Od Off

Kazachstán 2022: Analýza situace

Přidat na Seznam.cz

Nedávné události v Kazachstánu, kterým se v posledních dnech věnovala snad všechna světová média, si jistě zaslouží bližší pohled na celou situaci. V rámci exkluzivní spolupráce s renomovaným polským magazínem MILMAG vám tak přinášíme analýzu těchto událostí.

Kazachstán o rozloze téměř 3 milionů kilometrů čtverečních obývá necelých 19 milionů lidí. Navzdory této disproporci má země obrovská ložiska ropy a také asi 40% podíl světové produkce uranu. Navzdory statutu bývalého člena Sovětského svazu tento stát razí poměrně otevřenou mezinárodní politiku, kdy obchoduje nejen s Ruskem, ale především díky svým přírodním zdrojům také se Spojenými státy, Velkou Británií a Čínou. Vzhledem ke své strategické poloze a sousedství má Kazachstán zvláštní význam v čínské politice obnovy tzv. Hedvábné stezky, známé také jako politika „Jeden pás a jedna cesta“.

Politikou kazašské vlády byl především vývoz obrovského množství přírodních zdrojů a dovážet je pro potřeby svých občanů – tedy přenášet náklady na lidi. Takové aktivity byly tolerovány, dokud se veřejnost mohla podílet na ziscích. Takto vedená hospodářská politika přispěla k výraznému nárůstu HDP. Kazachstán samotný byl také považován za relativně liberální stát, zvláště ve srovnání s ostatními sovětskými republikami.

Na Dnech NATO v Ostravě se objeví maďarský JAS-39 Gripen a H-145M

Kazachstan_01
Foto: Pandemie Covid-19 nepřímo zasáhla i Kazachstán, narušila globální dodavatelské řetězce, čímž zasáhla HDP země, jejíž ekonomika je založena na exportu surovin | Světová banka (WB)

K 1. lednu 2022 byly rozhodnutím vlády zvýšeny ceny zkapalněného zemního plynu (LNG – Liquefied Natural Gas) z 60 tenge na 120 tenge. Dvojnásobný nárůst této suroviny se setkal s okamžitou reakcí občanů, kteří vyjádřili svůj odpor. Zpočátku byly protesty pouze lokální. O stažení rozhodnutí o zdražení plynu požádali hned 2. ledna obyvatelé města Zhanaozen, které je známé hlavně díky tamnímu krvavému potlačení povstání ze strany úřadů v roce 2011, kdy bylo zabito nejméně 14 demonstrantů poté, co proti demonstraci zasáhla policie.

Revoluce v Kazachstánu?

Situace se pak počátkem ledna velmi rychle vyhrotila do celé země. Zvýšení cen surovin bylo tak pomyslnou poslední kapkou pro Kazachy, kteří jsou již delší dobu nespokojeni s politickým vedením země včetně činnosti státních orgánů. Protesty směřovaly hlavně proti bývalému prezidentovi Kazachstánu a současnému předsedovi Rady národní bezpečnosti, Nursultanu Nazarbajevovi, který byl v zemi u moci více jak 30 let (1989 – 2019). V roce 2019 se Nazarbajev sice rozhodl odstoupit, avšak předtím si zajistil úplnou imunitu v souvislosti s funkcí, kterou zastával, což naznačil i současný kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev. V očích Kazachů je Tokajev považován za loutku ovládanou svým předchůdcem, který, přestože se formálně přesunul do pozadí, má stále v Kazachstánu rozhodující hlas ve věcech státního řízení.

Další Čtení :  Nový návrh zákona o zbraních bude modernizovat stávající zbraňové právo

Prvotní útoky na budovy státní správy, ke kterým došlo 2. ledna 2022, se následně velmi rychle rozšířily do většiny země. Byly napadeny policejní stanice a úřady. Rozsah útoku byl tak velký, že vláda podlehla tlaku a 4. ledna ustoupila od zvyšování cen plynu. To však demonstranty neuklidnilo, právě naopak – když si uvědomili, že mohou dosáhnout svých cílů, situace se ještě více vyhrotila. Prezident Tokajev pak kvůli situaci v zemi 5. ledna odvolal vládu, ale ani tyto kroky nepřinesly zamýšlený efekt. Situace se vymkla kontrole. Demonstranti začali podnikat pravidelné útoky v okolí největšího města Almaty, kde obsadili mezinárodní letiště a vypálili Nazarbajevův palác.

Veletrhy IDET, PYROS, ISET 2021 se přesouvají do října

2022_Kazakhstan_protests_—_Aqtobe,_January_4_(01)Foto: Protest v kazašském městě Aktobe, 4. ledna 2022 | Esetok / CC BY-SA 4.0

Reakcí vlády na tyto události bylo zablokování internetu s cílem zabránit komunikaci mezi demonstranty. V důsledku nepokojů se objevili i zloději a lupiči, kteří se rozhodli chaosu využít. S ohledem na rychle se šířící krizi prezident změnil rétoriku. Vzhledem k neúspěchu předchozích akcí prezident označil demonstranty za teroristy a bandity a vojákům vydal rozkaz je bez varování střílet. V následných bojích, které se odehrávaly v okolí Almaty a dalších měst, pak v důsledku přestřelek přišlo o život přes 160 demonstrantů a přes 1 000 jich bylo zraněno. Podle vládních zdrojů zahynulo 18 policistů a vojáků a 748 jich bylo zraněno. Podle oficiálních informací kazašského Ministerstva vnitra z 10. 1. 2022 bylo zatčeno celkem 7 939 lidí.

Další Čtení :  Vyšla kniha mapující zahraniční operace Armády ČR. Obsahuje řadu unikátních fotografií

Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB)

O vážnosti současné situace svědčí rozhodnutí prezidenta Tokajeva použít článek 4 Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), který je ekvivalentem článku 5 Severoatlantické smlouvy. Na základě výše uvedeného článku 4 pak ve čtvrtek 6. ledna do země dorazili vojáci z Ruska, Běloruska, Arménie, Tádžikistánu a Kyrgyzstánu, kteří měli pomoci dostat situaci v Kazachstánu pod kontrolu. Podle neoficiálních informací se tehdy v Kazachstánu pohybovalo asi 3 000 vojáků. 

Kazašský bezpečnostní výbor pak v pondělí 10. ledna prohlásil, že situace v Kazachstánu je pod kontrolou a stabilizovaná. Ten samý den se pak podle informací agentury TASS v ulicích Almaty začali rozebírat barikády a byl vyhlášen národní smutek, kdy byly v zemi spuštěny státní vlajky na půl žerdi. O víkendu 8 .- 9. ledna letouny ruské armády údajně přepravily z Almaty zpět do Ruska asi 1 500 Rusů, kteří si přáli z Kazachstánu odcestovat.

Ruská politika vůči Kazachstánu

V rámci konfliktu v Kazachstánu začala řada médií spekulovat o tom, zda vstup armády Ruska na území Kazachstánu může vést k její trvalé přítomnosti, jako v případě Arménie v roce 2019 v rámci bojů o Náhorní Karabach, ve snaze zajistit si vlastní zájmy na úkor Američanů a Číňanů. Právě Američané se podle určitých spekulací nerozhodli v Kazachstánu zasáhnout na straně demonstrantů, protože nechtěli ohrožovat vlastní komerční zájmy. Americké ropné společnosti Chevron, Exxon Mobile a západoevropské ropné společnosti mají v Kazachstánu příliš mnoho ložisek a zařízení na to, aby riskovaly jakékoliv rozdmýchávání konfliktů. Rusko zas nemůže zlikvidovat kazašskou konkurenci na trhu energetických zdrojů, protože by se dostalo do konfliktu s Čínou, což není v jeho zájmu.

Nyní je třeba sledovat, jak se bude situace v Kazachstánu dále vyvíjet. V současné době nelze říci, zda se jednalo o revoluci či plánovanou akcí třetích zemí. Mohlo se jednat o spontánní akci lidu proti starému řádu, avšak výběr cílů demonstrantů – letiště, obchody se zbraněmi a policejní stanice – může naznačovat i plánovanou akci či převrat.

Další Čtení :  V srpnu 2022 se v Praze uskuteční 26. Generální konference Mezinárodní rady muzeí

Zdroj: milmag.pl

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba: