Těžký obrněnec Golem a taktické vozidlo Flyer řádily na Bahnech
V rámci nedávné akce Bahna 2025 měla veřejnost možnost vidět nejen zajímavé dynamické ukázky Armády ČR či historické ukázky s dobovou technikou, ale návštěvníci si mohli prohlédnout na statické ukázce i v akci také vozidla, která na Bahna přivezli české firmy. Mezi tuto techniku patřily například obrněnec MRAP 4×4 STV GOLEM a taktické vozidlo Flyer 72 Heavy Duty, které na akci prezentovala společnost STV GROUP – generální partner Bahna 2025.
Videoreportáž: Těžký obrněnec Golem a taktické vozidlo Flyer řádily na Bahnech / CZ DEFENCE
MRAP 4×4 STV GOLEM
GOLEM je těžké obrněné vozidlo, které nabízí špičkovou balistickou a protiminovou ochranu až do úrovně STANAG 4a/4b, modulární výzbroj a vysokou průchodnost i v městských podmínkách. GOLEM má v rámci české licenční výroby ambici se stát páteřní platformou pro Armádu ČR i zahraniční partnery. Tento patnáctitunový „drobek“ se dokáže na obřích kolech rozjet až na 140 km/h.
Zajímalo nás, čím se tento obrněnec odlišuje od podobných vozidel. „Náš GOLEM má velká kola a relativně krátký rozvor, díky tomu má skvělou manévrovatelnost a prostupnost v terénu. Má protiminovou odolnost na úrovni 4a, 4b a vysokou balistickou ochranu všech částí – tedy prostoru osádky, kol i motoru. Posádka je standardně dva plus šest, ale uveze i celkem 10 osob. Pro tento stroj již máme licenci a připravujeme naši vlastní výrobu, takže půjde o ryze český produkt. A to nejenom pro zákazníky v České republice, ale i na Ukrajině. Vozidla ve velkých počtech jezdí právě na Ukrajině a jsou hojně používaná také v Africe, ve Spojených arabských emirátech nebo v Indii, kde se vyrábí licenčně,“ říká ředitel speciálních projektů STV GROUP Pavel Beran a doplňuje, že vozidlo prošlo několika bojovými operacemi – jak u jednotlivých uživatelů, tak i v rámci tzv. „modrých přileb“, tedy mírových misí OSN.

Dozvěděli jsme se také, že GOLEM má patentovaný design spodku korby, kdy se nejedná o „klasické véčko“, na které jsme u podobných vozidel zvyklí. GOLEM má také oproti podobným vozidlům mnohem nižší světlou výšku, což v praxi znamená nižší siluetu, která je velmi důležitá například v boji v zastavěných oblastech.
„S motorem o výkonu přes 450 koní vozidlo umožňuje dojezd přes 800 km a jeho rozměry dovolují přepravu ve standardních vojenských přepravních letounech NATO, jako je C-130 Hercules, nebo Airbus A-400“ říká Ivo Strejček, ředitel pro mezinárodní spolupráci STV GROUP.

Co se týká výzbroje, na GOLEM se dají umístit nejrůznější zbraňové stanice (osádkové i bezosádkové) s celou škálou ráží kulometů (od 5,56 mm až po 12,7 mm). Součástí věže mohou být například také integrované protitankové řízené střely apod.
Záměrem společnosti STV GROUP není toto vozidlo nabídnout jen českému zákazníkovi, ale cílem je stát se centrem pro celý evropský trh, a to jak v rámci samotné licenční výroby, tak pro následné poskytování servisu. „Nám nejde jen o to vozidla vyrábět, ale chceme zákazníka podporovat v každém okamžiku, víceméně na zavolání. Budeme tak schopní dodat náhradní díly, ale také přijet vozidlo vyprostit, opravit a tak dále,“ říká Ivo Strejček.

Jedním z konstruktérů vozidla GOLEM je Deon Grobler, International Program Director společnosti Quantum Dynamics, který naší redakci hlavní výhody tohoto obrněnce popsal následovně: „Vozidlo je osvědčené po celém světě. Je velmi bezpečné, má jednu z nejvyšších úrovní balistické ochrany a ochrany proti výbuchu a vyniká výjimečnou mobilitou.

Vozidlo má velmi unikátní design, jedná se o konstrukci s částečně plochou podlahou, která poskytuje nízké těžiště a výjimečnou mobilitu. Celý motorový prostor je také chráněn balistickou vrstvou, což znamená, že motoru nehrozí balistické hrozby. Pro všechny taktické síly se rozhodně jedná o jedno z nejlepších dostupných vozidel.“

Zajímalo nás, v jakých klimatických podmínkách bylo již vozidlo nasazeno. „Bylo používáno ve vysokých nadmořských výškách, při nízkých teplotách vzduchu, ve výšce až 16 000 stop. Ale také v pouštních oblastech a v džungli, kde je hodně bláta a hodně prší. Takže si prošlo v podstatě všemi extrémy,“ sdělil naší redakci Deon Grobler.
Flyer 72 Heavy Duty
Kromě vozidla GOLEM bylo na Bahnech opět k vidění také lehké taktické vozidlo Flyer 72 Heavy Duty, které bylo vyvinuto pro speciální síly amerického SOCOM (Zelené barety, SEALS, MARSOC a další). Flyer prošel válečnými kampaněmi v Afghánistánu, Iráku a Sýrii, kde v něm speciální a výsadkové jednotky absolvovaly doslova tisíce operací.

Vozidlo Flyer 72 Heavy Duty je určené pro výsadek v týlu nepřítele tak, aby tam mohlo působit po několik dnů, včetně podpory celé osádky. V terénu je velmi rychlé a dosahuje rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Na silnici pak zvládne jet přes 150 km/h. Vozidlo umožňuje nejen uchycení kulometu do každých dveří vozidla (řidič vepředu sedí uprostřed, což rozšiřuje palebnou sílu osádky), ale i do hlavní osádkové i bezosádkové zbraňové stanice, včetně 12,7mm kulometu, 30mm vrtulníkového kanónu, automatického granátometu MK-19 či MK-47 nebo protitankových řízených střel Javelin či Spike.

„Flyer, byť v trochu jiné modifikaci, dnes působí také na Ukrajině u ukrajinských speciálních sil, které vedou boj proti ruské okupaci a zpětná vazba, která z ukrajinského bojiště chodí, je skvělá. Po sedmém říjnu 2023 je toto vozidlo nasazené také u izraelských speciálních sil, kde působí v různých operacích nejenom v Gaze a Libanonu. Také Izraelské obranné síly jsou s Flyerem velmi spokojené, takže jsme rádi, že toto vozidlo můžeme v Čechách nejen zastupovat, ale můžeme být jeho průmyslovým partnerem,“ říká Ivo Strejček.
Vozidlo je, stejně jako GOLEM, přepravitelné například v letounech C-130 Hercules, Airbus A-400, KC-390 Millennium s možností výsadku na padáku nebo v podvěsu pod vrtulníkem CH-47.

Na letošních Bahnech byla prezentována druhá generace vozidla Flyer 72 Heavy Duty a nás zajímalo, jaká zlepšení oproti první generaci vozidlo má. „Druhá generace vozidla vypadá na první pohled stejně jako ta předchozí, je však robustnější, takže se můžete pohybovat i v drsnějším terénu. Hlavní rozdíl mezi starší a novou verzí je mnohem lepší odpružení. Vyměnili jsme také pneumatiky, protože jsme chtěli zvýšit užitečné zatížení. Samotné vozidlo váží 3,3 tuny a nyní unese 2,8 tuny, takže můžeme říci, že téměř unese svou vlastní váhu,“ vysvětluje Ivan Usuelli, Field Support Representative společnosti Flyer Defense.

Jak jsme již zmínili, sedadlo řidiče je u vozidla Flyer situováno uprostřed, což rozšiřuje palebnou sílu osádky. Ivan Usuelli pak popisuje výhody středového řízení následovně: „Pozice řidiče uprostřed umožňuje mít tři sedadla vpředu, protože vozidlo je poměrně široké. Máte tak dva další lidi, kteří mohou řidiči pomoci v případě, že by měl nějaký problém a nemohl řídit. Oba mohou držet volant a zachránit tak celé vozidlo.“