Od Off

Orientace podle Slunce – PŘESNÁ

Tohle je DRUHÝ díl ze seriálu o orientaci. Celý seriál berte jako ostatní příspěvky s tématem survivalu na mém webu – jakože je to HRA. A to hra, kterou hraju na území střední Evropy.

S orientací podle Slunce jsem minule začal úplně od začátku. Dneska budeme mít k dispozici pro usnadnění orientace jednu pomůcku, kterou už moc lidí v současnosti s sebou běžně nemá, já ano. Dřív to ale bylo běžné u většiny lidí.

Takže, jdeme opět na to.


Už vás nebudu víc napínat – k přesné orientaci budete potřebovat ručičkové hodinky. Pro případ, že budete u sebe mít jen digitálky s čísly nebo hloupý mobil, bude vás zajímat hlavně PŘÍŠTÍ DÍL SERIÁLU.

Vím, že, když budete mít funkční chytrý mobil nebo chytřejší hodinky, zpravidla nemusíte nic řešit, tyhle věcičky většinou kompas mají. I já mám kompas na mobilu i na ručičkových HODINKÁCH, ale je to hra, ne?

Takže zpátky k obyčejným ručičkovým hodinkám – musí vám jít samozřejmě dobře. Taky musíte vědět, jestli je momentálně letní čas nebo ne (tento rok je od neděle 26. března do neděle 29. října). Pokud je letní čas, musíte si uvědomit, že je ve skutečnosti o hodinu méně, tedy například hodinky ukazují deset dopoledne, ale podle Slunce je teprve devět.

Jen rádoby vtipný dodatek k hodinkám – ty hodinky sice musí jít dobře, ale zato nemusí mít velkou ručičku a vteřinovku, nebudete je totiž potřebovat.

A teď postup. S hodinkami na ruce se natočíte tak, aby malá ručička (v létě ta virtuální – posunutá o hodinu zpět) směřovala na Slunce. Pak se zaměříte pohledem na dvanáctku, to je druhý důležitý mezník. Protože úhel mezi malou ručičkou a spojnicí středu ciferníku s dvanáctkou musíte rozpůlit. No a přesně v polovině tohohle úhlu je JIH. No a to je všechno, co potřebujete vědět. Zbytek už je jasný – sever je naproti, východ je nalevo a západ napravo od jihu.

Další Čtení :  Veteráni prvního praporu UNPROFOR byli vyznamenáni při slavnostním setkání na Vítkově 

UPOZORNĚNÍ: určení jihu výše platí po většinu slunečního dne, konkrétně od 6:00 do 18:00 astronomického času. Před šestou ráno a po šesté v podvečer (pokud rozpůlíte ten menší úhel) je totiž mezi malou ručičkou a dvanáctkou SEVER.


No, řeknu vám, je docela pakárna tohle najednou vyfotit. Příště to radši nakreslím. Poledne na hodinkách je tam, kde je momentálně vteřinovka.

Tady je detail té horní fotky s důkazem, že je jih v polovině úhlu.

A ještě pár příkladů na procvičení:

  • Je půlka července a je čtvrt na pět odpoledne. Podle Slunce je tedy ve skutečnosti čtvrt na čtyři. Hodinky tedy natočíme na Slunce místem, které je lehce za trojkou. Najdu půlku úhlu mezi dvanáctkou a tou trojkou a něco. Takže jih je někde mezi jedničkou a dvojkou a spíš blíž ke dvojce.
  • Je začátek března a je půl deváté ráno. Nemusíme nic přepočítávat, je “zimní” astronomický čas. Malou ručičku namíříme na Slunce. Polovina úhlu mezi malou ručičkou a dvanáctkou je kousek za desítkou směrem k jedenáctce. Tam je jih.
  • Je Silvestr a je sedm večer. Nemusíte nikam mířit, nic počítat, je totiž tma jak v pytli. Byl to jen chyták.
Další Čtení :  Jednoduchá lampička

Opět jsem většině z vás asi neřekl nic nového, snad jen to, že ne vždy je mezi malou ručičkou a dvanáctkou na hodinkách jih, jak nás učili.

Příště budu psát o tom, jak si nakreslit ručičkové hodiny, když známe čas v digitální formě a jak je použít pro orientaci pomocí Slunce.


POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.

Systém bodování je následující  . . .  článek je perfektní ,  článek je kravina
Formulář na komentáře a na diskusi, nápady  či kritiku je ještě níž pod bodováním.

Jestli tě zajímají články na stejné téma, tak hned pod čarou (za takovou knížkou) je odkaz. Dále se dají vyhledat stejná klíčová slova – za “lístečky”. Ještě se dá přeskakovat na PŘEDCHOZÍ a NÁSLEDUJÍCÍ článek.

Přidej své body

Zdroj článku s odkazem zde | Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Orientace podle Měsíce – PŘIBLIŽNÁ