Od Off

Na pražském náměstí Míru se tradičně vzpomínalo na válečné veterány

Na pražském náměstí Míru se tradičně vzpomínalo na válečné veterány

12. 11. 2024

Na náměstí Míru v Praze se 11. 11. po roce opět sešli zástupci resortu obrany, příslušníci armády, veteráni a široká veřejnost, aby společně vzdali hold hrdinům minulých i současných konfliktů. Jubilejní desátý ročník vzpomínkové akce ke Dni válečných veteránů navštívila ministryně obrany Jana Černochová a náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Karel Řehka. Tento rok událost vyzdvihla i významnou změnu – novou podobu symbolu Vlčího máku České republiky, jejímž cílem je propojit odkaz minulosti se současností a podpořit solidaritu s válečnými veterány a vojáky.

Celodenní program začal v 10 hodin dopoledne, kdy náměstí ožilo především přítomností dětí a mladistvých z mateřských, základních i středních škol. Na ně čekala série soutěží a vědomostních kvízů, jež přiblížily význam obrany státu a úlohu armády. Pozornost přilákala i přehlídka vojenské techniky, mezi nimiž nechybělo obrněné vozidlo Dingo 2, lehká obrněná vozidla S-LOV-CBRN II nebo další historická technika. K vidění byla také výzbroj v podobě ručních zbraní a dynamické ukázky sebeobrany.

Další Čtení :  Zavedení KOBYLKY do výzbroje Československé lidové armády

Jako každý rok byly na náměstí pietně umístěny kříže, připomínající všechny padlé hrdiny od vzniku Československé republiky. „Máme tady také 17 tisíc novodobých válečných veteránů, kteří nasazovali svůj život za naši zem v zahraničních operacích. Také jim je věnován dnešní den,“ připomněla ministryně obrany Jana Černochová. Vzpomínkovou akci organizuje Ministerstvo obrany ČR ve spolupráci s Armádou ČR, městskou částí Praha 2, Československou obcí legionářskou a dalšími vojenskými organizacemi a školami.

Vlčí mák, tradiční symbol válečných veteránů, prošel letos významnou změnou. Nová podoba máku, kterou Ministerstvo obrany představilo koncem října, spojuje současné i minulé válečné hrdiny a odkazuje na odvahu a oběť českých vojáků. Přispěním na Vlčí mák České republiky zajistíte předání celé darované částky pro válečné veterány prostřednictvím Vojenského fondu solidarity. „Každý z vás, kdo si připnul náš vlčí mák, ví, že podpořil Vojenský fond solidarity. To je vlastně jediný oficiální subjekt, který dlouhodobě a systematicky pomáhá vojákům a jejich rodinám,“ dodala ministryně. Vlčí mák České republiky lze pořídit v ulicích nebo na webových stránkách digimak.cz.

Další Čtení :  Muži bojující morseovkou
Army.cz

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Vojenské písomníctvo medzivojnového Československa a jeho kontrola