Od Off

Studenti středních škol se setkali s novodobými válečnými veterány

Studenti středních škol se setkali s novodobými válečnými veterány

29. 03. 2024

U příležitosti 25. výročí vstupu České republiky do NATO se studenti středních škol z různých koutů republiky v Armádním muzeu Žižkov setkali s novodobými válečnými veterány.

Studenti Vojenské střední školy MO z Moravské Třebové a studenti SPŠT a SOŠST stavební a technické z Ústí nad Labem absolvovali ve dnech 20. 3. a 21. 3. 2024 nový vzdělávací program „Armáda dnes“ rozšířený o besedu s účastníky zahraničních operací. Nejprve se studenti seznámili se současnou strukturou Armády ČR, pozicí v NATO a zahraničními operacemi při lekci v expozici Armádního muzea Žižkov 1948 – současnost. Tato aktivizační část programu studenty připravila na následnou besedu s účastníkem novodobých zahraničních operací.

Studenti střední vojenské školy si vyslechli přednášku válečného veterána z Afghánistánu, vojenského historika z Vojenského historického ústavu Praha majora Pavla Stehlíka, autora bestseleru Do temnoty – Zpověď českého vojáka v Afghánistánu a knihy Já, voják v Afghánistánu – Vzpomínky českých veteránů. Pavel Stehlík studenty seznámil nejen se svými zkušenostmi z mise v Afghánistánu, ale především jim zprostředkoval obraz „neobyčejně obyčejných“ životů vojenských profesionálů na zahraničních misích se všemi radostmi, strastmi i niterními pocity.

Další Čtení :  Armáda poptává celkovou opravu 948 kusů vojenské techniky na podvozcích TATRA T-815

Skupina mladých mužů ze SPŠT a SOŠS stavební a technické se setkala nadporučíkem Martinem Kulhánkem, účastníkem pěti zahraničních misí Armády České republiky  na územích Kosova, Afghánistánu a Slovenské republiky s 18 letou praxí služby u bojových útvarů 4. brigády rychlého nasazení. Martin Kulhánek v současné době pracuje jako vedoucí důstojník Oddělení řízení informací Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha.  Studenti se seznámili s procesem přípravy, vysláním a průběhem nasazení v zahraničních operacích a s úkoly profesionální armády na našem území.

Další Čtení :  Armáda chystá nákup 4 500 ks souprav G4 MULTICAM

Pokud i vy máte zájem o některý z připravených vzdělávacích programů Armádního muzea Žižkov, neváhejte se podívat na naši nabídku a oslovit muzejní pedagogy s vaší žádostí.

Barbora Kulihová

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Nivellova ofenziva, další marný masakr v první světové válce