Od Off

Katalog o vzniku plastiky Jiřího Sozanského se jmény obětí okupace v roce 1968 pokřtěn

Katalog o vzniku plastiky Jiřího Sozanského se jmény obětí okupace v roce 1968 pokřtěn

15. 11. 2023

Unikátní katalog mapující vznik a instalaci památníku obětem okupace vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, který vytvořil umělec Jiří Sozanský, byl ve středu 15. listopadu pokřtěn v Armádním muzeu na Žižkově. Katalogu reflektuje události roku 1968 a jejich vliv na život a tvorbu Jiřího Sozanského včetně přípravy díla a samotné instalace. Výstavu Invaze 1968 můžete navštívit do 29. 11.

Katalog k výstavě je vcelku běžná věc. Ten, který byl pokřtěn v Armádním muzeu Žižkov k výstava Invaze 1968 Jiřího Sozanského, tak běžný není. Nevysvětluje totiž, co je na výstavě k vidění, ale mapuje i okamžiky, které autora výstavy a zejména plastiky se jmény obětí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968, ovlivnily na celý život. Zachyceny jsou v něm také okamžiky vzniku plastiky a diskuse nad ní. Například diskuse s architektem Jiřím Pleskotem.

„Na katalogu se podílela spoustu lidí. Zejména bych chtěl vyzvednout práci grafika Marka Jodase. Ta kniha je zajímavá tím, že se v ní promítá historie roku 1968, život mistra Jiřího Sozanského a také tvorba tohoto díla i jeho instalace tady v atriu Armádního muzea na Žižkově,“ řekl brigádní generál Aleš Knížek.

Podotkl, že řada z návštěvníků, kteří do muzea přišli, šla přímo na tuto výstavu. „Přišly sem skupinky tří až pěti studentů, kteří se přišli podívat na to, jak nestor českého sochařství Jiří Sozanský se doslova popral s těžkým tématem okupace 1968. Většina studentů si plastiku fotila, kreslila, řada z nich si měřila detaily. Musím říct, že se panu Sozanskému podařilo vytvořit něco, co ovlivnilo učitele uměleckých škol a následně i jejich studenty, které sem učitelé poslali. Mám z toho velkou radost, protože jsem přesvědčen o tom, že od některých z nich se v budoucnu dočkáme zajímavých uměleckých objektů a zanechal tak stopu v generaci, která okupaci samozřejmě nezažila, ale takto se jí alespoň zprostředkovaně dotkla a za to panu Sozanskému velice děkuji a zároveň mu k tomu blahopřeji,“ dodal Aleš Knížek.

Další Čtení :  Zbrojní výroba v polovině 50. let

„Těším se na to, až bude toto dílo se 137 jmény obětí okupace v roce 1968 vystaveno ve veřejném prostoru a že náš vysněný prostor, který je mezi Národním muzeem a budovou bývalého Federálního shromáždění bude obohacen o první památník obětem, které byly zavražděny od 21. 8. do 31. 12. 1968 okupanty Československa,“ dodal na závěr svého proslovu ředitel Vojenského historického ústavu Praha brigádní generál Aleš Knížek.

Jiří Sozanský ve své řeči při křtu katalogu řekl, že nápad na tuto plastiku vznikl po jedné diskusi s ředitelem VHÚ Praha Alešem Knížkem v dubnu 2022. „Řekl, že v roce 2023 bude 55 let od okupace Československa. A nic víc neřekl. Já jsem nad tím asi tři týdny přemýšlel a pak jsem za ním přišel a řekl jsem mu, že to zkusím. Jsem rád, že jsem do toho šel, protože rok 1968 pro mne byla zásadní životní zkušenost, kdy jsem se stal tím, kým jsem jako občan i jako umělec. Takže, jestli se mi podařilo udělat projekt, který předává moji zkušenost jiným generacím, tak to je smysl mé tvorby,“ řekl sochař Jiří Sozanský a jako poděkování za dosavadní spolupráci předal řediteli Vojenského historického ústavu model památníku ve velikosti 1:10. Překvapený Aleš Knížek poděkoval a podotkl, že model rozšíří sbírkový fond Vojenského historického ústavu Praha.

Další Čtení :  Generál Bubeník: z pandemické krize se můžeme poučit

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  V Národním muzeu se konalo slavnostní shromáždění k 80. výročí Operace ANTHROPOID a vernisáž výstavy Nikdy se nevzdáme!