Od Off

Orientace podle hvězd

Tohle je ČTVRTÝ díl ze seriálu o orientaci. Celý seriál berte jako ostatní survivalové příspěvky na mém webu – jakože je to HRA. A to hra, kterou hraju na území střední Evropy.

Hru na určení správného směru nemusíte hrát jen ve dne, ale jde to i v noci. Dnes se zaměřím na určení směru podle hvězd. Základní určení směru pro orientaci, tedy severu, se všude v literatuře uvádí podle Polárky – hvězdy Malého vozu.

Jako podpůrné obrázky použiju upravené screenshoty z úžasného freewarového Českého sofrwaru STELLARIUM. Ke stažení je nahoře na jejich stránce – stačí kliknout.


OBECNÝ OMYL

Než se dostanu k orientaci, napíšu něco o obecném omylu, co se po generace traduje kolem důležitých souhvězdí, které budeme později k orientaci potřebovat. Všude se píše: “Hledejte souhvězdí Velkého a Malého vozu“. Souhvězdí Velký vůz a Malý vůz NEEXISTUJÍ. Existují pouze souhvězdí Velká medvědice a Malá medvědice. Velký a Malý vůz si nadšenci pro bushcraft a survival vymysleli, aby to měli jednodušší. Velký vůz je jen seskupení několika jasných hvězd, které jsou součástí souhvězdí Velká medvědice a Malý vůz jsou hvězdy shodné se souhvězdím Malé medvědice.

Malá a Velká medvědice. Velký vůz je zadní část hřbetu a ocas Velké medvědice.

Seskupení těchto sedmi hvězd si pojmenovali lidé Velký vůz tak proto, že je podobné prastarému vozíku, který tahali koně. Prostě skoro obdélník představující vlastní vozík a lomenou čáru představující oj, tedy klacek, za který kůň vozík táhnul. No a Malý vůz se tak jmenuje proto, že je trochu podobný Velkému vozu a snadno se to pamatuje, když jsou to dva vozy.

I já tedy budu psát pro zjednodušení a obecnou známost o Velkém a Malém voze, ale nebudu tomu říkat souhvězdí.

Vlevo Malý vůz, vpravo Velký vůz.

PROČ HLEDAT POLÁRKU

Naše Země je koule, no spíš taková hrbolatá brambora, co se otáčí kolem vlastní osy. Osa Země nemíří sice stále jedním směrem – vychyluje se, a její průsečíky se zemským povrchem opisují, dejme tomu, kružnici. Ta je ale tak malá, že ji v tomhle případě můžeme zanedbat. Když si tedy připustíme, že je osa otáčení Země nehybná, tak stále míří svojí severní částí právě přímo do míst, kde najdeme jednu výraznou hvězdu – Polárku. Polárka je tedy jediná hvězda na obloze, která se nikdy nepohne ze svého místa – sledováno pouhým okem. Ostatní hvězdy po nebi rotují v elipsách. A proto je Polárka pro orientaci tak důležitá – je na severu a nehýbe se.

Další Čtení :  Orientace podle Slunce – BEZ RUČIČEK
Tenhle obrázek s dlouhou expozicí jsem si vypůjčil z netu. Polárka vytváří tu nejmenší elipsu – “černá díra” vlevo nahoře.

JAK POLÁRKU NAJDU

Polárka je poslední hvězdou oje Malého vozu. Když ale nevíte, kam máte koukat, není snadné hned najít ani hvězdu Polárku ani Malý vůz. Proto je lepší hledat něco ještě výraznějšího, například Velký vůz. Když Velký vůz najdete, už je jednoduché najít i Polárku (a potom i Malý vůz).

Polárku díky Velkému vozu najdete tak, že “zadním čelem” Velkého vozu protáhnete přímku a zhruba na pětinásobku vzdálenosti hvězd směrem od podlahy k vršku vozíku je právě Polárka. No a kde je Polárka vzhledem k pozorovateli na Zemi? Nad pólem. Proto ten název. A kde je ten zmiňovaný pól? Na severu. Takže, když spustíte svislici k horizontu, máte jasně a přesně daný sever.

Vzdálenost Polárky je zhruba pět a jedna třetina vzdálenosti zadních kol Velkého vozu.

KDYŽ JE VELKÁ ČÁST OBLOHY ZATAŽENÁ

Většinou není celá obloha bez mraků a může se stát, že je pokrytá mraky právě ta část oblohy s Velkým a Malým vozem. Tudíž koukáte na nebe, hledáte je a nemůžete najít. V tuhle chvíli nemůže být o přesnosti určení světových stran ani řeč. Ale logicky je tam někde za mraky sever.

No ale může být ještě více zataženo a vy vidíte opravdu jen pár hvězd. Pokud budete mít štěstí, ukáže se vám mezi mraky jedno z dalších výrazných a užitečných souhvězdí – ORION. Orion je přesně na druhé straně oblohy, než je Velký vůz. Je vidět od srpna do dubna, takže po většinu roku. V srpnu se ale Orion objevuje pouze těsně před svítáním a to na východě a v dubnu ho uvidíte hned po setmění a to na západě, pak se schová za horizont.

Zřejmě nejstarší zobrazení souhvězdí Orion pochází z doby před 35 až 38 tisíci lety. Já si vždycky představoval, že Orion drží štít proti býkovi, podle mnoha bájí však drží kůži lva. Podle Egypťanů je to ale kráčející postava s berlou a korunou Dolního Egypta.

CO NA ORIONU HLEDAT

Nejdůležitější částí pro orientaci je Orionův pásek, říká se pás. Jsou to tři hvězdy zhruba stejně daleko od sebe a zhruba v jedné přímce. Další důležitou částí souhvězdí Orion je jeho meč či dýka, která mu visí na pásku.

Další Čtení :  Táborová KPZ

JAK MI ORION POMŮŽE

Když je Orion na východě, je jeho pásek téměř svisle. Potom se při putování po obloze poloha pásku postupně narovnává, až na západě je téměř vodorovně. Když je Orion na jihu, tak je jeho pásek ve sklonu zhruba čtyřicet pět stupňů, což se špatně určuje. Lepší se koukat na jeho dýku, ta míří přímo dolů, tedy na jih. To, co je vidět na obrázku nahoře, je pozorován zhruba hodinu potom, co minul jih.


Víc už jsem toho o orientaci pomocí hvězd za dobu svého zájmu o přírodu nezjistil, takže to je zatím z téhle oblasti všechno. Rád v noci koukám na hvězdy a rád s nimi hraju tuhle hru. Doufám, že vám tenhle článek přinesl alespoň něco nového a zajímavého.

Pokud se budete dívat a hvězdnou oblohu a nebudete právě hrát hru na orientaci, zkuste se zaměřit na hledání a pojmenovávání souhvězdí. Mě to tedy baví a rád tím “ohromuju” lidi, co se o to sice do hloubky nezajímají, ale mají představivost. Když jim ukážu nějaké souhvězdí, tak ho nakonec uvidí a ponoří se potom se mnou do říše bájí a fantazie. Je několik výrazných souhvězdí, která najdete snadno i vy Casiopea (dvojité V), Býk, Labuť, …

PS: lidi ohromí i jiné znalosti o noční obloze, než souhvězdí. Zrovna nedávno, těsně před Silvestrem, jsem překvapil pozdě odpoledne manželku. Stmívalo se, koukali jsme na Měsíc a byly vidět ještě dvě hvězdy, jinak nic. Manželka se ptá: “Co je to za hvězdy?”. A já na to: “To nejsou hvězdy, ale planety Saturn a Jupiter.” Ta byla ale překvapená, že jsou planety jasnější než hvězdy … 


POKUD CHCEŠ ČLÁNEK OBODOVAT či OKOMENTOVAT, BUDU JEN RÁD.

Další Čtení :  Orientace podle Slunce – PŘIBLIŽNÁ

Systém bodování je následující  . . .  článek je perfektní ,  článek je kravina
Formulář na komentáře a na diskusi, nápady  či kritiku je ještě níž pod bodováním.

Jestli tě zajímají články na stejné téma, tak hned pod čarou (za takovou knížkou) je odkaz. Dále se dají vyhledat stejná klíčová slova – za “lístečky”. Ještě se dá přeskakovat na PŘEDCHOZÍ a NÁSLEDUJÍCÍ článek.

Přidej své body

Zdroj článku s odkazem zde | Vybírejte z vybavení třeba: