Od Off

Letecké muzeum Kbely zahájilo svou 56. sezonu

Letecké muzeum Kbely zahájilo svou 56. sezonu

04. 05. 2024

Zástupy návštěvníků přilákalo zahájení 56.  sezony v Leteckém muzeu Kbely. Několik desítek jich čekalo na odemknutí vstupní brány již před 10. hodinou dopoledne. Ti, kteří přišli mezi prvními byli svědky průletu vrtulníku z 24. základny dopravního letectva.

„Na letošní sezonu jsme si připravili řadu novinek. Jedna stojí přímo za mnou a to je zrekonstruovaný letoun Northrop F-5E Tiger II, jehož oprava byla dokončena v závěru loňského roku, dalším je vrtulník Mi 24/35 se zbarvením tygří letky,“ řekl na úvod slavnostního dne ředitel Vojenského historického ústavu, brigádní generál Aleš Knížek.

Velitel Vzdušných sil Armády ČR genmjr. Petr Čepelka ve své řeči poděkoval řadě vojáků, kteří působili v  Afghánistánu. „Bez pozemního personálu a řady dalších pozic by nebylo možné naši práci pilotů vykonávat. Řadu z nich vidím tady a chtěl bych jim ještě jednou poděkovat za jejich práci. Jsem rád, že se pracovníci Vojenského historického ústavu rozhodli připravit výstavu mapující naši misi v Afghánistánu a jsem přesvědčen, že řadě návštěvníků doplní obrázek činnosti naší armády v zahraničí, která je představiteli spojeneckých armád vysoce oceňována,“ řekl Petr Čepelka.

Po státní hymně pak spolu s brig. gen. Miroslavem Feixem, ředitelem Sekce plánování schopností Armády ČR, autorem výstavy Miroslavem Kholem a hosty z nebraské národní gardy genmjr. Craigem Strongem a brig. gen. Robertem Hargensem zahájili výstavu “Rotory nad Afghánistánem“, která ukazuje působení příslušníků Vzdušných sil AČR v nelehkých podmínkách vojenských misí ISAF a Resolute Support. Vystaveny jsou zejména předměty z podsbírky Varia-Mise, které byly dosud skryty očím návštěvníků v depozitářích. Většinu z nich předali do sbírek VHÚ sami účastníci zahraničních operací.

Další Čtení :  Armádní muzeum Žižkov má za rok 2023 nejvyšší meziroční nárůst návštěvnosti

Hlavním tahákem byl nový přírůstek do sbírek Vojenského historického ústavu – vrtulník Mi-35, který do loňského roku létal ve výzbroji Vzdušných sil AČR. Po slavnostním vyřazení ze služby v armádě nyní díky dobré spolupráci Vojenského historického ústavu Praha s Armádou ČR a Ministerstvem obrany ČR rozšířil sbírkové fondy Leteckého muzea Kbely.

Návštěvníci obdivovali stroj výrobního čísla 3369 ve speciálním markingu připomínajícím 80. výročí vzniku 311. československé bombardovací peruti RAF. Na obou stranách trupu je kromě legendárních letounů vyobrazena hlava tygra, který symbolizuje příslušnost vrtulníkové letky k asociaci elitních „tygřích letek“ NATO. Mnoho dětí i dospělých si nenechalo ujít příležitost usednout na místa pilotů tohoto stroje a prohlédnout si detaily pilotní kabiny. Velitel Vzdušných sil AČR genmjr. Petr Čepelka řekl, že s těmito stroji se pojí podstatná část jeho vojenské kariéry. „Trénovali jsme na nich v České republice a na stejných strojích jsme pak létali v Afghánistánu,“ vysvětlil při jednom z rozhovorů pro média.

Další Čtení :  Změny v otevírací době Národního památníku na Vítkově

Dalším unikátem připraveným pro návštěvníky bylo vystavení letounů MiG-21UM 9332, MiG-21MFN 4405 a Fouga CM-170 Magister na venkovní stojánce, které jsou jinak v depozitářích muzea.

Vojenský historický ústav Praha a Letecké muzeum Kbely za pomoc při přípravě se zahájením 56. návštěvnické sezony děkují 24. základně dopravního letectva, státnímu podniku LOM Praha, Střední škole letectví a výpočetní techniky, Střední škole elektrotechniky a strojírenství a Aero Car Clubu.

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  V úterý 12. listopadu bude Armádní muzeum otevřeno od 14 hodin