Od Off

Vlastislav Žuk – „Americký“ parašutista

07. 02. 2025

Výsadky do Protektorátu Čechy a Morava, prováděné ve spolupráci s britskou Správou pro zvláštní operace (SOE), jsou již ve všeobecném povědomí. Poměrně málo známou skutečností je, že skupina Čechoslováků byla vycvičena i americkou organizací pro zvláštní úkoly – OSS (Office of Strategic Services). Z plánovaných operací se uskutečnila pouze jedna – výsadek COTTAGE. Tajným vyslancem americké armády se stal mladý parašutista Vlastislav Žuk.

Vybavení Vlastislava Žuka (1923–1994) bylo nadstandardní. Měl 16 palných zbraní, 15 tisíc říšských marek, či propagandistické nálepky. FOTO: VÚA–VHA

Narodil se jako Vlastislav Šedivý 28. dubna 1923 v Praze. Po otcově smrti se matka provdala za ruského emigranta, lékaře Vasila Žuka. Vlastislav pak přijal otčímovo příjmení. Během okupace vystudoval v Praze reálné gymnázium a poté se snažil odejít do zahraniční armády. Zajímavostí je, že o něm informoval v roce 1940 i denní tisk, když se jako 16letý gymnazista stal nejmladším řidičem motorových vozidel v protektorátu. Způsobem, jak se chtěl dostat do Francie a odtud k československým jednotkám, měla být pracovní služba v německé Todtově organizaci. Byl však pracovně nasazen v Itálii, kde v červnu 1944 přešel frontu a přihlásil se u spojeneckých jednotek. Díky plk. HiekemuStojovi byl zařazen do amerického 2677. pluku OSS. Tam prodělal výcvik pro zvláštní operace a parašutistický kurz.

Další Čtení :  Z restaurátorských dílen: Dvě pistole, které letos obohatily podsbírku palných zbraní

Hlavním úkolem operace COTTAGE bylo zpravodajství o činnosti leteckých a dalších továren na protektorátním území. Žuk nebyl paradoxně vybaven falešnou identitou, ale dokumenty na své skutečné jméno. Ostatní operační materiál byl ale velmi nadstandardní, a to jak do množství, tak kvality (měl například 16 palných zbraní, 15 tisíc říšských marek či propagandistické protinacistické nálepky). V noci 19. února 1945 byl vysazen v prostoru u Červené nad Vltavou. Šlo o třetí pokus, první dva proběhly na podzim 1944, při jednom neúspěšném letu nad protektorátní území letěl společně se skupinou PLATINUM­‑PEWTER.

Další Čtení :  Přijďte v úterý 11. 3. na přednášku "Umění vysoké a zákopové" z cyklu o 1. světové válce

Během tohoto letu silně prochladl a při seskoku si po velmi tvrdém dopadu zranil obě nohy, zničena byla i jeho radiostanice. I přes počáteční neúspěchy se mu zakrátko podařilo navázat kontakt s domácími spolupracovníky a v březnu 1945 se přesunul do Prahy. Kvůli nefunkční vysílačce se věnoval zejména protiněmecké propagandě, padělání pracovních knížek a organizaci odbojových skupin. V květnu se v Praze zapojil do povstání, bojoval u Rozhlasu, Na Pražačce a v Libni. Po válce začal studovat vysokou školu a po únoru 1948 emigroval do Spojených států. Tam si také změnil jméno na Richard Grey. Zemřel v roce 1994, je pochován v Praze na Olšanských hřbitovech.

Zdeněk Špitálník
Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 22. února 2019.

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Co srdce pojí, moře nerozdvojí: Čeští krajané v USA 1848–1918 / 10. 4. - 30. 9. 2025