Od Off

V srpnu 2022 se v Praze uskuteční 26. Generální konference Mezinárodní rady muzeí

V srpnu 2022 se v Praze uskuteční 26. Generální konference Mezinárodní rady muzeí

16. 10. 2021

Praha a Česká republika přivítají v týdnu od 20. do 28. srpna 2022 již 26. Generální konferenci ICOM / International Council of Museums – Mezinárodní rady muzeí. Hlavní heslo konference zní „Síla muzeí / The Power of Museums“.

Muzejní odborníci celého světa nastaví nová témata a směřování muzejního oboru na další minimálně tři roky. Hlavními tématy budou síla, pozice a možnosti muzeí při budování svobodné, demokratické a vzdělané společnosti; reakce muzeí na výzvy a potřeby 21. století; schopnost vyrovnat se s dopady pandemie COVID-19, společenskými i ekonomickými. Během ICOM Prague 2022 budou představeny výsledky hledání nové definice muzea.

Více informací najdete na stránkách ICOM Prague 2022.

International Council of Museums – Mezinárodní rada muzeí

Mezinárodní rada muzeí je jediná celosvětová muzejní asociace. Poskytuje muzeím a muzejníkům národní, mezinárodní i regionální prostor pro dialog a výměnu etických standardů a inovací.

Od založení v roce 1946 je hlavním úkolem ICOM prezentace a ochrana muzeí, kulturního a přírodního dědictví, hmotného i nehmotného, z minulosti i současnosti pro budoucnost. Zároveň akcentuje zásadní roli muzeí v udržitelném rozvoji společnosti, jako jedinečný zdroj informací, inspirace a interpretace.

Další Čtení :  Přijďte 13. prosince do Armádního muzea na film o československém fotografovi Beatles a dalších slavných osobností

ICOM v současnosti sdružuje téměř 49 000 profesionálů ze 142 zemí a regionů světa, sdružených ve 118 národních výborech. Kromě toho zaštiťuje také 6 nadnárodních aliancí a 32 mezinárodních výborů, které jsou určeny různým muzejním specializacím.

Hodnoty a principy ICOM jsou vyjádřeny Etickým kodexem ICOM, který je oficiálně uznáván jako nejdůležitější mezinárodní etický standard pro muzea. Nastavuje základní standardy muzejní práce a jeho myšlenky jsou obsaženy v řadě legislativ mnoha zemí světa.

ICOM se také široce zabývá ochranou kulturního dědictví v nebezpečích, ať už přírodních katastrof, nebo těch způsobených lidskou činností. Mezinárodní výbor pro odolnost muzeí vůči katastrofám (DRMC) zajišťuje odbornou pomoc a odborníky na pomoc zemím, které se ocitají v mimořádných krizových situacích a zajišťují také preventivní ochranu.

Jako hlavní zástupce muzejní komunity na mezinárodních fórech, se ICOM zasazuje o takovou politiku, která přinese prosperitu celému poli kulturního dědictví. Vydává stanoviska k výzvám, kterým čelí, jako je nezávislost muzeí nebo přiměřenost veřejného financování. ICOM od roku 1977 také koordinuje Mezinárodní den muzeí 18. května, oslava muzeí, která je slavena ve více než 150 zemích světa.

Další Čtení :  Kniha historika VHÚ Jindřicha Marka vypráví o zachráněných československých pilotech

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Legionářská polní pošta začínala v Rusku ve vagónech na uhlí a obilí