Od Off

V Armádním muzeu Žižkov se sešli příslušníci 7. polní nemocnice. Dvacet let od nasazení v Basře

V Armádním muzeu Žižkov se sešli příslušníci 7. polní nemocnice. Dvacet let od nasazení v Basře

24. 11. 2023

Přes 150 příslušníků 7. polní nemocnice v Irácké Basře se v pátek 24. listopadu sešlo v Armádním muzeu Žižkov na slavnostním nástupu u příležitosti 20. výročí od ukončení operačního nasazení. Někteří se neviděli dlouhou dobu a o to větší radost ze setkání měli.

Od dubna do prosince 2003 působila v Iráckém městě Basra 7. polní nemocnice Armády České republiky. Její vyslání bylo schváleno 15. dubna 2023 a skončilo k 20. listopadu 2003. Samotný odjezd vojáků začal 4. prosince a poslední let se vrátil 22. 12. 2003.

V pátek 24. listopadu 2023 se všichni, kteří se do fungování obou kontingentů 7. polní nemocnice zapojili, sešli na slavnostním nástupu v Armádním muzeu Žižkov u příležitosti 20 let od ukončení operačního nasazení.

Působení 7. polní nemocnice Armády České republiky v Iráku bylo schváleno usnesením vlády České republiky č. 328 z 1. dubna 2003, usnesením Senátu č. 85 z 15. dubna 2003 a usnesením Poslanecké sněmovny č. 392 ze dne 15. dubna 2003. První příslušníci polní nemocnice se do irácké Basry přesunuli 18. dubna 2003. Polní nemocnice byla slavnostně otevřena 18. května 2003, ale lékaři a sestry polní ambulance již od 24. dubna poskytovali základní zdravotnickou pomoc obyvatelům Basry. V září 2003 se uskutečnilo střídání personálu kontingentu.

„Když se podívám zpětně, tak je jasné, že vaše mise nebyla jednoduchá. Byl to pro nás zcela nové území, oblast, se kterou neměla armáda tolik zkušeností a ani bezpečnostní situace nebyla jednoduchá. Mluvil jsem před zahájením s vaším tlumočníkem, který za vámi na toto shromážděn přijel a říkal, že jste v místních zanechali velmi hlubokou stopu tím, že jste přišli pomáhat a neřešili jste nic jiného a respektovali jste přitom jejich kulturu. Dosud je vysoce ceněno, kolika místním lidem jste svými lékařskými zákroky pomohli a já vám za to ještě jednou mnohokrát děkuji,“ řekl velitel Velitelství pro operace Armády ČR generálmajor Václav Vlček.

Další Čtení :  Navštivte výstavu před Generální štábem AČR mapující historii 75 let NATO a naše 25leté členství v Alianci

„V období přípravy nasazení 7. polní nemocnice v Iráku jsem končil aktivní kariéru lékaře prvního kontaktu a začal jsem se zabývat přípravou vyslání zdravotnických jednotek do zahraničí, jejich udržitelností a zejména bezpečného návratu domů. Vykonali jste ohromný kus práce a spoustu návyků jste si přivezli do svého dalšího působení. Byli jste první spojeným kontingentem polní nemocnice a chemické jednotky a po vašem vzoru pak byly budovány další, některým z nich jsem pak velel. Ještě jednou děkuji za vaši práci, kterou jste vykonali. Bezesporu se zapsala do dějin Armády České republiky,“ řekl brigádní generál Zoltán Bubeník, bývalý ředitel Sekce vojenského zdravotnictví.

Velitel 1. kontingentu 7. polní nemocnice – plukovník ve výslužbě Mojmír Mrva vyzdvihl, že jeho mise byla první, která odjela na personální rozkaz Náčelníka generálního štábu. „Chtěl bych připomenout statečnost a odvahu všech, kteří se vydali do mise plnit úkoly do období hořícího konfliktu v jihoirácké Basře. Musím říct, že jsme obstáli, byli jsme výtečně hodnoceni a děkuji všem, kteří se na tom podíleli. Chtěl bych vyzvednout i příslušníky Útvaru rychlého nasazení a 601. skupiny speciálních sil o kterých tu zatím nepadla zmínka a také je potřeba poděkovat těm, kteří se na naší misi podíleli v České republice, protože to místy nebylo opravdu lehké,“ zdůraznil Mrva. Na závěr řekl, že si chtěl naposledy „zavelet“, ale protože jde o neformální setkání, tak si to raději odpustí. Jeho slova vzbudila hlasitý smích a mohutný potlesk.

Další Čtení :  28. říjen 2022, Armádní muzeum Žižkov otevřeno pro veřejnost. A proudy návštěvníků hned první den.

„Nemocnice vykázala několik primátů, které stojí za připomenutí. Odjížděla na rozkaz, do vyhlášeného válečného konfliktu Naše výsledky byly publikovány v odborném impaktovaném časopisu a myslím, že na to můžeme být právem hrdi. Provedli jsme přes 250 výkonů v celkové anestezii, což je na polní nemocnici obrovský výsledek a také jsme provedli darování krve od místních dárců bez jakékoliv úpravy, což byl v té době unikátní výkon,“ shrnul ve svém projevu hlavní lékař 1. kontingentu plukovník ve výslužbě Petr Chmátal.

Hlavním úkolem příslušníků polní nemocnice (lékařů, zdravotnického a zabezpečujícího personálu) bylo zajištění lékařské péče místnímu obyvatelstvu a příslušníkům ozbrojených sil států zapojených do stabilizačních sil na území Iráku a poskytování humanitární pomoci. Celkově vojenští lékaři a zdravotníci 7. polní nemocnice provedli 241 operací, ošetřili přes 9150 iráckých obyvatel a 1300 spojeneckých a našich vojáků.

Poslední slovo měl emeritní kaplan npor. Ivan Havlíček, který byl všemi vojáky i lékaři v Basře označován jako „Padre“. Ve své přímluvě vzpomněl i na ty, kteří se slavnostního setkání nedožili a vyzval všechny, aby jim věnovali tichou vzpomínku.

Moderátorka slavnostního setkání, tisková mluvčí Agentury vojenského zdravotnictví majorka Lada Ferkálová, která byla také účastnicí mise 7. polní nemocnice v Basře, na závěr poděkovala organizačnímu týmu tohoto setkání v čele s primářem hematologie Ústřední vojenské nemocnice plk. Milošem Bohoňkem.

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Slavíme 17. listopad, datum připomíná dvě zásadní dějinné události