Od Off

Perkusní zbraně na Americkém západě ve sbírkách VHÚ, tentokrát pistole a revolvery

Perkusní zbraně na Americkém západě ve sbírkách VHÚ, tentokrát pistole a revolvery

29. 07. 2021

Před nedávnem jsme vám ve fotogalerii představili americké zbraně „divokého západu“. Jednalo se o dlouhé zbraně s perkusním zápalem – článek naleznete ZDE. V nynějším pokračování vám představíme krátké zbraně. Jedná se o pistole a především revolvery, a to značek Colt, Remington a další.

Termín „Divoký západ“ je znám spíše v Evropě, Američané častěji používají názvy Starý západ, Daleký západ nebo Americký západ. Za jeho počátek je někdy považována zlatá horečka v Kalifornii v polovině 19. století, jindy zase polovina 60. let po skončení občanské války. Konec tohoto období nastal v 90. letech 19. století, kdy byla veškerá volná půda obsazena, odpor Indiánů definitivně zlomen, a celé území se ocitlo pod kontrolou státní moci.

Ve sbírce Vojenského historického ústavu se nachází až překvapivě rozsáhlá sbírka amerických palných zbraní tohoto období.

Další Čtení :  Odborná diskuze o článcích z časopisu Historie a vojenství číslo 2 a 3/2023

Ještě ve 40. letech 19. století byly u krátkých zbraní v americké výzbroji běžné jednoranné křesadlové a perkusní pistole. Zásadním průlomem se pak stalo zavedení Coltových revolverů, které oproti zdlouhavě nabíjeným jednoranným pistolím disponovaly výrazně vyšší palebnou kapacitou. V roce 1847 začala Coltovy revolvery vyrábět zbrojovka ve Whitneyville, od následujícího roku zahájila jejich produkci Coltova vlastní továrna v Hartfordu.

Colt stejně jako řada dalších amerických výrobců používal u svých modelů označení Army (armádní), Navy (námořní) nebo Pocket (kapesní), která však neznamenají, že zbraně byly do výzbroje armády nebo námořnictva skutečně zavedeny, ale upozorňují pouze na ráži a další rozměry jednotlivých revolverů.

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Názor členů Výboru pro obranu ohledně potenciálního vyslání našich vojáků na Ukrajinu