Od Off

První slovenské vojenské letiště již disponuje soupravou nových radiolokátorů

Přidat na Seznam.cz

46. křídlo Kuchyňa, jako první ze slovenských vojenských letišť, již zajišťuje řízení letového provozu novými letištními radiolokátory. Tato moderní a spolehlivá technika tak konečně nahradila poruchové radary, jejichž technická životnost skončila v roce 2015 a jejichž modernizace by byla nerentabilní – rovnala by se ceně nového radiolokátoru.

Soupravy nových radiolokátorů – primárního a sekundárního přehledového radiolokátoru a přesného přistávacího radiolokátoru budou postupně dodány a využívány na všech vojenských letištích OS SR. Kromě výše zmíněného letiště Kuchyňa budou tedy i ve Sliači (2022) a Prešově (2023). Jejich úkolem je zajistit bezpečné a spolehlivé řízení letového provozu na vojenských letištích a poskytování leteckých navigačních služeb ve smyslu civilních předpisů a v souladu s normami NATO. Kromě toho přispívají do systému tvorby komplexního obrazu o vzdušné situaci.

radar_01Foto: Slovenská vojenská letiště pořizují nové radiolokátory | Ministerstvo obrany SR

Vzdušný prostor vojenských letišť na Slovensku budou střežit české radarové systémy RPL-2000 pardubického výrobce Eldis, patřícího do průmyslové skupiny Czechoslovak Group. Ten získal zakázku na dodávky radarových systémů na tři výše uvedená slovenská vojenská letiště na konci roku 2020 v hodnotě 19,7 milionu eur (516 milionů korun). 

Další pokus o nákup bojových obrněných vozidel 8x8 pro slovenskou armádu

Radarová souprava RPL-2000 je kromě Slovenska využívána také v České republice, kde slouží na leteckých základnách AČR v Praze-Kbelích, Pardubicích, Náměšti nad Oslavou a v Čáslavi. Systém RPL-2000 používají i bulharské vzdušné síly.

Další Čtení :  Slavnostní nástup 13. dělostřeleckého pluku u příležitosti Dne vzniku Československa

RPL-2000 je komplexní sada všech aktivních radarů ELDIS. Je navržena tak, aby poskytovala kompletní řešení pro řízení letového provozu nebo protivzdušnou obranu. Radarová sada RPL-2000 se skládá   z primárního přehledového radaru RL-2000, monopulsního sekundárního přehledového radaru MSSR-1 a přesného přibližovacího radaru PAR-E.

radar_03Foto: RPL-2000 je komplexní sada všech aktivních radarů ELDIS | Ministerstvo obrany SR

Radarová souprava RPL-2000 navazuje na tradici osvědčeného konceptu kompletního řešení letištních radarů a představuje další generaci radarových souprav RPL-5M od společnosti ELDIS Pardubice. Robustní konstrukce využívá nejmodernější polovodičovou technologii, což má za následek vynikající parametry radaru a jeho dlouhou životnost. Radarovou soupravu RPL-2000 lze také dodat v transportovatelné verzi.

Podpora českého obranného a bezpečnostního průmyslu v rámci evropských organizací

„Nákupem požadovaných letištních radiolokátorů budou udrženy způsobilosti pro zajištění bezpečného vojenského a civilního letového provozu, leteckého výcviku, pohotovostního systému Vzdušných sil OS SR a pohotovostního systému Aliance – NATINAMDS,“ ocenil přínos nové techniky velitel Vzdušných sil OS SR brigádní generál Róbert Tóth.

Další Čtení :  Konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“ a ceremonie k 30. výročí České republiky

radar_02Foto: Nákupem požadovaných letištních radiolokátorů budou udrženy způsobilosti pro zajištění bezpečného vojenského a civilního letového provozu, leteckého výcviku, pohotovostního systému Vzdušných sil OS SR a pohotovostního systému Aliance – NATINAMDS | Ministerstvo obrany SR

Nová technika byla zajištěna na základě rámcové dohody, která vzešla z veřejných zakázek. Její součástí jsou dodávky tří systémů letištních radarů, příslušných stavebních prací a dalších souvisejících služeb.

Zdroj: Ministerstvo obrany SR, Eldis

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Modernizace KBVP Pandur II 8x8 CZ: ráže 30 nebo 35 mm? AČR dlouhodobě preferuje menší ráži