Od Off

Pietní akt u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína

Pietní akt u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína

28. 10. 2024

Pietní akt na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově dnes zahájil oslavy 106. výročí vzniku samostatného Československa. Zúčastnili se ho nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem, váleční veteráni, armáda i veřejnost. Za resort Ministerstva obrany ČR uctili památku padlých ministryně obrany Jana Černochová a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.

Ceremoniál započal přesně v 10 hodin. Prezident republiky Petr Pavel provedl přehlídku nastoupených jednotek a vojáky pozdravil. Po státní hymně byly za doprovodu husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci přineseny historické bojové prapory.

Následoval ceremoniál položení věnců: jako první památku padlých uctil prezident republiky, poté společně předsedové obou parlamentních komor a předseda vlády. Následovali je ministryně obrany a náčelník Generálního štábu AČR, zástupci církví a primátor hlavního města Prahy. Věnec k památníku položili také zástupci Hasičského záchranného sboru a Policie ČR a veteránských organizací.

Minutou ticha přítomní uctili padlé československé vojáky, během níž zazněl signál Večerka a čestná salva. Zhruba půlhodinový pietní akt zakončil slavnostní pochod jednotek a průlet dvou stíhaček JAS-39 Gripen, dvou podzvuků L-159 ALCA a také nových amerických vrtulníků systému H-1. Hosté se poté přesunuli do kolumbária, kde položili kytice u hrobu Neznámého vojína.

Další Čtení :  Dopravní omezení na trasách vedoucích do Vojenského technického muzea Lešany

„Shodou okolností jsem v pátek zavítala do Zborova na Ukrajině, kde je památník čs. legionářů, jimž vděčíme za vznik našeho státu. Myslím si, že každý člověk, který vnímá, co se děje v roce 2024, si nemůže nevzpomenout – když stojíme na nástupu a kolem nás vojáci slavnostně pochodují – na konflikty, které stále kolem nás probíhají a samozřejmě ve vzpomínkách se vracíme i k těmto lidem a k těmto obětem,“ sdělila ministryně obrany Jana Černochová.

Pro armádu 28. říjen představuje nejen pokračování legionářské tradice, ale rovněž připomínku toho, že vojáci se, v souladu s přísahou, musejí připravovat i na krize a přinesení největších obětí. Podle náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Karla Řehky je důležité připomínat si, za co mají vojáci své životy nasazovat. „Dnešní den rovněž vnímám také jako poctu armádě a ukázku toho, že společnost vnímá, že armádu má a ví, že funguje,“ doplnil.

Další Čtení :  Třicet let od prvního bojového nasazení sil NATO

Zdroj článku s odkazem zde| Vybírejte z vybavení třeba:

Další Čtení :  Wastelanders: PostApo karetní hra!