Od Off

Seskok parašutistů ozdobil pietní ceremoniál při příležitosti 80. výročí bojů československých vojáků 18. června 1942

Seskok parašutistů ozdobil pietní ceremoniál při příležitosti 80. výročí bojů československých vojáků 18. června 1942

18. 06. 2022

V sobotu dopoledne 18. června 2022 proběhl slavnostní pietní ceremoniál k uctění památky československých parašutistů, kteří před 80 lety podlehli v boji s německou přesilou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, kde se ukrývali po atentátu na Reinharda Heydricha. Součástí akce byla rovněž panychyda za čs. parašutisty. Symbolickým i atraktivním prvkem celého dopoledne byl pro četné přítomné návštěvníky z řad veřejnosti i seskok tří parašutistů – příslušníků Armády České republiky, kteří doskočili na travnatou plochu jen nedaleko od bojů jejich předchůdců, do Zítkových sadů u Palackého náměstí.

Seskok tří parašutistů, příslušníků Armády České republiky, se odehrál krátce po deváté hodině dopolední. Parašutisté skákali z výšky 1 000 metrů z vrtulníku Mi-17. Každý z nich přitom nesl jinou vlaku: České republiky, Slovenské republiky a Velké Británie. Všichni tři seskočili bezpečně na travnatou plochu Zítkových sadů. Jednalo se o zkušené parašutisty, každý s několika tisíci seskoky na kontě: kpt. Jan Humpál, prap. Pavel Bašta a mjr. Radim Bednář.

Seskoku byla přítomna také ministryně obrany České republiky Jana Černochová a slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Oba vládní představitelé se poté pěšky odebrali do Resslovy ulice, k chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Na rohu ulic Resslovy a Václavské pak u desek umístěných na chodníku, připomínajících československé vojáky a parašutistické výsadky, položili květiny.

Další Čtení :  Dlouhá cesta k cíli: kudy kráčel dvacetiletý proces vzniku nové podoby Armádního muzea Žižkov

V pravoslavném chrámu sv. Cyrila Metoděje následovala panychyda za parašutisty. Panychidu celebroval a vedl představitel pravoslavné církve, duchovní správce chrámu, otec Jan Beránek, společně s kaplanem Armády České republiky, kpt. Maximem Švancarou a vojenským kaplanem ozbrojených sil Slovenské republiky, mjr. Vladimírem Vargou. Přítomni byli také předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová-Adamová, předseda vlády České republiky Petr Fiala, ministryně obrany České republiky Jana Černochová, ministr kultury České republiky Martin Baxa, slovenský ministr obrany Jaroslav Naď a další hosté.

Po ukončení bohoslužby přítomní přešli do Resslovy ulice, kde se odehrál pietní ceremoniál kladení věnců a kytic k pamětní desce umístěné na zdi chrámu. Toto místo dodnes nese stopy po bojích v červnu 1942. Plocha před deskou byla následně zcela zaplněna věnci, počínaje věnci od nejvyšších státních představitelů až po věnce a květiny nejrůznějších institucí, organizací, pamětnických či společenských uskupení.

Další Čtení :  Přijďte do Armádního muzea na poslední čtyři přednášky letošního roku. Na sobotu 9. 12. je připravena také poslední letošní vycházka po stopách Pražského povstání

RED

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Výbor pro obranu schválil hospodaření ministerstva obrany za rok 2022