Od Off

V Armádním muzeu Žižkov začne výstava „Co srdce pojí, moře nerozdvojí: Čeští krajané v USA 1848–1918“, připomene osudy českých přistěhovalců

V Armádním muzeu Žižkov začne výstava „Co srdce pojí, moře nerozdvojí: Čeští krajané v USA 1848–1918“, připomene osudy českých přistěhovalců

V Armádním muzeu Žižkov bude ve středu 9. dubna slavnostně zahájena výstava s názvem „Co srdce pojí, moře nerozdvojí: Čeští krajané v USA 1848–1918“. Expozice mapuje život a působení českých přistěhovalců ve Spojených státech amerických od poloviny 19. století do konce první světové války. Návštěvníci budou mít příležitost poznat osudy těch, kteří odešli za oceán s vidinou lepšího života, ale zároveň si uchovali svůj jazyk, kulturu a vazby na starou vlast. Pro veřejnost se bude výstava otevřena od 10. dubna do 30. září 2025 v prostoru označovaném jako „Dočasné výstavy II“.

Výstava „Co srdce pojí, moře nerozdvojí: Čeští krajané v USA 1848–1918“ v sobě kombinuje sbírky Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur (Národní muzeum), jehož sbírky pokrývají i krajanské komunity ve Spojených státech, a tematicky blízké sbírky Vojenského historického ústavu Praha. 

Přináší příběhy Čechů, kteří do Nového světa odcházeli zvláště po roce 1848, a ukazuje jejich zkušenost podobnou s mnoha dalšími občany Rakouska-Uherska, ale také Irů, Italů nebo Němců. Během 19. a počátku 20. století se odehrály tři velké migrační vlny z Evropy do Spojených států. 

Cesta za lepším životem

Hlavní tematické celky výstavy se zaměřují na důvody emigrace – zejména ekonomickou, sociální, politickou nebo náboženská situaci, na každodenní život krajanů v novém světě, jejich pracovní uplatnění, spolkovou činnost, vztahy s domovinou a roli, kterou sehráli při vzniku samostatného Československa v roce 1918. Návštěvníci se seznámí s příběhy jednotlivců i celých rodin, které se usazovaly především v oblastech, jako byly Chicago (to po Praze a Vídni bývalo třetím největším „českým“ městem), Texas či Nebraska.

Další Čtení :  Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

Emigrace z českých zemí do Spojených států začala nabírat na intenzitě po roce 1848. Ekonomické potíže, politické represe a touha po svobodě přivedly tisíce lidí do nového světa. První osadníci se často věnovali zemědělství, postupem času se však uplatňovali i v průmyslu, obchodu či školství. Výstava přibližuje jejich každodennost prostřednictvím dobových fotografií, dokumentů i osobních příběhů.

Češi v Americe a vznik Československa

Silnou roli sehráli čeští krajané v USA. Stejně jako jiné skupiny imigrantů, čeští krajané se v uniformě armády Spojených států účastnili řady konfliktů. Služba v armádě totiž umožnovala nejen získat občanství, ale byla také způsobem, jak zlepšit svoje společenské postavení. Byli rovněž nepostradatelnou součástí snah o vznik samostatného Československa, ať už diplomatickou podporou, či materiální pomocí. Během první světové války podporovali odbojové aktivity a podíleli se na formování československé zahraniční politiky. Klíčovou roli v tomto úsilí sehrál například Tomáš Garrigue Masaryk, který v roce 1918 podnikl cestu do Spojených států a získal podporu tamní komunity.

Další Čtení :  Z restaurátorských dílen: Restaurování střelecké věže letounu Š-50

Výstava „Co srdce pojí, moře nerozdvojí“ přináší nejen historická fakta, ale i osobní rovinu vyprávění. Expozice vychází z bohatého archivního materiálu, včetně korespondence, kronik a tiskovin krajanských spolků. Výstava bude otevřena až do 30. září.

Kateřina Eliášová

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Partyzánské hnutí v českých zemích na začátku roku 1945