Od Off

Přijďte 13. prosince do Armádního muzea na film o československém fotografovi Beatles a dalších slavných osobností

Přijďte 13. prosince do Armádního muzea na film o československém fotografovi Beatles a dalších slavných osobností

16. 11. 2023

Jeho dílo zná každý, jeho jméno téměř nikdo. Fotograf Dezider „Dežo“ Hoffmann v 60. letech vytvořil desítky ikonických fotografií skupiny Beatles a navždy změnil styl fotografování hvězd. Málokdo tušil, že za tím stojí zkušenost válečného kameramana. Hoffmann, rodák z Banské Štiavnice, se se světem showbusinessu poprvé setkal v Praze a řemeslu se učil jako důstojník mezinárodních brigád republikánské armády za španělské občanské války. Během druhé světové války sloužil v řadách naší zahraniční armády a až do roku 1949, kdy se stal poddaným britského krále, byl československým občanem.

Příběh Beatles je leckomu dobře známý, ale příběh Deža Hoffmanna už zná málokdo. Jejich životní cesty se protnuly v tom nejlepším možném období. Beatles stáli na prahu celosvětové slávy a jemu bylo padesát – byl tedy ve věku, kdy už mnozí uvažují o odchodu ze scény. Avšak energie liverpoolských hudebníků, jejich nespoutanost a radost ze života Hoffmanna zcela nadchly. Omládnul vedle nich, kypěl nápady a věnoval se tomu, co uměl nejlépe – fotografování. Udělal více snímků Beatles než kdokoli jiný a zaznamenal všechny významné události jejich oslnivé kariéry. A nejen jejich. Z jeho snímků slavných hvězd showbusinessu se staly ikonické záběry plné života, spontánnosti a pohybu. A navzdory tomu, že vytvořil jeden z nejvíce fascinujících archivů světové pop kulturní scény, málokdo tušil, že za jeho jedinečným fotografickým rukopisem stojí dlouholetá zkušenost práce válečného kameramana, v níž pomalost ani váhavost neměly místo a za sebemenší chybu se platilo velmi draze.

Další Čtení :  Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část pátá. Československo, období první republiky 1918-1938.

Přijďte se do kinosálu Armádního muzea Žižkov podívat na film Dežo Hoffmann – fotograf Beatles ve středu 13. prosince od 18.00. Průvodní slovo bude mít historik Vojenského historického ústavu Praha PhDr. Jiří Plachý, Ph.D.

Pro rezervaci míst pište [email protected]

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Vydávali časopisy, hráli divadlo i koncertovali. Informačně osvětový odbor Ministerstva vojenství.