Od Off

85 let od okamžiků směřujících do nacistického pekla

85 let od okamžiků směřujících do nacistického pekla

14. 03. 2024

Středa 15. března 1939 vstoupila do našich dějin jako počátek jednoho z nejčernějších období českého národa, kdy mu v souvislosti s německou okupací reálně do budoucna hrozila fyzická likvidace. Tento den je spojen s nevlídnou sněhovou plískanicí, kterou jsme nejednou viděli v kinech či na televizní obrazovce, s obrazem motocyklistů wehrmachtu v pražských ulicích a pohledem na německá děla v Nerudově ulici, tažená na Pražský hrad.

 

Každá osudná historická událost má však své hluboké kořeny a často začíná o den dříve než v den, který vstoupí do učebnic. Příkladem budiž sovětská okupace Československa v roce 1968, která byla zahájena již 20. srpna, přestože většina pamětníků této události proklíná až následující den. Noty k hitlerovské okupaci naší vlasti v březnu 1939 byly také rozdány již den předtím.

Podívejme se ve zkratce na úterý 14. března 1939:

02.00 – Příslušníci Karpatské Siče v Chustu na tehdejší nejvýchodnější části republiky Podkarpatské Rusi zahájili pokus o puč, ke kterému jej cílevědomě vedli němečtí nacisté.

05.00 – Maďarská armáda de facto na pokyn Adolfa Hitlera na Podkarpatské Rusi zahájila útok u Mukačeva. Vojáci 12. divize pod velením bývalého ruského legionáře brigádního generála Olega Svátka se Maďarům spolu s pohraničními jednotkami Stráže obrany státu bez ohledu na jejich mnohonásobnou přesilu postavili na houževnatý odpor.

09.00 – Sičovský puč v Chustu se zatím zhroutil, československé jednotky se zmocnily ve městě všech důležitých středisek odporu, i když se v ulicích ozývaly jednotlivé výstřely až do odpoledních hodin.

12.15 – Slovenský sněm během svého jednání po zprávě vůdce slovenských luďáků Jozefa Tisa vyhlásil nezávislý Slovenský štát a izoloval tak čs. jednotky bojující s Maďary na Podkarpatské Rusi. Den předtím Adolf Hitler přijal v Berlíně se všemi diplomatickými poctami, jako by šlo o hlavu státu, Jozefa Tisa, který přiletěl z Vídně. Hitler nabídl Slovensku „ochranu“ za předpokladu, že se okamžitě odtrhne od pomnichovského „pomlčkového“ Česko-Slovenska. Argumentoval například falešnými zprávami o maďarských vojenských přípravách na slovenských hranicích. Ve skutečnosti den předtím, kdy vyzval Budapešť k rychlému útoku proti Podkarpatské Rusi, zároveň žádal Maďarsko, aby však nenapadlo Slovensko.

Další Čtení :  Restaurování větrovky systému Girandoni puškaře Schembora

16.00 – Česko-slovenský prezident Emil Hácha spolu s ministrem zahraničních věcí Františkem Chvalkovským odjeli zvláštním vlakem do Berlína.

17.40 – Z Prahy odletělo do Londýna jedenáct zpravodajských důstojníků v čele s plk. gšt. Františkem Moravcem, aby unikli nacistické okupaci, o které měli důvěryhodné informace, a mohli pokračovat v zahraničí v odporu proti německému nacismu.

18.00 – V Místku v Czajankových kasárnách se postavili pod velením kpt. Karla Pavlíka prvním německým jednotkám, které předčasně vnikly na území republiky, na odpor vojáci  III. praporu pěšího pluku 8 „Slezského“. Kapitulovali, až když jim začalo docházet střelivo. Na české straně byli jen dva lehce ranění, německé jednotky měly naopak 18 až 20 mrtvých.

22.00 – Česko-slovenský prezident Emil Hácha přijel na Anhaltské nádraží v Berlíně. Adolf Hitler po delším čekání přijal v berlínském hotelu Adlon Emila Háchu, aby mu oznámil své pevné rozhodnutí vojensky obsadit zbytek českých zemí!

Následoval 15. březen 1939 …

02.00 – Při jednání Hitlera s Háchou byla učiněna přestávka, během které bylo Háchovi umožněno se telefonicky spojit v Praze s předsedou vlády Rudolfem Beranem.

3.15 – Na základě Háchova telefonátu z Berlína bylo v Praze svoláno zasedání česko-slovenské vlády, která přijala informaci o začínající německé okupaci.

03.20 – Po devítihodinovém boji ustupují poslední tři družstva StOS domaninské roty z úseku u mostu přes kanál Schwemm u Užhorodu.

3.35 – Ministr národní obrany generál Jan Syrový odeslal všem armádním sborům rozkaz se zákazem klást jakýkoliv odpor německým jednotkám. Na rozdíl od mobilizace září 1938 neměla tehdejší česko-slovenská armáda na polovičních mírových stavech s většinou jednotek na Slovensku a Podkarpatské Rusi na území okleštěném mnichovským diktátem sebemenší šanci na účinný odpor.

3:55 – Prezident Hácha po dlouhém brutálním německém nátlaku (včetně hrozeb bombardování Prahy) konečně podepsal dokument, ve kterém zbytek Česko-Slovenska „svěřil pod ochranu Velkoněmecké říše“.

Hitler krátce poté před svými nejbližšími spolupracovníky reagoval zcela atypicky spontánně voláním: „Děti, rychle mi dejte pusu na obě tváře. Rychle! Mám pro vás dobrou zprávu. Hácha podepsal! To je můj největší životní úspěch! Vstoupím do dějin jako největší Němec. Děti zlaté!“

4.30 – Pražský rozhlas začal vysílat zprávu o chystaném vstupu německých vojsk na území Čech a Moravy.

Další Čtení :  Přijďte do Armádního muzea na poslední čtyři přednášky letošního roku. Na sobotu 9. 12. je připravena také poslední letošní vycházka po stopách Pražského povstání

08.35 – Německé jednotky dorazily na okraj Prahy.

16.45 – Kolona aut s Adolfem Hitlerem se vydala z České Lípy přes Mělník do Prahy.

19.15 – Německý kancléř Adolf Hitler dorazil na Pražský hrad. Svým triumfem opojený vegetarián a abstinent si v Praze dal plzeňské pivo a pražskou šunku.

Strašná iluze

Následujícího dne okupanti vyhlásili v českých zemích Protektorát Čechy a Morava. Poslední českoslovenští vojáci opustili Podkarpatskou Rus po čtyřech dnech bojů v prvních hodinách soboty 18. března 1939.
Z celkem 35 československých vyslanectví bylo sice do té doby 27 uzavřeno nebo předáno Němcům, ale důležité bylo, že šest jich nepřestalo oficiálně fungovat v plném rozsahu působnosti (Londýn, Paříž, Moskva, Washington, Varšava, Káhira) a dvě neoficiálně v omezeném rozsahu působnosti (Bělehrad, Santiago de Chile).
V  exilu žijící bývalý československý prezident Edvard Beneš zaslal již 16. března protestní telegramy proti zřízení protektorátu Čechy a Morava americkému prezidentu Rooseveltovi, britskému premiérovi Chamberlainovi, ministerskému předsedovi Francie Daladierovi, lidovému komisaři zahraničních věcí SSSR Litvinovi a generálními sekretáři Společnosti národů Josephovi Avenolovi. Mimo jiné poukazoval na Mnichovskou dohodu, uzavřenou prý „v zájmu evropského míru“, po níž nacistické Německo i Francie s Velkou Británií dávaly tehdy halasně slib záruk integrity a bezpečnosti zmrzačeného československého státu.
V neděli 19. března 1939 potom Beneš za pomoci chicagské univerzity pronesl rozhlasový projev, přenášený i na evropský kontinent, kde mimo jiné řekl: „Po dvacet let jsem pracoval pro mír, pro skutečný mír. Avšak dnes není míru v Evropě. Co se považuje za mírový stav, je pouze strašná iluze, jež jednoho dne přinutí k obětem všechny národy světa, poněvadž již vlastně je válka. Ano, v Evropě je dnes válka.“
 V rámci tohoto projevu byl ohlášen také program druhého odboje, propagační i politické cíle, a Beneš prohlásil, že z právního hlediska nebyla vzhledem k okolnostem zničena nezávislost Československa.
Téhož dne se v Brně setkávají českoslovenští generálové Josef Bílý, Sergej Vojcechovský a Jan Sergěj Ingr, aby zahájili sérii schůzek, které povedou k vytvoření ilegální celostátní vojenské organizace Obrana národa s cílem vyvolat ve vhodný okamžik během blížícího se celoevropského konfliktu celonárodní povstání proti německým okupantům.
Nezlomené jádro českého národa nastoupilo opět dlouhou a krvavou cestu za svobodou a demokracií…

Další Čtení :  Uplynulý rok 2022 byl v rámci modernizace slovenské armády přelomový. Postupně modernizuje i Armáda České republiky
Jindřich Marek

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba: