Od Off

Ministryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov pracovníky resortu a pokřtila knihu o budově Na Valech

Ministryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov pracovníky resortu a pokřtila knihu o budově Na Valech

20. 12. 2022

Ministryně obrany Jana Černochová ocenila při slavnostním setkání v Armádním muzeu Žižkov Děkovným listem na tři desítky pracovníků resortu Ministerstva obrany České republiky. Zároveň pokřtila společně s ředitelem Vojenského historického ústavu Praha, brigádním generálem Alešem Knížkem, novou knihu vytvořenou autory VHÚ. Publikace Na barokních hradbách se věnuje historii areálu a budovám současného ministerstva obrany v Praze 6 Na Valech.

Děkovný list ministryně obrany obdrželo při setkání v úterý 20. prosince 2022 celkem třicet pracovníků ministerstva obrany jako výraz uznání za jejich pracovní výkony. Mezi oceněnými byl i kurátor Vojenského historického ústavu Praha Jan Šach, který se významným způsobem podílel na vytvoření nové expozice v zrekonstruovaném Armádním muzeu Žižkov.

Ministryně za přítomnosti náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, generálmajora Karla Řehky a dalších hostů, poděkovala ve svém projevu oceněným zaměstnancům. Zmínila také, že rok 2022 nebyl z pracovního hlediska pro resort obrany snadný, neboť jsme museli čelit zcela nové výzvě a novým skutečnostem: válce na Ukrajině. Tato situace klade před všechny vojáky i civilní zaměstnance MO složité úkoly a staví je do náročných situací, které je potřeba zdárně vyřešit.

Součástí slavnostního setkání byl i křest knihy Na barokních hradbách, kterou vydalo Ministerstvo obrany České republiky a Vojenský historický ústav Praha.  Kniha se věnuje historii budovy a areálu současného ministerstva obrany v Praze 6 Na Valech. Autory publikace koncipované v česko-anglické verzi jsou historici VHÚ Jaroslav Láník a Tomáš Kykal, graficky upravila knihu rovněž pracovnice VHÚ Andrea Bělohlávková. Autory početného a velmi citlivě nasnímaného i dobře vybraného fotografického doprovodu jsou Radko Janata a Jan Schejbal. Vedle jejich snímků, které ukazují současnou podobu budovy (interiéry, exteriéry a blízké parkové okolí), najde v knize čtenář i četné dobové snímky, plánky a ilustrace.

Další Čtení :  Armádní muzeum Žižkov a Národní památník hrdinů heydrichiády jsou o Velikonocích otevřené

Hlavní budova ministerstva, která bývá označována jako kadetka (vojenská škola), vznikla na konci 19. století v místech, kde se původně nacházel bastion č. XV. (Všech svatých) někdejšího barokního opevnění města Prahy. Kadetní škola byla ve své původní dislokaci založená r. 1869 v Královodvorských kasárnách na Starém Městě Pražském (dnes v těchto místech stojí Obecní dům a hotel Paříž). Nová budova kadetky začala svému účelu sloužit v roce 1900. Počet frekventantů školy, která svými nároky a požadavky nepřesahovala středoškolskou úroveň, zpravidla nepřekročil tři sta a odpovídal potřebám vojenského doplňování obvodu celých Čech.

Po vzniku Československé republiky v roce 1918 byla škola zrušena a spis „Československá branná moc v prvním roce republiky“ označil budovu kadetky za vůbec „nejvhodnější budovu v Praze pro umístění ministerstva národní obrany“. Na základě zákona o zabírání budov k veřejným účelům byl také objekt roku 1920 vrácen vojenské správě a řada institucí, které zde mezitím našly své sídlo, jako např. ministerstvo spravedlnosti či Nejvyšší soud, si musela hledat nové útočiště.

Další Čtení :  Dva domy v Praze byly osazeny pamětní cedulkou „Poslední adresa“ na připomínku obětí totalitního režimu

Sídlem československého ministra národní obrany byla hlavní budova areálu Na Valech v letech 1920-1926 a mezi roky 1970-1992. Komplex budov byl také spjat s československým vysokým vojenským školstvím (po roce 1945 zde pracovala znovu obnovená Vysoká škola válečná a později až do svého zrušení i Vojenská politická akademie). V srpnu 1968 budovu obsadila sovětská armáda. Ministři a ministryně obrany České republiky zde sídlí od 1. ledna 1993.

RED

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí