Od Off

Kopřivnická Tatra Defence Vehicle investuje do své výrobní kapacity

Přidat na Seznam.cz

Nejen s ruským útokem na Ukrajinu dochází v Evropě ke změně uvažování. Dlouhé roky podceňované budování schopností ozbrojených sil většiny evropských členských států Aliance nabírá nový kurz, státy se hlásí ke svým závazkům a navyšují obranné rozpočty. Kromě toho bojující Ukrajina spotřebovává velké množství poskytnuté techniky, zbraní a munice v rámci podpory západních států a tyto musejí být logicky ve skladech obnovovány. Obranný průmysl tak jako jeden z pilířů obranyschopnosti získává nové příležitosti a investuje do rozšíření svých kapacit, které dosud odpovídaly situaci a velmi pomalému tempu vyzbrojování a přezbrojování. Příkladem je kopřivnický podnik Tatra Defence Vehicle (TDV), jeden z dodavatelů těžké techniky Armády České republiky.

Tatra Defence Vehicle patří do skupiny Czechoslovak Group a úzce spolupracuje s tradičním výrobcem nákladních vozů automobilkou Tatra Trucks. Jak z názvu vyplývá, TDV soustředí své projekty na oblast ozbrojených sil. Najdeme mezi nimi na prvním místě licenční výrobu kolových obrněných vozidel Pandur II 8×8 a připomenout můžeme nedávno úspěšně skončenou dodávku velitelsko-štábních a spojovacích vozidel tohoto typu. Pandury přitom nevyrábí jen pro AČR. V současné době například společně s Excalibur Army plní zakázku pro ozbrojené síly Indonésie.

tdv_pandurFoto: Výroba vozidla Pandur II 8×8 | Michal Pivoňka / CZ DEFENCE

Dalším zásadním projektem TDV v oblasti kolových obrněnců je vozidlo TITUS (Tactical Infantry Transport and Utility System) 6×6 vyvinuté společně s francouzskou společností Nexter a postavené na českém podvozku od Tatra Trucks. Zakázka na 62 kusů byla zadána v červnu 2019 (celkem půjde o 36 spojovacích, 6 velitelsko-štábních vozidel, a 20 vozidel s označením místo pro koordinaci palebné podpory určených pro 13. dělostřelecký pluk). 

ČR se zúčastní mezinárodního cvičení orgánů krizového řízení EU Integrated Resolve 2022

titusFoto: Obrněná vozidla TITUS určená pro Armádu České republiky | Michal Pivoňka / CZ DEFENCE

Další Čtení :  Plk. Jan Cífka: Do roku 2030 by mělo dojít ke komplexnímu přezbrojení 13. dělostřeleckého pluku

Kromě Pandurů II a TITUSů vyrábí TDV také pancéřové kabiny pro různé typy vojenských vozidel Tatra (a nejen české – aktuálně je kupříkladu v běhu velká zakázka pro belgickou armádu). Vyvíjí a vyrábí speciální zodolněné nástavby pro všechny podvozky Tatra, příkladem je projekt vozidel elektronického boje a rušení STARCOM pro AČR. Věnuje se i opravám a modernizacím těžké kolové i pásové techniky a také servisu terénních vozidel na podvozcích Toyota. TDV se bude také podílet na dodávkách samohybných děl Caesar 8×8 pro AČR, pro které bude vyrábět pancéřované kabiny, což je druhý významný projekt, který je rozvíjen ve spolupráci s francouzskou společností Nexter a společností Excalibur Army.

pancerkabinaFoto: Výroba pancéřovaných kabin | Michal Pivoňka / CZ DEFENCE

Armádu České republiky a specificky 4. brigádu rychlého nasazení čekají podle vyjádření představitelů ministerstva obrany i armády v dohledné budoucnosti dva velké projekty týkající se vozidel Pandur II. Jednak půjde o výrobu desítek kusů nových Pandurů II v různých verzích právě pro 4. brigádu, čímž skončí určité provizorium vynucené snížením počtu objednaných Pandurů v důsledku hospodářské krize v letech 2008-2009. Druhým zásadním projektem by měla být modernizace stávajících Pandurů II v polovině jejich životního cyklu. Hovoří se především o výměně jejich zbraňových stanic. Oba projekty by byly provázány v tom smyslu, že nové Pandury budou přirozeně vyrobeny v novém standardu, na který by měla následně být modernizována již používaná vozidla.

Dostane obranný průmysl zelenou kartu?

tdv_starkomFoto: Výroba vozidla elektronického boje a rušení STARCOM pro AČR | Michal Pivoňka / CZ DEFENCE

Další Čtení :  Izraelská společnost IAI vyvíjí futuristický bezpilotní prostředek pro průzkum i útoky na pozemní cíle

Kdo měl tu příležitost se do provozu společnosti Tatra Defence Vehicle podívat, musel si položit otázku, zda již nyní s ohledem na prostory, které má k dispozici, nejede firma na hranici své výrobní kapacity. V TDV pracuje na dvě stě zaměstnanců a jen se stávajícím projektem TITUS je pak spojené navýšení jejich počtu na 250 – většina vozidel má být dodána již v roce 2023. Armáda ústy svých zástupců již nyní hovoří o druhé fázi projektu TITUS pro roky 2025-2027 (hovoří se o třech až čtyřech desítkách vozidel, které armáda potřebuje, aby se mohla definitivně zbavit zastaralých a nevyhovujících platforem). 

Odpovědí na výše uvedenou kapacitní otázku je pak plánovaná významná investice TDV do nové výrobní haly v řádu desítek milionů korun. Nová hala má být dokončena v roce 2024, a TDV díky tomu navýší svou výrobní kapacitu, kdy  uspokojení domácí poptávky a dodávky pro AČR jsou vždy prioritní. Zcela přirozeně s nimi je také pararelně zájem vyvinutou a vyrobenou techniku moci také nabídnout zahraničním zákazníkům.

Zdroj: Tatra Defence Vehicle

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Armádní profese: Osádka tanku T-72M4 CZ