Od Off

Den válečných veteránů se dnes tradičně slavil na Vítkově, včera i na náměstí Míru

Den válečných veteránů se dnes tradičně slavil na Vítkově, včera i na náměstí Míru

11. 11. 2023

Novodobí a také někteří druhováleční veteráni dnes s vlčími máky na klopách uniforem slavnostně nastoupili na pražském Vítkově u příležitosti oslav Dne válečných veteránů. Ten připadá na 11. listopad a připomíná konec první světové války. Památku padlých uctili politici, zástupci armády i veteránských organizací. Ministryně obrany při této příležitosti udělila resortní vyznamenání. O den dříve, v pátek 10. listopadu, se konala tradiční akce pro veřejnost na náměstí Míru v Praze 2. Na ní se každoročně podílí i Vojenský historický ústav Praha.

V projevu u Národního památníku na Vítkově ministryně obrany Jana Černochová řekla, že 11. listopad je oslavou jednoho z nejvýznamnějších svátečních dnů, jenž patří především válečným veteránům, kteří mají za sebou náročné a často velmi nebezpečné zahraniční operace. Třicet se jich v novodobé historii Armády ČR z misí na Balkáně, Středním či Blízkém východě nevrátilo. „Patří k našim novodobým hrdinům, kteří položili život za tuto zemi a za naši bezpečnost a svobodu. V tom se neliší od těch, kteří bojovali za naši zemi za 2. světové války,“ prohlásila ministryně v projevu.

Zatímco druhoválečných veteránů už je jen osm desítek, novodobých účastníků zahraničních misí je přes 16 tisíc a každým rokem jejich počet narůstá. I oni jsou pro naši společnost vzorem v hodnotách, jako jsou vlastenectví, odvaha, čestnost a pokora.

Další Čtení :  Století s vojenským muzeum: z historie Armádního muzea Žižkov od jeho otevření v roce 1932

V pátek 10. listopadu se na náměstí Míru v Praze 2 konal již 9. ročník vzpomínkové akce ke Dni válečných veteránů. Úvodní částí pátečního odpoledne slovem provázel ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek. Dopoledne patřilo tradičně školákům, kteří měli možnost před bazilikou sv. Ludmily zblízka obhlédnout stroje, které používají vojáci Armády České republiky. Vystaveno bylo bojové pásové pancéřované vozidlo BVP-2, obrněné vozidlo TITUS či nákladní automobily Tatra 815. Ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha byla přivezena upravená Toyota Hilux, kterou používali vojáci SOG v misích v Iráku (7. polní nemocnice) a ISAF v Afghánistánu. Tento exponát mohou zájemci vidět ve Vojenském technickém muzeu Lešany.

Jako každý rok, tak i letos byly na náměstí umístěny pietní kříže všech padlých hrdinů od vzniku České republiky. „Vzpomínáme na všechny naše vojáky, kteří prošli útrapami bojových konfliktů. Legionáři, bojovníci proti nacismu a vojáci v moderních operacích symbolicky spojují svým odkazem minulost se současností,“ uvedl generálporučík Karel Řehka s tím, že armáda vždy stála a stojí na kvalitních lidech.

Další Čtení :  Přednáška o Slovenském národním povstání z cyklu Československý odboj za 2. světové války

„Jsem ráda, že sem na náměstí Míru chodí každý rok čím dál více lidí. Stala se z toho tradiční akce podobající se těm v Londýně či Paříži. Velký zájem dokazuje, že vnímání armády je u nás na vysoké úrovni,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová a poděkovala všem, kteří slouží vlasti a občanům za podporu ozbrojených sil.

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Slovenské Black Hawky zasahují nejen u nás, ale nedávno pomáhaly i ve Slovinsku