Od Off

Bývalá raketová základna v Brdech – KLONDAJK

Bývalá raketová základna v Brdech – KLONDAJK

Led 23, 2016

Na toto místo jsem vydal s naprosto elementární znalostí jeho historie. Na mapách jsem našel jen tuto fotku, takže jsem měl opravdu nevalná očekávání:

Klondajk se nachází cca 8km od Mníšku pod Brdy, stačí jít po červené trase a včas uhnout vpravo na cestu vedoucí až k areálu. Ten je celý oplocený a to dvojitě – první plot je z pletiva, ale to už někde chybí, nebo je uživatelsky upraveno:

Druhý plot už je obtížnější na zdolání, přeci jen 3m betonu už trochu budí respekt. Díry vzniklé časem jsou zalátané kůly, ale na několika místech najdete průlezy či žebříky:

Pokud byste šli z druhé strany, tedy od Voznice, tak se nelekejte. Část raketové základny na této straně byla přestavěna na foto-voltaickou elektrárnu a je střežena psy (mohutný bernardýn s německým ovčákem a dobrmanem opravdu působí hrozivě). Vede sem široká asfaltová cesta:

Tak a o čem celý areál je? Bývala to utajená raketová základna vystavěná na hřebení hor, kde o ní do poslední chvíle nemáte absolutní potuchy. Pro zájemce o vojenskou historii odkazuji na článek odborníků, kteří v roce 2002 místo navštívili a sepsali o tom velice detailní texty doprovázené celkem zajímavými fotografiemi.

Od roku 2001 je raketová základna opuštěná a místo od té doby chátrá. Je sice „střežen“, ale to jen sporadicky a absolutně nevyužíván. Největší zásah do místního koloritu mají na triku sběrači kovů (například kauza s odcizenými 18ks pancéřových dveří) a myslivci, kteří oplocenou část využívají jako monumentální past na černou zvěř – myslím, že jeden domek mají upravený na noclehárnu a všude najdete posedy, kupy sena a hromady dřeva.

Každopádně výlet stojí za to. Jde o sen každého „postapáka“, protože už při přelézání plotu si připadáte jako ve světě Stalkerů. Mrazivá atmosféra, totální devastace, opuštěnost, strach, temnota… Porost tvoří mladé břízky, místo více než 15 let úspěšně chátrá a je zde ponecháno tolik techniky, že z toho opravdu mrazí.

Kromě budov s jeřáby, kde docházelo k překládce, najdete i různé vodní nádrže, čerpací stanici a různé pozorovatelny.

Další Čtení :  Helena Petránková / 9. 4. 1904 – 21. 8. 1968

Nejzajímavější jsou každopádně bunkry, kde byla uložena protiletadlová munice. Obrovské dveře, uvnitř tma a několik pater, které můžete prozkoumat. V některých ještě stojí staré dieselové agregáty, které sice lidé očesali na kost, ale samotné tělo odvézt nedokázali. V tomto světě si můžete rozdělat oheň, postavit přístřešek, vyzkoušet, jak byste slaňovali nebo zda byste zvládli přesunout obrovské plechové dveře, když byste například chtěli vytvořit závětří v profukující hale.

Do areálu nejspíš pravidelně chodí lidé za airsoftem a graffiti. Jeden domeček je plný válečků a vyzdobených stěn, airsoftový kuličky všude po zemi. Nemá asi smysl moc popisovat, podívejte se na fotografiích:

Mým největším zážitkem bylo přespání ve starém bunkru, který sloužil jako ubikace pro cca 70 vojáků (odhaduji podle věšáků v chodbě, označených nápisy „Četa 1-3“ a čísly). Za dvojitými pancéřovými dveřmi najdete tři patra postelí po 3 stranách místnosti. Je to naprostá paráda, teplo a klid v naprosto neopakovatelné atmosféře.

Zkusil jsem část mých dojmů zachytit na videu:

Další Čtení :  Přijďte dnes na seminář „1914 – válkou probuzeni“ věnovaný prvním měsícům první světové války 

[embedded content]

Pokud se do areálu chystáte, vypravte se brzy. O půlku jsme již přišli kvůli elektrárně a výzkumnému ústavu, druhá půlka je zatím k dispozici, ale člověk nikdy neví. Upozorňuji, že vše v areálu podstupujete na vlastní riziko, nevím, nakolik je areál střežen (já nikoho nepotkal, ani nenarazil na žádné „stráže“), a pokud se vám něco stane (například vás zamáčknou urvané dveře :) ), tak se asi pomoci nedovoláte… Každopádně ve mně Klondajk zanechal hlubokou stopu.

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Ke 100. výročí založení Letiště Letňany se na něj slétla stovka letadel