Od Off

Zemřel Pavel Pecháček, poslední ředitel československé redakce Rádia Svobodná Evropa

Zemřel Pavel Pecháček, poslední ředitel československé redakce Rádia Svobodná Evropa

18. 01. 2023

V americkém Marylandu zemřel ve věku 82 let po delší nemoci Pavel Pecháček, rozhlasový pracovník, ředitel československých redakcí Hlasu Ameriky a Svobodné Evropy i Rádia Svobodná Evropa – Český rozhlas 6.  Jeho život byl pestrý a někdy i dramatický. V našich dějinách zanechal výraznou stopu.

Pavel Pecháček se narodil 2. července 1940 v Praze.  Jeho otec JUDr. Jaroslav Pecháček (1911-1997) byl lidoveckým politikem, za války vězněný nacisty za organizování odboje mládeže.  Jako tajemník lidoveckého místopředsedy vlády ČSR Jana Šrámka musel vzápětí po únoru 1948 i s manželkou před novým zatčením opustit vlast. V letech 1951-1976 pracoval v Rádiu Svobodná Evropa v New Yorku a Mnichově, v období 1965-1976 dokonce jako ředitel československé redakce RFE.

Sedmiletý Pavel Pecháček zůstal i se dvěma mladšími sourozenci neplánovaně v péči babičky v Praze. S rodiči se setkal až v roce 1966 v Jugoslávii. Vzhledem k exponované pozici otce v exilu neměl v komunistickém Československu nadějné vyhlídky. Díky porozumění okolí se mu i v padesátých letech nakonec podařilo vystudovat střední školu. Pracoval jako pomocný dělník, od dětství ale žil sportem. Již od osmnácti let připravoval sportovní reportáže pro Československý rozhlas. V roce 1960 byl po opakovaných pokusech přijat ke studiu DAMU, kde vystudoval režii. V letech 1965-1968 dokonce mohl pracovat v Československém rozhlase jako režisér.

Na podzim 1968 odešel s rodinou do SRN, kde začal pracovat v československé redakci Rádia Svobodná Evropa (Radio Free Europe). Odtud musel především v důsledku rozpočtových škrtů odejít roku 1975 do rozhlasové stanice Hlas Ameriky (Voice of America) ve Washingtonu. Vypracoval se na předního a všestranného reportéra. Roku 1985 se stal dokonce ředitelem československé redakce Hlasu Ameriky. Pod jeho vedením dosáhlo toto vysílání nejvyšší poslechovosti mezi zahraničními rozhlasovými programy pro Československo.

Další Čtení :  Rheinmetall rozšiřuje středoevropskou průmyslovou síť v Maďarsku a plánuje i novou továrnu v sousedním Slovensku

Vedení VOA udělilo Pavlu Pecháčkovi v roce 1987 cenu Regional Language Broadcasting Award „za výjimečný přínos při vedení československé redakce VOA stát se nejposlouchanějším a nejvlivnějším mezinárodním rozhlasovým programem v současném Československu jako výsledku rozvoje nového, pestrého programového obsahu a produkčních technik“. Podnikal i nečekané reportážní cesty, když se v roce 1986 jako americký občan a novinář se zúčastnil Her dobré vůle v Moskvě a Fed Cupu v Praze, následující rok Světových akademických her v Popradu.

V roce 1989 se vrátil do Mnichova, protože přijal nabídku stát se ředitelem československé redakce Svobodné Evropy. Osobně zajišťoval klíčové přenosy ze svatořečení Anežky České v Římě a jako historicky první reportér RFE se zúčastnil i demonstrací v listopadu 1989 v Praze. Role zahraničního vysílání byla v době komunistické cenzury klíčová. Po čtyřdenním působení byl tehdy ještě 24. listopadu 1989 z Československa vyhoštěn.

Po listopadu 1989 Svobodná Evropa přeorientovala svůj program na přinášení politických a hospodářských zkušeností ze světa a šíření zásad kvalitní žurnalistické práce. Pavel Pecháček stál u myšlenky přestěhování Radio Free Europe – Radio Liberty (RFE/RL) z Mnichova do Prahy. To se v pak i díky Václavu Havlovi a Billu Clintonovi uskutečnilo. Vysílání RFE/RL do zemí s omezenou či žádnou svobodou slova bylo a dodnes je jasným signálem zakotvení České republiky v demokratickém světě.

Další Čtení :  František Divoký – Četník s osudem Ahasvera

Pavel Pecháček v letech 1994-2001 zastával místo ředitele Rádia Svobodná Evropa. Tato nová stanice s řadou osobností dřívější čs. redakce RFE vysílala od podzimu 1995 v úzké spolupráci s Českým rozhlasem a RFE/RL v rámci programu Český rozhlas 6. Po roce 2001 pak působil jako poradce prezidenta RFE/RL pro české záležitosti v Praze. V roce 2009 ocenil ministr obrany České republiky zásluhy Pavla Pecháčka o svobodu a demokracii svým vyznamenáním Zlatá lípa.

V roce 2015 se Pavel Pecháček přestěhoval k rodině do USA, kde žil v ústraní, ale dál sledoval dění ve vlasti. Pavel Pecháček patřil k lidem, kteří se významně zasloužili o zachování svobodného ducha této země. Budeme na něj vzpomínat i jako na člověka otevřeného skutečnému dialogu, křesťana a přítele.

Prokop Tomek

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Socha Čechie a počátky druhého odboje v Mnichově Hradišti