Od Off

VHÚ hostilo přes 100 muzejníků z celé republiky

VHÚ hostilo přes 100 muzejníků z celé republiky

17. 04. 2023

Více než 100 zástupců muzeí a galerií z celé České republiky se v pondělí 17. dubna sešlo v Armádním muzeu na Žižkově, aby se seznámili s novými trendy v oblasti muzejních expozic a s výsledky rozsáhlé rekonstrukce, při které byly vytvořeny zcela nové multimediální expozice Vojenského historického ústavu. Inspirativní setkání pořádala společnost AV MEDIA SYSTEMS, a.s., která se podílela na audiovizuálním řešení expozic a Etna, spol. s r.o., která byla realizátorem světelného designu.

Atrium Armádního muzea na Žižkově bylo v pondělí 17. dubna prošpikováno moderní technikou, která zprostředkovala expertům z muzeí detailní informace o tom, jaké technologie a jaké osvětlení byly použity při přípravě expozic rekonstruovaného Armádního muzea. Účastníky inspirativního setkání přivítal ředitel Vojenského historického ústavu Praha brigádní generál Aleš Knížek, který ve stručnosti shrnul téměř stoletou historii armádního muzea.

Ředitel Odboru muzeí Vojenského historického ústavu Praha plukovník Michal Burian seznámil účastníky setkání s detaily rekonstrukce. Při této části své prezentace mimo jiné jiné zmínil, že spolu s ředitelem Alešem Knížkem museli v průběhu rekonstrukce řešit mnoho věcí. Prozradil také, že ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech, kde má VHÚ své depozitáře, probíhala nanečisto instalace exponátů, aby si muzejníci ověřili, zda jsou jejich nápady realizovatelné. Jako makety vitrín posloužily univerzální bedny, jejichž rozměry se daly libovolně měnit. „Promýšlení a sestavování ideálních kompozic se rozhodně vyplatilo. Výsledek se nafotil a při samotné instalaci v muzeu to přineslo obrovskou časovou úsporu. Díky této pečlivé přípravě se pak sedm a půl tisíce sbírkových předmětů nainstalovalo do expozic za pouhé tři měsíce. Věděli jsme, co chceme a jak to má vypadat,“ vysvětlil plk. Michal Burian.

Další Čtení :  Československá vojenská kontrašpionáž proti ohrožení republiky terorismem v roce 1938

Zajímavá byla i panelová diskuze, ve které zástupci dodavatelských firem společně mluvili o tom, jak byla složitá cesta při realizaci nových expozic od původní vize až po realizaci. Účastníci setkání se například dozvěděli, že všechny expozice jsou zcela zatemněny a jediné světlo tvoří systémy od firmy Etna. „Jejich zástupci zde strávili mnoho času, aby precizně vyladili nasvícení jednotlivých exponátů a vitrín. Myslím, že výsledek skutečně stojí za to,“ řekl plk. Michal Burian.

Poslední prezentující ze strany hostitelské organizace byla Barbora Kulihová, která hovořila o tom, jaké vzdělávací programy pro žáky základních a studenty středních škol má Vojenský historický ústav Praha připraven. Pokud vás toto téma zaujalo, můžete se podívat do sekce webu, která je vzdělávání určena. Odkaz najdete zde

Další Čtení :  Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

Zlatým hřebem inspirativního odpoledne byly komentované prohlídky jednotlivých expozic, kde všichni návštěvníci na vlastní oči viděli a na vlastní uši slyšeli to, o čem co celé dopoledne a brzké odpoledne mluvili přednášející. „Designujeme a realizujeme zážitkové expozice, které přináší návštěvníkům nejen poučení, ale i zábavu. Jsme rádi, že naše zkušenosti a inspirace můžeme sdílet prostřednictvím takových inspirativních setkání, jako bylo dnes to ve VHÚ,“ řekla Libuše Pitelková za společnosti AV MEDIA SYSTEMS.

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  V polské Gdyni se setkali vojenští historici