Od Off

Česko poslalo Slovensku v rámci tendru nabídku na obrněné vozidlo Pandur II

Přidat na Seznam.cz

Slovenské ministerstvo obrany včera informovalo, že v připravovaném nákupu bojových obrněných kolových vozidel 8×8 pro svou armádu obdrželo nabídky od pěti zemí, včetně Česka, které nabídlo obrněné vozidlo Pandur II, vyráběné firmou Tatra Defence Vehicle (TDV), dceřinnou společností skupiny Czechoslovak Group (CSG). Slovensko chce obrněnce nakoupit formou mezivládní dohody (G2G).

Česko nabídku na Slovensko poslalo prostřednictvím Ministerstva obrany a Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS). Tato agentura v rámci své působnosti zajišťuje vládní podporu subjektům obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky při prodeji vojenského materiálu na mezivládní úrovni.

K výše uvedenému se vyjádřil také tiskový mluvčí CSG Andrej Čírtek: „Vysoce si vážíme toho, že můžeme kooperovat na prvním projektu, kdy ČR dává jinému státu nabídku strategické obranné technologie v režimu G2G (mezivládní spolupráce), který mimo jiné splňuje požadavek na dlouhodobou spolupráci za účelem zajištění společného bezpečnostního prostoru v rámci bezpečnostní politiky EU.“

První piloti Vzdušných sil SR, kteří budou pilotovat nové letouny F-16, byli slavnostně vyřazeni

corsacFoto: Slovenské ministerstvo obrany včera informovalo, že v připravovaném nákupu bojových obrněných kolových vozidel 8×8 pro svou armádu obdrželo nabídky od pěti zemí, včetně Česka, které nabídlo obrněné vozidlo Pandur II | Tatra Defence Vehicle / CC BY-NC-ND

Celkem své nabídky zaslalo 5 zemí –  Česká republika, Finsko, Rumunsko, Španělsko a Spojené státy. Některé nabídky pak obsahují několik možných technických řešení zakázky. Jedním z faktorů, který se bude v rámci celkového hodnocení nabídek řešit, je samozřejmě nabídnutá cena. Ta bude mít při hodnocení nabídek 35% podíl.

Dalším z faktorů, na který bude slovenské Ministerstvo obrany přihlížet při výběru nových bojových obrněných vozidel (BOV) 8×8, bude zapojení domácího obranného průmyslu. Jelikož má česká společnost Tatra Defence Vehicle na výrobu vozidel Pandur II 8×8 licenci, zapojení slovenských společností by výrazně přispělo k prohloubení obranné spolupráce mezi oběma zeměmi. Byla by tady příležitost i pro velké zapojení domácího průmyslu. Například společnost Tatra Defence Slovakia při svém slavnostním otevření na počátku letošního léta deklarovala, že bude usilovat o přenesení výroby podvozků a následně i celých vozidel pro silové složky na Slovensko. Zároveň při pohledu na některé požadované verze nových vozidel 8×8, kterými jsou například verze pro elektronický boj nebo PVO, české a slovenské společnosti můžou pro tyto verze vozidel společně vyvíjet nové věže a vybavení a přijít tak i se zajímavým exportním artiklem. To by přineslo ještě větší zapojení slovenských společností do projektu vozidel Pandur II 8×8, a tedy i větší přínos slovenské ekonomice. 

Další Čtení :  Před osmdesáti lety se fronta přiblížila k hranicím Československa

Obecně se dá říct, že BOV Pandur II 8×8 má potenciál dostat se minimálně do užšího výběru ve slovenském tendru na nová bojová obrněná vozidla. Svou roli budou samozřejmě hrát i další faktory, jako například, provozní náklady, nebo termíny dodávek, které můžou rozhodnout o tom, kam se vozidlo Pandur II ve slovenském tendru dostane.

Další pokus o nákup bojových obrněných vozidel 8x8 pro slovenskou armádu

O akvizici nových bojových obrněných vozidel 8×8 usilovalo i předešlé vedení Ministerstva obrany SR v čele s dnes už bývalým ministrem Petrem Gajdošem. V roce 2017 schválila nákup 81 vozidla Bezpečnostní rada Slovenské republiky. Vítězným vozidlem se tehdy stalo bojové vozidlo Patria AMV. Tendru se účastnilo několik vozidel, včetně vozidla Pandur II 8×8. Vozidlo Pandur II 8×8 bylo v tomto tendru nabízeno v modifikované verzi pod názvem Corsac 8×8 a poprvé ho představila na veletrhu IDEB 2016 slovenská společnost MSM Group, která ho následně i v uvedeném tendru MO SR nabídla. Na neúspěch vozidla Pandur II 8×8 neboli vozidla Corsac 8×8 mohlo mít vliv několik faktorů. 

Další Čtení :  Slovensko obdrží od Německa dva systémy MANTIS, slovenská PVO však potřebuje mnohem víc

Z hlediska technických parametrů vozidlo Pandur II nesplňovalo požadovanou úroveň balistické ochrany, jelikož balistická ochrana tehdy nabízeného bojového obrněného vozidla Pandur II byla na úrovni 1 dle normy STANAG 4569, zatímco MO SR požadovalo minimálně úroveň 3 dle této normy. Vozidlo Pandur II od tendru z roku 2017 každopádně prošlo určitým vývojem a jak zahraniční zakázky, tak i splnění objednávky 20 speciálních vozidel Pandur II ve verzích KOVS a KOVVŠ pro českou armádu dokazují, že to byl vývoj k lepšímu. Kromě nedostatečné balistické ochrany mohla být problémem i cena vozidla. Podle informací uvedených v dokumentu Útvaru hodnoty za peníze Ministerstva financí SR, který hodnotil projekt akvizice vozidel 8×8 a 4×4, cena za kus vozidla Pandur II se pohybovala v rozmezí 5 až 5,5 milionů eur. Cena jednoho vozidla Patria AMV činila 4 miliony eur. Například bojové obrněné vozidlo Boxer neuspělo, podle informací z hodnocení Útvaru hodnoty za peníze, mimo jiné právě kvůli vysoké ceně, která činila 5,4 milionu eur za kus. 

V první fázi současného tendru Slovensko předpokládá nákup 76 obrněnců v odhadované hodnotě přes 332 milionů eur (8,25 miliardy korun). Později pak plánuje postupně koupit dalších více než 400 vozidel. Vyhodnocení nabídek a doporučení o výběru konkrétních vozidel by pak mělo být známo do konce března.

Zdroj: ČTK,  Ministerstvo obrany SR

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Byla odhalena pamětní deska válečnému veteránovi Jiřímu „Regimu“ Schamsovi