Od Off

Armáda přebírá nové cisternové automobily pro letecké základny

Hlavní letecké základny Vzdušných sil AČR letos postupně získávají úplně nové cisternové automobily a cisternové návěsové soupravy, určené pro tankování vojenské letecké techniky AČR, nebo aliančních spojenců. Jedná se o plnění smlouvy z března 2020, kdy náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany Lubor Koudelka tehdy podepsal kontrakt na dodávku 7 cisternových automobilů a dvou cisternových návěsových souprav za cenu 252 milionů Kč (včetně DPH). Dodavatelem je státní podnik VOP CZ, s. p.

tatra_790r99_cisternaFoto: Vysoce mobilní těžké cisternové vozidlo na přepravu paliva | TATRA TRUCKS / CC BY-NC-ND

Armáda celkem získá celkem 7 kusů cisternových automobilů CAPL-16M1 na podvozku automobilu TATRA 815-7 8×8 (objem cisternového automobilu je 16 tisíc litrů paliva, výdejní systém umožňuje plnit jeden letoun s průtokem až 800 litrů za minutu) a 2 kusy cisternových návěsových souprav CNS s tahačem na podvozku automobilu TATRA 815-7 6×6. Do nádrže jedné návěsové soupravy se pak vejde minimálně 34 tisíc litrů. Návěs a nástavbu vyrábí společnost Kobit, spol. s r. o.

Hlavním cílem pořízení cisternových vozidel je zajištění včasné přepravy, skladování a doplňování pohonných hmot nejen u letecké techniky provozované na území České republiky, ale i letecké techniky nasazované v zahraničí v rámci vojenských operací ve spolupráci s NATO.

Další Čtení :  JOSEF ŠANDERA / 14. března 1912 – 9. března 1945

Nákupem moderních cisternových vozidel by mělo dojít ke zvýšení bezpečnosti, ekologičnosti, hospodárnosti a v neposlední řadě i plynulosti provozu letecké techniky. Zjednodušení logistického zabezpečení, jakož i snížení nákladů na provoz a interoperabilitu, bude u cisternových vozidel zajištěno například unifikací na již zavedených podvozcích vhodných a schválených pro operační nasazení. Díky novým tatrováckým podvozkům může k tankování techniky docházet i na méně přístupných plochách, jako jsou např. polní letiště či louky.

V současnosti armáda používá staré cisternové automobily T 148 CAPL-15, 17 a modernější Tatry T 815 na podvzozku 4×4 a 6×6 (CAP 6M a 6M1, CAPL-16M a CA-18).

První kus cisternového automobilu CAPL-16M1a cisternové návěsové soupravy CNS s tahačem putovaly na 24. základnu dopravního letectva v Praze-Kbelích. Zde se nakonec sejdou celkem 2 cisternové automobily o obě cisternové soupravy.

cisterna_01Foto: První kus cisternového automobilu CAPL-16M1 na podvozku TATRA 815-7 8×8 (na snímku) a cisternové návěsové soupravy CNS s tahačem putovaly na 24. základnu dopravního letectva v Praze-Kbelích. | Ministerstvo obrany ČR

Další 2 cisterny CAPL-16M1 pak v červenci obdržela 21. základna taktického letectva v Čáslavi a později dostala i 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou 2 kusy cisternových automobilů. 22. základna později obdrží i 3. cisternu.

Další Čtení :  Moai

Pokud by Armáda ČR projevila v budoucnu zájem o více cisternových vozidel, je součástí smlouvy i opce na pořízení dalších 18 automobilů (15 ks cisteren CAPL-16M1 a 3 ks návěsových souprav CNS) v letech 2022-2024.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR, czechairforce.com

Přidat na Seznam.cz Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  7. mechanizovaná brigáda, kterou v nejbližších letech čeká mohutná modernizace, má nového velitele