Od Off

Rheinmetall rozšiřuje středoevropskou průmyslovou síť v Maďarsku a plánuje i novou továrnu v sousedním Slovensku

Přidat na Seznam.cz

Společnost Rheinmetall nedávno slavnostně otevřela první část svého nového strojírenského a výrobního závodu v Zalaegerszegu v západním Maďarsku. Ten nabízí výrobní, výzkumné, vývojové i zkušební kapacity a přinese do regionu stovky nových kvalifikovaných pracovních míst. 

Výstavba byla zahájena před více než rokem a po dokončení se bude jednat o největší maďarskou továrnu na výrobu obranných systémů. Slavnostní ceremoniál proběhl za účasti Viktora Orbána, premiéra maďarské vlády, a Armina Pappergera, generálního ředitele společnosti Rheinmetall.

ITM_ZalaZone_220326-113Foto: Společnost Rheinmetall v sobotu 26. března slavnostně otevřela první část svého nového strojírenského a výrobního závodu v Zalaegerszegu v západním Maďarsku. | Rheinmetall

Místní výroba bojového vozidla pěchoty KF41 Lynx

V nové továrně se vyrobí 172 obrněných transportérů z celkového počtu 218 bojových vozidel Lynx KF 41, které si maďarské ministerstvo obrany objednalo v roce 2020. Jedná se o zakázku, jejíž hodnota přesahuje 2 miliardy eur. V souladu se strategií společnosti Rheinmetall pro region střední Evropy bude významná část celkové hodnoty této zakázky zpětně investovaná do domácí maďarské ekonomiky, a to jak ve formě přímých investic do továrny v Zalaegerszegu, tak v podobě dalších zakázek s průmyslovými partnery Rheinmetallu v Maďarsku, Německu nebo u regionálních partnerů ze Slovenska a České republiky. 

Problematika obranného průmyslu: Je potřeba změnit zákon o veřejných zakázkách

Transfer technologií a školení maďarských zaměstnanců, kteří se budou přímo v novém závodě podílet na výzkumu, vývoji a výrobě, je již v procesu. Momentálně je téměř 50 kolegů z Maďarska v německém Unterlüssu, kde probíhá jejich zaškolení a odborný výcvik.

Premiér vítá partnerství se společností Rheinmetall

Předseda vlády Viktor Orbán vřele přivítal továrnu Rheinmetall v Zalaegerszegu a zdůraznil význam strategického partnerství s německým lídrem v oblasti obranných technologií.

Armin Papperger, generální ředitel technologického koncernu Rheinmetall, jenž dosahuje obratu 9 miliard euro, ve svém projevu zmínil, že právě úspěšná zbrojní spolupráce s Maďarskem je významným posunem ve vizi Rheinmetallu pro středoevropský zbrojní a obranný průmysl. Armina Pappergera rovněž velmi potěšila rychlost, s jakou výstavba probíhala. Dle jeho názoru bude investice pro region velkým ekonomickým přínosem, neboť se zde budou realizovat mezinárodní exportní zakázky nejen na obrněnce Lynx, ale i na další vysoce vyspělé produkty z portfolia Rheinmetallu. Ty se zde budou přímo vyvíjet i vyrábět.

Česko má první veteránskou knihovnu, veřejnost si může půjčit knihy hrdinů

Vize středoevropského obranného spojenectví dostává konkrétní podobu

Zástupci společnosti Rheinmetall na slavnostním ceremoniálu také zmínili další plánované investice do chystaného závodu na výrobu munice ve Varpalotě. Rheinmetall jedná o společném podniku, jehož cílem je vytvořit prvotřídní centrum pro vývoj a výrobu, které uspokojí potřeby vojenských zákazníků v celé Evropě i mimo ni.

Další Čtení :  Skupina CSG získala většinový podíl ve Fiocchi, předním světovém výrobci malorážové munice

Paul Walf, vedoucí oddělení Corporate Coordination Central Europe v Rheinmetallu, uvedl, že právě závod v Zalaegerszegu přesvědčivě dokazuje, že strategie Rheinmetallu pro kooperativní a nezávislý středoevropský zbrojní a obranný průmysl se začíná naplňovat a dodal k tomu: „Před pár týdny jsme představili naše plány na novou továrnu v sousedním Slovensku – v Moldavě nad Bodvou. Jedná se o investici ve výši 30 milionů eur v rámci naplňování naší středoevropské vize v oblasti obranného průmyslu.“ Dále pak pokračoval: „Znamená to, že se rýsují stovky nových pracovních míst, investice ve výši milionů eur, desítky milionů v podobě kontraktů s našimi průmyslovými partnery i významné mezinárodní exportní zakázky. A to vše v době, kdy je bezpečnost na prvním místě programu snad každé země.“ 

V souvislosti s výše uvedenou událostí jsme položili pár otázek Oliverovi Mittelsdorfovi, viceprezidentovi společnosti Rheinmetall pro prodej:

Bude maďarský závod zaměřen pouze na výrobu pásového obrněnce Lynx nebo bude součástí provozu i výroba jiné techniky?

Nová továrna se primárně zaměří na výrobu většiny obrněných vozidel Lynx KF41, která si objednalo maďarské ministerstvo obrany. Kromě toho, že zahrnuje výrobní závod i zařízení pro výzkum a vývoj a testování, tak jsou zde i flexibilní výrobní linky, na kterých je samozřejmě možné vyrábět další vozidla Lynx, a i jiné systémy. Naším záměrem vždy bylo, aby v rámci našich rozvíjejících se výrobních kapacit v obranném průmyslu ve střední Evropě hrály závody v Zalaegerszegu významnou a plnohodnotnou úlohu při výrobě stávajících i budoucích produktů společnosti Rheinmetall.

Další Čtení :  Je to jako hra na kočku a myš. Mnohonárodní prapor na Slovensku cvičil v plné sestavě bojové nasazení

Využije Rheinmetall v rámci provozu nového závodu v Zalaegerszegu nějakým způsobem české firmy?

Myslím, že ano. Rozhodně se jedná o další velké téma k další diskuzi a jednání, avšak za současné situace ne ve veřejném prostoru. Nicméně v této souvislosti bych rád zmínil naše dlouholeté úsilí o průmyslovou spolupráci a její lokalizaci. Rheinmetall se tomu věnuje již řadu let; z více než 130 mezinárodních závodů bych rád vypíchnul třeba právě nově otevřené výrobní závody v maďarském Zalaegerszegu nebo naši australskou továrnu v Brisbane.  
Spolupráci s místními průmyslovými partnery bereme velmi vážně. Zapojujeme je do našeho globálního dodavatelského řetězce. České firmy se již podílejí na výrobě vozidla Lynx v Austrálii a Maďarsku, takže je zde bezpochyby velká šance, že se zapojí i do slovenského programu.

Společnost Rheinmetall nedávno oznámila výstavbu podobného závodu také na Slovensku – v Moldavě nad Bodvou. Budou tyto dva závody nějakým způsobem kooperovat např. v rámci zaměření výroby či dělby práce apod.?

Mělo by to smysl, a to jak z regionálního, tak i z procesního hlediska. Je jasné, že prvotním účelem továrny v Zalaegerszegu je dodávat obrněnce Lynx do Maďarska, zatímco Moldava nad Bodvou je bude dodávat na Slovensko.
Je ovšem samozřejmé, že sousedé spolupracují a vzájemně si pomáhají. Velkou výhodou závodů v obou zemích, potažmo v České republice a Německu, je i možnost spolupráce při řešení problémů a uspokojení požadavků zákazníka, které se, jak víte, mohou v průběhu trvání smlouvy o dodávkách různě měnit a upravovat. Navíc se nacházíme v době, kdy jsme přímými účastníky významných a dramatických změn v současném geopolitickém uspořádání, takže flexibilita, spolupráce a integrace jsou naprosto nezbytnými předpoklady k úspěchu.

Má Rheinmetall v plánu výstavbu dalších závodů, např. u nás v ČR?

To záleží na mnoha faktorech. Jedním z nich je bezpochyby průběh českého tendru na nová obrněná vozidla. V rámci našich aktivit v Evropě jsme od počátku uvažovali o spolupráci mezi sousedními zeměmi. Důležitým činitelem, na kterém teď bude hodně záležet, je načasování výroby, integrace a testování v Maďarsku a doufejme, že velmi brzy i v České a Slovenské republice. Mohl by to být zajímavý model středoevropské spolupráce.

Další Čtení :  Mobilizace není strašidlo. Schopnost mobilizovat ozbrojené síly je jedním ze základních prvků úspěšného odstrašení agresora

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba: