Od Off

Průmyslová partnerství společnosti Rheinmetall přinesou Slovensku výhody

Přidat na Seznam.cz

Průmyslová partnerství jsou důležitým prvkem obranných zakázek 21. století. Tím, že si zajistí účast lokálních podniků, pak mohou dodavatelé přinést významné ekonomické výhody místním firmám a zároveň maximálně využít jejich znalostí a zkušeností specifických pro danou zemi. Rheinmetall, výrobce bojového vozidla pěchoty Lynx KF41, se kterým se hodlá ucházet o slovenský modernizační program na obnovu flotily obrněnců, se pyšní dlouhou historií úspěšného zapojování lokálních firem. Lynx už navíc v rámci podpory své nabídky pro slovenské ozbrojené síly tento proces zahájil.

lynxidebFoto: Rheinmetall se hodlá se svým vozidlem Lynx KF41 (na snímku) ucházet o slovenský modernizační program na obnovu flotily obrněnců. | Martin Šiška / CC BY-NC-ND

Síla díky spolupráci

Rheinmetall hodlá využít místních výrobních a inovačních zkušeností a zavedená spolupráce mezi ním a lokálními slovenskými firmami se týká dodávek specializovaných komponentů pro vozidla Lynx. 18. srpna 2021 podepsaly společnosti Ray Service a Rheinmetall smlouvu o výrobě elektrických komponentů pro vozidla Lynx na Slovensku.

Předmětem vzájemné dohody je výroba kabelů a kabelových svazků pro obrněnce, které si v loňském roce objednala maďarská armáda. Hodnota této zakázky přesahuje 4 miliony eur. Lze očekávat, že další zakázky budou následovat. S ohledem na očekávané vyhlášení výběrového řízení slovenského ministerstva obrany na nákup nových bojových vozidel je v plánu partnerství dále rozšířit, aby se týkalo i nabídky společnosti Rheinmetall na vozidla Lynx pro Slovensko. Nově ohlášená slovenská spolupráce plynule naváže na předchozí úspěchy a dlouhodobou úspěšnou spolupráci mezi oběma firmami na zbrojních programech v České republice, Austrálii a Velké Británii. 

Ray Service bude pro program Lynx a další programy německé technologické skupiny dodávat kabelové svazky, elektromechanické celky a systémy vnějšího osvětlení. Rovněž zajistí komponenty a vybavení třetích stran, včetně např. prostředků NBC ochrany, protipožárních zabezpečovacích systémů či systému pohonu věže a pásů a pojezdových kol. Vzájemná spolupráce s Ray Service, který sídlí ve Starém Městě na Moravě a v Žilině na Slovensku, se datuje od roku 2011. 

Další Čtení :  Veletrh IDET letos slaví 30. narozeniny. Vystavovat na něm bude 551 firem z 29 zemí světa

„Spolupráce s Ray Service je skvělým příkladem toho, jak mohou místní průmysloví partneři vyrůst a stát se klíčovou součástí našeho globálního dodavatelského řetězce,“ říká Oliver Mittelsdorf, viceprezident pro prodej společnosti Rheinmetall. „Díky ohromné šíři odborných znalostí, kterými Ray Service disponuje v oblasti elektrických komponentů, můžeme těžit z jejich místních znalostí a zároveň zajistit, aby naše přítomnost byla v zemích, kde s programem Lynx působíme, přínosem – ať už se jedná o vznik nových pracovních míst, investice do místní infrastruktury nebo o nové zdroje příjmů pro místní partnery.“

Síť slovenského obranného průmyslu

Dne 25. srpna 2021 společnosti Rheinmetall a CSM Industry podepsaly během výstavy IDEB v Bratislavě Memorandum o porozumění o spolupráci v oblasti výroby vojenských vozidel. S ohledem na plánované pořízení nových pásových vozidel pro slovenskou armádu se jedná zejména o výrobu hlavních komponentů a dílů pro bojová vozidla Lynx KF41. 

Rheinmetall-CSMFoto: Dne 25. srpna 2021 společnosti Rheinmetall a CSM Industry podepsaly během výstavy IDEB v Bratislavě Memorandum o porozumění o spolupráci v oblasti výroby vojenských vozidel. | Martin Šiška / CC BY-NC-ND

Toto partnerství, které bylo navázané v rané fázi procesu výběru nových obrněnců, jasně demonstruje závazek Rheinmetall zapojit do svých programů místní společnosti. CSM Industry přispěje do projektu bojových vozidel Lynx svým technologickým zázemím a rozsáhlými zkušenostmi s kooperační výrobou svařovaných dílů, ocelových konstrukcí a dílů z oceli. Spolupráce obou společností s Rheinmetallem jim otevírá další možnosti pro případnou integraci výrobků a služeb do globálního dodavatelského řetězce německého koncernu.  

Spolupráce s CSM rovněž zahrnuje dodávky speciálně upravených dílů, s balistickou ochranou, ale i bez ní, pro nákladní automobily UDS HX 8×8 společnosti Rheinmetall. Na veletrhu IDEB v Bratislavě bylo poprvé představeno vojenské rypadlo Rheinmetall MAN UDS HX 8×8 vyrobené v rámci společného projektu s CSM Industry. Vozidlo je určeno pro podporu ženijních jednotek a je vybaveno jeřábem i těžkým bagrem s teleskopickým ramenem o délce 14,6 m, kterým umí zvedat břemena o hmotnosti až 7 tun.

Další Čtení :  Srpnová okupace Československa v roce 1968 má svůj památník

Rheinmetall_HX_8x8_CSM UDS Excavator_IDEB2021Foto: Na veletrhu IDEB v Bratislavě bylo poprvé představeno vojenské rypadlo Rheinmetall MAN UDS HX 8×8 vyrobené v rámci společného projektu s CSM Industry. | Martin Šiška / CC BY-NC-ND

Lynx KF41: logická volba pro Slovensko

Moderní obrněnec Lynx je významným uchazečem ve výběrovém řízení slovenských ozbrojených sil na nová bojová vozidla pěchoty. V loňském roce se stalo první zemí, která si tyto vozidla nové generace objednala, Maďarsko. Modulární a adaptabilní Lynx se rovněž účastní armádních modernizačních programů v Austrálii a Spojených státech. V březnu tohoto roku se Lynx stal prvním kandidátem, který ve Slovenském technickém a zkušebním ústavu v Záhorí představil místním zástupcům armády a ministerstva obrany během statické i dynamické ukázky své schopnosti. 

„Díky vysoké míře modularity a přizpůsobivosti se Lynx mimořádně hodí k nasazení na současných i budoucích bojištích,“ říká Oliver Mittelsdorf a pokračuje: „Podle momentální potřeby ho lze rychle a jednoduše upravit tak, aby pokrýval co nejširší spektrum misí a nabídnul vojákům, operátorům a velitelům velkou míru flexibility, vysokou bojovou účinnost, a hlavně schopnost přežití. Není proto překvapivé, že Lynx vyvolal značnou odezvu po celém světě. Samozřejmě se velmi těšíme, až budeme mít další příležitost seznámit zástupce slovenských ozbrojených sil s jeho vynikajícími vlastnostmi.“

Zdroj: Rheinmetall, Ray Service

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Budoucnost českého transportního letectva Vzdušných sil Armády České republiky