Od Off

Oldřich Pechal, velitel výsadku ZINC, byl popraven před 82 lety

Oldřich Pechal, velitel výsadku ZINC, byl popraven před 82 lety

22. 09. 2024

Kolegové z Národního památníku hrdinů heydrichiády připomínají osudy čs. parašutistů vyslaných do protektorátu z Velké Británie. Na jejich odvaze závisel osud mnoha odbojářů, včetně těch, kteří pomáhali výsadkářům v kryptě kostela svatých Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, kde památník sídlí. Jedním z těch, kdo nepromluvili byl i npor. Oldřich Pechal. Dnes je to 82 let od jeho popravy oběšením v koncentračním táboře v Mauthausenu. Přečtěte si jeho příběh.

Velitel výsadku ZINC npor. Oldřich Pechal patřil mezi špičkově vycvičené vojáky pro speciální určení. Po intenzivní přípravě v Anglii byl s ostatními parašutisty vyslán do protektorátu  28. března 1942. Od počátku jeho výsadek pronásledovala až neuvěřitelná smůla. Navigační chyba způsobila vysazení na Slovensku. Část vybavení museli schovat, část přenést. Právě Pechal se dostal do konfliktu s říšskou finanční pohraniční stráží. Byť strážníky zneškodnil, nestihl si vzít zabavené doklady, přišel o tašku s penězi. Skupina se sice ještě jednou sešla, ale bez možnosti splnit svůj úkol. Jeden ze členů byl následně smrtelně zraněn ve středních Čechách při jiné akci a druhý se nechal přesvědčit ke spolupráci. Rodina Oldřicha Pechala byla krátce po jeho seskoku zadržena brněnským gestapem. Další dva měsíce unikal Pechal gestapu, vojákům i četníkům.

Další Čtení :  Armáda nakupuje podvodní skútry pro příslušníky 601. skupiny speciálních sil

S pomocí dalších vlastenců a odbojářů se pokusil založit zpravodajskou buňku v rámci odboje, která by na Moravě plnila totéž, co výsadek SILVER A s radiostanicí Libuše na Pardubicku. Zradil ho konfident gestapa, který ho vylákal na Kníničskou přehradu, kde byl následně v jeden moment zatýkán 9 příslušníky gestapa najednou, zohýbal dvoje pouta systému Schwarz a jednoho z úředníků gestapa zneschopnil na několik týdnů. Sám byl dva týdny brutálně mučen. Nepromluvil ani pod pohrůžkou popravy své rodiny. Tu 12. června 1942 v podvečer zastřelili v Kounicových kolejích. Odmítl jakoukoliv spolupráci s gestapem. Vyšetřovatelům záměrně sdělil pouze informace, které již znali, nebo které neměly žádný význam. Šifrovací kódy k vysílačce nikdy nevydal. Odmítl identifikovat sedm parašutistů padlých v Resslově ulici v Praze. Stanným soudem byl odsouzen k trestu smrti. Požádal o smrt zastřelením jako důstojník československé armády. Dne 22. září 1942 byl v KT Mauthausen popraven oběšením.

Další Čtení :  Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

Ve stejný den tamtéž popravili také Jindřicha Čoupka z výsadku BIVOUAC.

Boty Oldřicha Pechala se dnes nacházejí ve sbírkách VHÚ a o jejich osudu je možné se dočíst na tomto odkazu

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Půlka září 1938: vyhrocená situace v Československu a Hitlerova hysterie