Od Off

450 rakousko-uherských vojáků z první světové války pohřbených v kryptě římského kostela Santa Maria dell´Anima 

450 rakousko-uherských vojáků z první světové války pohřbených v kryptě římského kostela Santa Maria dell´Anima 

25. 09. 2024

V úterý 5. listopadu 2024 od 18 hodin se v kinosále Armádního muzea Žižkov uskuteční přednáška o mezinárodním projektu věnovaném pátrání po původu a válečných osudech rakousko-uherských vojáků, jejichž místem posledního odpočinku se stal kostel Santa Maria dell´Anima v Římě. Našimi hosty budou iniciátorka a vedoucí projektu Priv. Doz. Tamara Scheer Ph.D. (Institut für Osteuropäische Geschichte Universität Wien, nyní hostující profesorka na Historickém ústavu Univerzity Hradec Králové) a zástupce badatelského týmu za Českou republiku doc. Jiří Hutečka, Ph.D. (Historický ústav, Univerzita Hradec Králové). 

Ze čtyř set padesáti rakousko-uherských vojáků, kteří spočívají v kryptě římského kostela Santa Maria dell´Anima, se všichni zúčastnili bojů první světové války, většinou na italské frontě, všichni byli zajati a umístěni do zajateckých táborů především v okolí Říma. Velká část z nich pak zemřela ve vojenské nemocnici v římské čtvrti Trastevere, ponejvíce během pandemie španělské chřipky v letech 1918–1920. 

Další Čtení :  V Hradci Králové se konala Mezinárodní konference COHA – Orální historie ve 21. století: rozhovor a jeho budoucnost

Pocházeli ze všech koutů habsburské monarchie a mluvili všemi jejími jazyky. Když většina z nich zemřela, stát, za který bojovali – Rakousko-Uhersko – již neexistoval. Informace o jejich skonu se tak stala zodpovědností některého z nově vzniklých nástupnických států. Z doposud vnitřní záležitosti monarchie se stal problém přeshraniční výměny a spolupráce v poválečné Evropě. V důsledku této skutečnosti byla většina ze zde pohřbených vojáků prohlášena za nezvěstné a nakonec za mrtvé. 

I přese všechny úspěchy našeho výzkumu během posledních let jsme stále ještě na míle vzdáleni kompletní identifikaci a zdokumentování všech vojáků pohřbených v kryptě kostela Santa Maria dell´Anima. V naší přednášce bychom rádi ukázali, jak se nám podařilo některé z nich přece jen identifikovat. Zároveň chceme představit několik vybraných životních příběhů, včetně těch, na jejichž doplnění se podíleli pozůstalí. 

Volně dostupnou publikaci k projektu najdete zde

Přednáška proběhne v anglickém a českém jazyce. 

Zájemce o účast prosíme o registraci na e-mailu: [email protected]. Počet míst je omezený. 

Další Čtení :  Jubilejní 20. Tankový den v Lešanech: 31. 8.

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Dva domy v Praze byly osazeny pamětní cedulkou „Poslední adresa“ na připomínku obětí totalitního režimu