Od Off

ČR si připomíná výročí konce druhé světové války v Evropě

ČR si připomíná výročí konce druhé světové války v Evropě

08. 05. 2024

Před 79 lety skončila v Evropě 2. světová válka. Památku padlých, kteří položili život za naši vlast, dnes u hrobu Neznámého vojína v Praze na Vítkově uctili prezident republiky Petr Pavel, nejvyšší představitelé státu, zástupci resortu obrany, armády, váleční veteráni i veřejnost. Pietní akt ozvláštnil průlet stíhacích letounů a vrtulníků včetně dvou nových amerických strojů Venom a Viper z výzbroje 22. základny vrtulníkového letectva.

U Národního památníku nechyběli zástupci vlády, obou komor parlamentu, diplomatického sboru, církví či Sokola, ale i druhováleční a novodobí váleční veteráni. Za resort obrany položili věnec ministryně obrany Jana Černochová a náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Karel Řehka.

Pietní akt zahájila přehlídka nastoupených jednotek, kterou společně provedli prezident republiky v doprovodu náčelníka své vojenské kanceláře. Poté zazněla státní hymna a za zvuků chorálu Ktož sú boží bojovníci byly přineseny historické prapory. Následovalo položení věnců k památníku u sochy Jana Žižky. Jako první položil věnec k hrobu Neznámého vojína prezident republiky, po něm se poklonili předsedkyně a předseda obou parlamentních komor a premiér. Následovala ministryně obrany s náčelníkem Generálního štábu AČR, pražský primátor a zástupci církve. Historické události si na místě připomněli také zástupci veteránských spolků či sokolové.

Za zvuků signálu Večerka drželi přítomní minutu ticha a vojáci vypálili čestné salvy. Prezident Petr Pavel v projevu uvedl, že je hrdý na to, že Česká republika nepolevuje v pomoci Ukrajině napadené Ruskem. To se podle jeho slov stalo agresorem a rozpoutalo v Evropě válku, která si svojí ničivostí nijak nezadá s druhou světovou. „Můžeme to vidět už více než dva roky každý den, jak se konflikt vyvíjí v neprospěch Ukrajiny,“ sdělil prezident. V proslovu také zdůraznil důležitost členství ČR v NATO – dosáhla tím podle něj těch nejvyšších bezpečnostních záruk v historii. Petr Pavel rovněž zmínil nutnost investic do obrany a bezpečnosti: „Bohužel nežijeme ve světě, který by byl bezpečným místem, a je proto důležité, abychom tyto výdaje, byť nejsou malé, vnímali jako investici do bezpečnosti naší i našich dětí.“

Další Čtení :  Historici se na konferenci věnovali tématu „Od míru k válce, od války k míru“

Po projevu prezidenta republiky následoval slavnostní pochod nastoupených jednotek, během něhož nad Vítkovem přeletěla dvojice stíhaček JAS-39 Gripen, dva podzvuky L-159, vrtulník Mi-171Š a nové stroje Venom a Viper.

Ministryně obrany Jana Černochová připomněla, že Česká republika patří mezi silné spojence Ukrajiny. „Patříme k zemím, které poskytují nejen vojenskou materiální pomoc, ale rovněž výcvik. Na Libavé jsme schopni každoročně vycvičit na čtyři tisíce vojáků,“ vyzdvihla.

Další Čtení :  Jihomoravští policisté jako první převzali moderní polní kuchyni Agados

Podle náčelníka Generálního štábu by dnešek měl být především oslavou statečných lidí, kteří se o vítězství nad nacismem zasloužili. „Je to také připomínka poučení, že když se zlu ustupuje, jsme neteční a stojí se bokem, vždy to skončí tragédií, což dnes vidíme na Ukrajině.“ Byť se podle generálporučíka Karla Řehky Československo před osmi dekádami nebránilo, jako národ máme být na co hrdí. „Nejen vojáci, ale i ostatní lidé kladli odpor, bojovali a bojovali a kladli odpor i v době, kdy se v Evropě ještě hledal smír.“

redakce Army.cz

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Dlouhá cesta k cíli: kudy kráčel dvacetiletý proces vzniku nové podoby Armádního muzea Žižkov