel něco jiného myslel a taky pak něco jiného dělal,“ vysvětluje plk. Zelinka.
Pro tento druh působení je potřeba modelovat také výcvik vojáků, který do vysoké míry neprobíhá podle zavedených šablon a pouze u počítače. „My ty informační operace nevedeme jenom v kyberprostoru, ale i v reálném prostoru. Může to mít podobu například shazování letáků, rádiového vysílání, nebo to můžou být nějaké akustické signály, třeba pomocí tlampačů na dálku, takzvaných LRADů. Takže velká část v té první linii se děje ve fyzickém prostoru. Cvičíme rozhodně i v klasických vojenských výcvikových prostorech, typicky v Libavé, ale samozřejmě i jinde. Část toho se odehrává i v kyberprostoru, máme software Prevency, který simuluje hlavní sociální sítě. A naši kolegové v Brně mají software typu cyber range, to znamená umělé prostředí na kybernetické útoky. Je to kombinace, a je to skutečně takové docela nešablonovité,“ říká velitel 91. skupiny.
Skupina cvičí pravidelně, a to i na mezinárodní úrovni. „Dám příklad, minulé léto jsme pořádali cvičení Powerful World, což bylo největší cvičení NATO zaměřené právě na vedení psychologických operací a civilně vojenské spolupráce tady v Evropě. Účastnilo se ho osm aliančních armád. Z těch velkých to byli třeba Američani nebo Němci, z těch regionálních Slováci nebo z těch menších národů třeba Belgičani nebo Holanďani. Skutečně bylo dobré si tam jednak procvičit společně scénář podle čl. 5 alianční smlouvy, a zároveň si porovnat postupy, které se v rámci národů relativně liší. Smyslem není je sladit, aby byly stejné, ale chápat, jak se můžeme doplňovat,“ vysvětluje důležitost aliančních cvičení plk. Zelinka.
V rámci civilně vojenských operací, což je jedna z činností 91. skupiny, mají čeští specialisté oproti svým zahraničním kolegům určitou výhodu. „Bývají o něco starší než alianční kolegové, což jim dává určitou osobnostní vyzrálost. A druhá věc je, že jsme středně velký národ a máme schopnost se empaticky dostat do kůže protějšku. Pro velké národy toto bývá občas problematické. V oblasti civilně-vojenské spolupráce patříme k tomu lepšímu, co může NATO nabídnout,“ říká velitel 91. skupiny informačního boje.

Důležitý je také etický rozměr činnosti sil elektronického a informačního boje. „Pořád jsme vojáci Armády České republiky. Platí pro nás zákony České republiky. Naproti tomu Rusko je diktatura, my jsme demokratická země západního světa. Jedna charakteristika, kterou máme jako Armáda České republiky, je důvěryhodnost. Kdybychom lhali, tak o důvěru přijdeme. Pro nás je strašně důležité držet se pravdivě faktů, a to by platilo i za války. Dneska přijít na to, že jste někoho dezinformovali, je otázka hodin a rozhodně by se na to přišlo,“ říká plk. Ivo Zelinka.
S velitelem 91. skupiny informačního boje jsme dále hovořili o aktuálních hrozbách, odolnosti obyvatelstva, definovali jsme kybernetické bojiště a nástroje, kterými se na nich bojuje. Zabývali jsme se také sociálními sítěmi. V rozhovoru se také dozvíte, jak velitel 91. skupiny informačního boje hodnotí funkčnost, efektivitu a přínos virtuálního rekrutačního střediska DoArmády.cz, jehož je plk. Zelinka spoluautorem. Pokud se chcete dozvědět více, pusťte si celý rozhovor v úvodu tohoto článku.