Od Off

Ozbrojené síly Slovenské republiky mají v současnosti nejvyšší důvěru veřejnosti za poslední roky

Přidat na Seznam.cz

Stejně tak jako v České republice, i na Slovensku se tamní armáda těší vysoké důvěře. Podle posledního průzkumu v současné době slovenské armádě důvěřuje více než 77 % obyvatel Slovenské republiky starších 18 let. Jedná se o výsledek reprezentativního průzkumu veřejného mínění, který pro Ministerstvo obrany Slovenské republiky provedla společnost FOCUS v průběhu října na vzorku 1 220 respondentů formou osobních rozhovorů.

V roce 2019 důvěřovalo OSSR 71,5 procenta dospělých obyvatel Slovenska, v roce 2020 pak dosáhla důvěra ve slovenské ozbrojené síly úrovně necelých 73 procent a letos armádě důvěřuje více než 77 %. Meziroční nárůst tak jasně dokazuje prokazatelný trvalý růst důvěry veřejnosti v ozbrojené síly SR.

ossr_TITFoto: Ozbrojené síly Slovenské republiky mají v současnosti nejvyšší důvěru veřejnosti za poslední roky | Ministerstvo obrany SR

„Tato čísla odrážejí skvělou práci našich profesionálních vojáků a vojákyň – jejich upřímnou a oduševnělou službu své zemi a jejím občanům. Obstály také ve veřejné zkoušce nasazení v boji proti pandemii. I tehdy jasně potvrdili, že jsou tu pro občany 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Jsem velmi rád, že to veřejnost vnímá,“ uvedl ministr obrany Slovenské republiky Jaroslav Naď.

Další Čtení :  Český červený kříž připravuje další pomoc Ukrajině

Rostoucí důvěru ocenil i náčelník Generálního štábu slovenských ozbrojených sil gen. Daniel Zmeko. „Jsem rád, že se naše úsilí projevilo v pozitivních číslech. Vojáci přestali být tou – pro veřejnost – neznámou entitou skrytou za zdmi kasáren. Pevně věřím, že si zachováme přízeň veřejnosti a zároveň, že naši občané uvidí vojáky vždy tam, kde je jich nejvíce potřeba,“ řekl Zmeko.

Důvěra v NATO a problém organizovaného zločinu

Až 91,6 procenta respondentů průzkumu považuje obranyschopnost Slovenska za důležitou, přičemž většina respondentů vidí záruku vnější bezpečnosti Slovenska v dobrých vztazích se sousedními zeměmi, ale také ve členství v EU a NATO. Mezi největší bezpečnostní hrozby pro Slovensko zařadili respondenti průzkumu veřejného mínění organizovaný zločin, imigrační vlnu v Evropě, mezinárodní terorismus, korupci ve veřejných a státních institucích, závislost státu na dovozu energetických a potravinových zdrojů a šíření nakažlivých nemocí.

Česká armáda se těší prakticky shodné popularitě a důvěře jako OSSR. Dlouhodobé dobré výsledky průzkumů dokazují, že je veřejnost Armádě ČR nakloněna nejen díky zajištění obrany proti vnějšímu napadení a plnění úkolů na základě mezinárodních smluvních závazků, ale také díky schopnosti rychlého nasazení v případě různých krizí, živelných pohrom atd. Jako příklad můžeme uvést pomoc příslušníků AČR či příslušníků AZ na jižní Moravě při likvidaci následků pohromy způsobené tornádem, či pomoc při boji s pandemií koronaviru, ale také např. působení na veřejnosti a ve školách v rámci projektu POKOS.

Další Čtení :  Tanky Leopard 2 míří do české armády

Zdroj: Ministerstvo obrany SR

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Jan Drahota: Chceme vrátit značku Colt zpátky na vrchol