Od Off

Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

20. 03. 2024

Most Barikádníků zpopularizovala povídka Jana Drdy Němá barikáda. Přestože v ní spisovatel propojil několik motivů z různých míst Prahy, obrana Trojského mostu proti esesákům Kampfgruppe Der Führer patřila mezi nejtvrdší střetnutí celého povstání. Němci zde nasadili kromě obrněných automobilů také dělostřelectvo a do obrany mostu zasáhl též povstalecký obrněný vlak SOKOL ze stanice Roztoky u Prahy. Bojům o Chabry, Kobylisy, Slovanku a Trojský most byla věnována sedmá vycházka z cyklu Místa bojů pražského povstání Vojenského historického ústavu Praha.

Přes pětašedesát zájemců o českou vojenskou historii se v sobotu 16. března 2024 ve 14 hodin shromáždilo na stanici autobusů pražské MHD Rokoska ve směru z centra. Po uvítání Olgou Šámalovou a Tomášem Jaklem z Vojenského historického ústavu Praha se přesunuli na most nad ulicí V Holešovičkách ve Valčíkově ulici. Zde se seznámili se základními orientačními body tohoto prostoru, historicky spjatého především s úspěšným atentátem na zastupujícího říšského protektora Heydricha.  

Přes nepřízeň počasí – naštěstí pouze krátkodobý déšť – účastníci vycházky pokračovali k altánu v lesoparku na Bílé skále, kde vyslechli výklad Tomáše Jakla o povstaleckých a německých jednotkách v tomto prostoru, doplněný zasvěceným místopisným výkladem hosta vycházky, místního patriota pana Jana Horského, spolupracovníka spolku Holešovičky pro lidi. Počasí se rychle umoudřilo a následující zastávka vycházky na temeni Bílé skály přinesla účastníkům pro mnohé zcela nový, osluněný výhled na severní část Holešovic a most Barikádníků. Zde následoval výklad o boji německé bojové skupiny „Der Führer“ SS-Obersturmbannführera Otto Weidingera o tento strategický most proti československému povstaleckému vojenskému velitelství 21. policejní revír štábního kapitána v záloze Jaroslava Cabicara.

Další Čtení :  Sériová výroba cvičných letounů L-39NG se rozběhla naplno

Poté následoval návrat na most ve Valčíkově ulici, kde Jan Horský seznámil účastníky s výsledky svých rozhovorů s pamětníky na příkladu barikády, která v těchto místech stála. Poslední zastávka vycházky na křižovatce ulic Valčíkova a V Holešovičkách byla věnována příjezdu rychlé skupiny sovětské 3. gardové tankové armády brzy ráno 9. května 1945 a pamětní desce na domě č. p. 1493, která jeho aktéry připomíná. Také zde host vycházky Jan Horský doplnil výklad a představil zajímavé a dosud nepublikované dokumenty, týkající se této události. Zájem účastníků o průběh bojů Květnového povstání v prostoru Chaber, Kobylis a Trojského mostu potvrzovaly zasvěcené dotazy jak v průběhu vycházky, tak po jejím skončení.

Další Čtení :  Výstava před budovou Generálního štábu v Praze 6 je další připomínkou Operace ANTHROPOID

Tomáš Jakl

Další vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání bude ve Vysočanech 11. dubna.

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Sto let armádního generála Emila Bočka