Od Off

Přijďte se do budovy ČVUT na Karlově náměstí podívat na stroje ze sbírky VHÚ 

Přijďte se do budovy ČVUT na Karlově náměstí podívat na stroje ze sbírky VHÚ 

01. 10. 2024

Ještě do konce týdne se můžete v budově a na nádvoří Fakulty strojní ČVUT na Karlově náměstí v Praze pokochat letouny, na kterých se podíleli členové Ústavu letadlové techniky této fakulty. Najdete mezi nimi i stroje zapůjčené ze sbírky Vojenského historického ústavu v Praze.

Ústav letadlové techniky ČVUT v Praze letos slaví 50 let své existence. Při této příležitosti připravilo vedení ústavu výstavu několika letounů, na jejichž vývoji se pracovních Ústavu podíleli. Některé z nich jsou současné, některé jsou již v muzejních sbírkách. Vojenský historický ústav na výstavu zapůjčil letouny „Špunt – Šp 1“ a „Letov L-11“. Ty zůstanou na nádvoří Fakulty strojnické ČVUT do konce týdne, stejně jako stroje Typhoon a Albi.

Letoun ZM-02 a nejnovější stroj, na kterém se pracovníci Ústavu letadlové techniky podíleli – STOL Cruiser od brněnské firmy Direct Fly budou připraveny k odvozu ve čtvrtek. Výstava je volně přístupná. Musíte se jen zapsat do návštěvní knihy na vrátnici fakulty, která je na rohu Karlova náměstí a Resslovy ulice.

Letoun Špunt ŠP-1 r. v. 1984 (OK-004) je unikátní tím, že postupně vznikal v podkrovních prostorách budovy na Karlově náměstí v Praze, kde je nyní vystaven. „Je to první oficiálně stavěné československé ultralehké letadlo ŠP-1 Špunt. Jde o jediný československý ultralehký letoun, který prošel státními letovými zkouškami ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu,“ uvádí se k tomuto exponátu. Jeho renovace byla v dílnách Leteckého muzea Kbely dokončena o zimní přestávce před návštěvnickou sezonou 2024.

Další Čtení :  Pořad České televize Fokus Václava Moravce na téma PODOBY VÁLKY, v přenosu z Armádního muzea Žižkov

Tento letoun byl jedním z prvních u nás navržených a stavěných podle předpisů pro ultralehká letadla, pod dozorem Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu a Úřadu pro civilní letectví (tehdy ještě Státní letecké inspekce). Konstruován byl ve spolupráci s ČVUT za odborné asistence pedagogů Katedry letadel v týmu vedeném panem Jindřichem Zimákem a profesorem Václavem Brožem. Na letounku se měly ověřit postupy stavby a zalétávání UL letadel pro potřeby dalších konstruktérů. Jednalo se tehdy o významný stroj, který byl v Československu zakladatelem široké rodiny legálně stavěných letounů v kategorii UL. Původně jej poháněl motor Walter A, ten byl ale později nahrazen upraveným motorem Trabant. Zálet provedl Ing. Jiří Kobrle 2. března 1984 a dále se pokračovalo na vylepšování jeho konstrukce. Po dokončení ověřovacích programů zůstal Špunt v majetku firmy J. Zimáka, který jej v roce 2014 daroval do sbírek VHÚ.

Další Čtení :  Kdo opravdu byl první padlý voják 11. čs. pěšího praporu – Východního a kde je jeho hrob?

TECHNICKÉ ÚDAJE LETOUNU ŠPUNT ŠP-1

  • Motor Aquacentrum Trabant 990 ccm o výkonu 19 kW (26 k)
  • rozpětí 10,6 m
  • délka  5,68 m
  • výška  1,42 m
  • prázdná hmotnost  175 kg
  • max. rychlost  90 km/h
  • min. rychlost  55 km/h

Dalším vystaveným letounem je Letov L-11 s imatrikulací OK-AYA. Ten jsme představili v rubrice kategorie Exponát dne nazvané Letecký materiál. Konkrétně se o něm dočtete v tomto článku.

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  85 let od okamžiků směřujících do nacistického pekla