Od Off

Ministryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov vojáky i pracovníky resortu za práci během předsednictví Česka v Radě EU

Ministryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov vojáky i pracovníky resortu za práci během předsednictví Česka v Radě EU

12. 01. 2023

Ve středu 11. ledna 2022 se v dvoraně Armádního muzea Žižkov uskutečnilo slavnostní setkání ministryně obrany Jany Černochové s příslušníky resortu – vojáky, vojenskými policisty i civilními pracovníky, kteří byli oceněni Děkovným listem za práci, kterou odvedli během českého předsednictví v Radě Evropské unie. Právě v oblasti bezpečnosti a obrany dosáhla Česká republika v čele Evropy klíčových úspěchů, a to za situace, kterou zásadně ovlivnila ruská agrese na Ukrajině.

Slavnostního setkání se po boku ministryně obrany České republiky Jany Černochové účastnili také její kolegové z vlády – ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, dále náčelník Generálního štábu Armády České republiky, generálmajor Karel Řehka, ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek a další představitelé politické a vojenské sféry.

„V prvé řadě jsme museli řešit a koordinovat zejména pomoc válkou zasažené Ukrajině,“ zdůraznila ministryně Jana Černochová během slavnostního aktu v Armádním muzeu Žižkov. „Jako země, která mezi prvními začala Ukrajinu podporovat dodávkami vojenského materiálu, jsme přirozeně i na evropské úrovni prosazovali zejména finanční podporu této zemi prostřednictvím evropského mírového nástroje. Podíleli jsme se ale aktivně i na spuštění asistenční výcvikové mise pro ukrajinské vojáky, do které velkým dílem přispíváme. A i za to chci zástupcům Armády ČR, velitelům, kteří mají za sebou první výcvikové dny, moc poděkovat,“ dodala ministryně.

Další Čtení :  Zemřel Pavel Pecháček, poslední ředitel československé redakce Rádia Svobodná Evropa

Vojenská asistenční mise na podporu ukrajinských vojáků (EUMAM UA) byla spuštěna 14. listopadu loňského roku. V tuto chvíli se jedná o největší misi EU, jejímž cílem je vycvičit okolo 15 000 ukrajinských vojáků. Poprvé v historii se vojenská mise EU odehrává na území členských států. Přispívají do ní kromě Maďarska všechny členské země plus Norsko. Česko je přitom jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů.

Konflikt na Ukrajině se podle Simony Bučilové Altschulové, hlavní koordinátorky českého předsednictví v resortu obrany, odrazil i v prohlubování spolupráce mezi EU a NATO a v implementaci Strategického kompasu EU – tedy dvou dalších prioritních oblastech Ministerstva obrany ČR pro předsednictví.

„Vedle toho jsme na evropské úrovni prosadili také celou řadu opatření, která pomáhají zlepšit evropskou obranu a podpoří i modernizaci naší armády. Velkým úspěchem je nepochybně dohoda o vzniku mechanismu pro společné obranné nákupy, tzv. EDIRPA. Tento projekt bude znamenat podporu evropského průmyslu a inovací, což je pro obranu velice důležité,“ sdělila.

Další Čtení :  Cesta ministra obrany Sergěje Ingra k československým jednotkám na Středním východě a v Sovětském svazu v roce 1942

RED 

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Nové kanóny za miliardy: modernizace československého dělostřelectva v 70. a 80. letech